Rezerwat przyrody Narok – największa taka ostoja w województwie opolskim
Rezerwat przyrody Narok zajmuje powierzchnię ponad 113 hektarów. To największa taka ostoja przyrody w województwie opolskim. Na jego terenie znajdują się bardzo dobrze zachowane ekosystemy charakterystyczne dla doliny Odry. Dominują tam lasy łęgowe i grądowe. Są też systemy wodne, zachowane wzdłuż rzeki Krzywuli.
O to, by powstał rezerwat przyrody Narok, zabiegał Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych. „Badania terenowe nad koncepcją rozwoju ochrony rezerwatowej w Stobrawskim Parku Krajobrazowym były prowadzone od 2017 r. wspólnie z wieloma instytucjami naukowymi oraz organizacjami przyrodniczymi” – czytamy na facebookowym profilu grupy.
Na obszarze nowego opolskiego rezerwatu można zauważyć i znaleźć szereg zagrożonych gatunków roślin, zwierząt i grzybów (w tym podgrzybka czerwonego – rzadkiego na Opolszczyźnie i w kraju). Na tej liście są m.in. chrząszcze pachnica dębowa i kwietnica okazała. Wśród ptaków znajdziemy tu dzięcioły średnie, dzięcioły zielonosiwe czy muchołówki białoszyje.
Z kolei w zbiornikach wodnych występują zagrożone gatunki ryb. To piskorz, różanka czy karaś pospolity. Ten ostatni to ryba coraz rzadziej występująca w naszych wodach. Na terenie woj. opolskiego ma już tylko kilka naturalnych siedlisk.
Rezerwat przyrody Narok może się też pochwalić występowaniem bardzo rzadkiego małża. Mowa o szczeżui wielkiej, wpisanej do polskiej czerwonej księgi zwierząt, która obejmuje gatunki zagrożone wyginięciem na terenie Polski.
Unikalne zwierzęta i rośliny
Rezerwat przyrody Narok to również miejsce bytowania i rozrodu rzekotki drzewnej. To niewielki płaz, bardzo wrażliwy na zmiany w środowisku związane z melioracją jak i fragmentacją lasów, zagajników i łąk. Rzekotka drzewna podlega ścisłej ochronie prawnej.
W ciekach wodnych rezerwatu żyją wydry. Lasy te mogą się też pochwalić bogatym występowaniem nietoperzy: karlików większych, malutkich czy drobnych oraz licznych gatunków nocka.
W nowej ostoi przyrody można też wypatrzyć piękne i rzadkie rośliny. To m.in. złoć żółta, ziarnopłon wiosenny, zawilec gajowy, zawilec żółty, czosnek niedźwiedzi czy śnieżyczka przebiśnieg.
„W miejscu starorzeczy występują zbiorowiska okrężnicy bagiennej, żabiścieku pływającego oraz towarzyszące im płaty rzęsy z klasy Lemnetea minoris” – czytamy w uzasadnieniu decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, na mocy której powstał rezerwat przyrody Narok.
„Cieszymy się, że tak unikatowy w skali województwa obszar doczekał się skutecznej i należytej ochrony” – cieszą się przyrodnicy z Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych.
Dodajmy, że terenem, na którym znajduje się nowo powołany rezerwat przyrody Narok administruje Nadleśnictwo Opole.
Czytaj także: Drzewa przy drogach są potrzebne! Obniżają temperaturę, a to nie jedyna ich rola
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.