Rozliczenie PIT 2023. Od 15 lutego roczne zeznania podatkowe
Za rozliczenie PIT 2023 można się zabrać od środy 15 lutego. Dokładnie do końca lutego pracodawcy muszą przekazać pracownikom PIT-11. Również od 15 lutego Ministerstwo Finansów w ramach usługi Twój e-PIT udostępniło rozliczenie podatku za ubiegły rok. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Podatnicy w roku 2022 złożyli w niej ok. 11,8 mln z ok. 19,8 mln elektronicznych deklaracji PIT.
Jak przypominają eksperci, można je zaakceptować, odrzucić, by formularz zrobić samodzielnie, poprawić lub też nic nie robić nic. W tej ostatniej sytuacji 2 maja system automatycznie zaakceptuje rozliczenie.
Rozliczenie PIT zgodnie z zasadami mamy obowiązek wypełnić do 30 kwietnia. Mimo to, data ta przypada w niedzielę, następnie 1 maja to dzień wolny. Dlatego też przesunięcie terminu rozliczeń przypada w 2023 roku na 2 maja.
Od nowego roku mamy szereg ulg, z których można skorzystać. W związku z tym warto sprawdzić, na czym możemy skorzystać i jak zoptymalizować rozliczenie podatkowe.
Ulgi podatkowe. Ile można odliczyć z podatku?
W związku z tym, że Polski Ład wprowadził liczne zmiany w rozliczeniach podatkowych, warto sprawdzić te korzystne dla podatnika. Każdy podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez Krajową Administrację Skarbową i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, ulgę termomodernizacyjną, czy wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.
Prawo do ulgi na dziecko przysługuje osobie, która jest rodzicem, opiekunem prawnym lub pełni funkcję rodziny zastępczej i uzyskała dochody opodatkowane według skali podatkowej (zarówno jako rezydent jak i nierezydent podatkowy). Natomiast z tej ulgi nie skorzysta osoba uzyskująca wyłącznie dochody opodatkowane 19 proc. podatkiem liniowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej albo opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym (ryczałtem ewidencjonowanym, kartą podatkową).
Z tej możliwości odliczenia podatkowego może skorzystać właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego (także w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej). Z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta osoba, która poniesie wydatki na termomodernizację domu jednorodzinnego. Natomiast Nie można skorzystać z tej ulgi, jeśli budynek nie jest oddany do użytku (jest budowie). Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł.
Ulga przysługuje osobie, która uzyskuje dochody opodatkowane według skali podatkowej lub ryczałtem ewidencjonowanym i poniosła w roku podatkowym wydatki związane z użytkowaniem sieci Internet oraz nie korzystała z ulgi w latach poprzednich.
Można odliczyć poniesione w roku podatkowym wydatki za używanie Internetu, niezależnie od miejsca oraz formy korzystania. Odliczeniu nie podlegają wydatki związane z zakupem sprzętu, komponentów sieci, instalacją, rozbudową i modernizacją, bieżącym utrzymaniem (czyli serwisem), opłatą aktywacyjną (nie jest to opłata za korzystanie lecz jedynie opłata za możliwość korzystania). Maksymalne odliczenie za rok podatkowy nie może przekroczyć 760 zł.
Z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać osoba, która jest niepełnosprawna lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Do tego poniosła wydatki na rehabilitację lub te związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. To, co konkretnie można odliczyć jest zawarte w przepisach ustawy PIT.
Wśród możliwych ulg są także m.in. ulga dla młodych, abolicyjna, na zabytki, na robotyzację czy dla rodzin 4+.