– W Polsce rośnie grupa seniorów, którzy uzbierali jedynie na emeryturę niższą od ustalonej przepisami minimalnej emerytury. Ta od marca wynosi 1588,44 zł brutto. Poprzednio było to 1338,44 zł brutto – wskazuje Sebastian Szczurek, rzecznik opolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Rekordowe emerytury na Opolszczyźnie. Różnica między świadczeniami jest kolosalna
Rzecznik informuje, jakie są rekordowe emerytury na Opolszczyźnie.
– Dwie z trzech najniższych emerytur wypłacanych w województwie opolskim trafia do kobiet. Obecnie najniższa emerytura w regionie to 75 groszy „na rękę”. Staż składkowy w ZUS był równie skromny, bo zaledwie 12 dni – mówi Sebastian Szczurek.
Rzecznik opolskiego ZUS zauważa, że na przeciwnym biegunie jest mężczyzna, który był zgłoszony do ubezpieczeń w ZUS przez kilkadziesiąt lat.
– Obecnie jego emerytura 25,8 tysięcy złotych brutto. Tylko na marcowej, niemal 15-procentowej waloryzacji świadczeń, ten mężczyzna zyskał ponad 3300 złotych – wylicza.
Dodaje, że w każdym województwie są osoby, które odłożyły na emeryturę w wysokości kilku bądź kilkunastu groszy.
– Najwyższy odsetek pań pobierających emeryturę niższą od minimalnej mieszka w województwie śląskim i mazowieckim, odpowiednio 14,2 i 12,2 procent. Najmniej kobiet ze skromnymi emeryturami jest w lubuskiem, jedynie 2,2 procent. Opolszczyzna w tym zestawieniu jest na drugim miejscu. W regionie mieszka 2,5 procent ogółu kobiet z niskimi świadczeniami – informuje Sebastian Szczurek.
– Województwo opolskie wyróżnia to, że żyje tu najniższy w kraju odsetek mężczyzn z niskimi emeryturami. Stanowią oni 1,9 proc. Na drugim biegunie jest województwo mazowieckie, gdzie mieszka aż 18,2 proc. ogółu mężczyzn pobierających emeryturę poniżej minimalnej – mówi.
ZUS informuje, jak mieć wysoką emeryturę
Sebastian Szczurek zaznacza, że przepis na wysoką emeryturę się nie zmienia.
– Wysokie pobory, regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS, przejście na emeryturę później niż „próg startowy”. To przepis na zadowalające świadczenie, które najczęściej jest jedynym źródłem dochodów po 60 i 65 roku życia dla kobiet i mężczyzn – mówi.
Rzecznik opolskiego ZUS zachęca, aby przed przejściem na emeryturę skontaktować się z doradcą emerytalnym. Ten jest w stanie dokonać symulacji, która wskaże kiedy najkorzystniej to zrobić. Chodzi tu nie tylko o to, jak długo warto jeszcze pracować, ale też kiedy ostatecznie przejść na emeryturę.
– Warto rozwiązać umowę o pracę pod koniec miesiąca i wówczas złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. W takim przypadku otrzymasz za ten miesiąc pensję oraz emeryturę – podpowiada.
– Gdy rozwiążesz umowę ostatniego dnia miesiąca i dopiero wtedy złożysz wniosek wraz ze świadectwem pracy, to emerytura będzie przyznana od następnego dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Czyli dopiero do następnego miesiąca – tłumaczy.
Dla kogo szczególnie ma znaczenie data złożenia wniosku o emeryturę?
– Dla osób, które osiągnęły już wiek emerytalny i zamierzają wnioskować o emeryturę później niż w miesiącu, w którym uzyskały prawo do emerytury z uwagi na wiek. Najkorzystniej złożyć formularz o świadczenie po dacie urodzenia. Wówczas statystyczne średnie dalsze trwanie życia wyrażone w miesiącach będzie „krótsze” czyli korzystniejsze – instruuje Sebastian Szczurek.
Czytaj także: Opolanka spóźniła się z OC o dwa dni. Skarbówka zajęła jej konta, jest też wysoka kara