Sowiecki pomnik w Głubczycach zburzony. Rosja wszczęła śledztwo i grozi karami
Sowiecki pomnik w Głubczycach zburzony został 5 maja. Stał stojący na rogu ulic Marii Skłodowskiej – Curie i Stefana Żeromskiego. O śledztwie ws. likwidacji monumentu poinformował portal internetowy Izwiestia. Miało ono zostać wszczęte na polecenie przewodniczącego komitetu Aleksandra Bastrykina. Padają zarzuty o złamanie prawa międzynarodowego.
– W Polsce w transmisji na żywo zburzono pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w miejscu pochówku ponad 500 żołnierzy 1 Frontu Ukraińskiego. Od tego dnia są oficjalnie „niewdzięczni” – skomentowała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, na Telegramie (rosyjski komunikator internetowy, odpowiednik Facebooka).
Informacja ta mija się jednak z prawdą. Pomnik upamiętniał żołnierzy, którzy w marcu 1945 r. polegli w walkach o miasto. Ale nie ma tam grobów. W 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów. Przeniesiono je na cmentarz wojskowy w Kędzierzynie-Koźlu.

Do doniesień o wszczętym śledztwie odniósł się w TV Republika prezes IPN dr Karol Nawrocki. Przypomniał, że działania instytutu na rzecz usunięcia sowieckich obiektów propagandowych wynikają z polskiego prawa oraz że ustawa z 2016 r. nakłada na samorządy taki obowiązek.
Pięć sowieckich pomników w woj. opolskim zburzonych
Głos zabrał również sekretarz stanu w ministerstwie kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który w Polskim Radiu 24 stwierdził, że nie ma mowy o złamaniu prawa międzynarodowego. To chroni obiekty na cmentarzach.
– Dbamy o to, żeby w dobrej kondycji były cmentarze wojenne Armii Czerwonej na terenie Polski. Jesteśmy cywilizacją chrześcijańską i uważamy, że pochówkom, ludziom w grobach należy się szacunek, należy się opieka tych miejsc – mówił.
– Zupełnie inną sytuacją jest, kiedy mamy do czynienia z pomnikami nie na cmentarzach, tylko z pomnikami symbolicznymi, w miejscach, gdzie żadnego pochówku nie ma. Zgodnie z polskim prawem takie pomniki należy usuwać i będziemy usuwać – zapowiedział.
Do tej pory na terenie woj. opolskiego IPN zburzył pięć pomników „Wdzięczności Armii Czerwonej”. Oprócz tego ostatniego był to jeszcze jeden monument w Głubczycach, a także te z Folwarku (gmina Prószków), Brzegu i Byczyny.