Profilaktyka dla dzieci i młodzieży z Opola w przypadku uczniów klas pierwszych szkół podstawowych obejmuje badania laryngologiczne i okulistyczne.
– Czujemy odpowiedzialność za młodzież i dzieci żyjące w naszym mieście i chcemy wyjść naprzeciw potrzebom wynikającym z obciążeniami z którymi żyją. To program dedykowany uczniom rozpoczynającym edukację. Im szybciej dowiemy się o deficytach we wzroku czy słuchu, tym szybciej możemy udzielić wsparcia – mówi Przemysław Zych, wiceprezydent miasta Opola.
Ten program już działa. Ale rodzice cały czas mogą do niego zapisać swoje dzieci. Z bezpłatnej diagnozy może skorzystać 400 uczniów, co stanowi około 30 proc. populacji pierwszoklasistów w Opolu. Program potrwa najbliższe 3 lata.
Profilaktyka dla dzieci i młodzieży z Opola – zdrowie psychiczne
Wskaźniki z 2022 roku mówią o kilkuset procentowym wzroście prób samobójczych. Wsparcie psychologiczne posiada więc ogromne zalety i – jak wskazują władze miasta – to kierunek, który będzie w najbliższych latach dominować.
– Chcemy, żeby ta diagnostyka była bardzo szybka. Często kluczowym elementem przy problemach psychologicznych i psychiatrycznych jest czas – podkreśla Łukasz Sowada, radny klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.
Z porad będzie mogło skorzystać 100 osób. – Da nam to możliwość zobrazowania sytuacji dzieci w naszym mieście. Wcześniej rodzice wraz z dzieckiem muszą wypełnić kwestionariusz. Korzystamy a kadry, która pracuje w różnych ośrodkach, by można było kontynuować ewentualne leczenie – mówi Tomasz Halski, prezes spółki “Centrum Zdrowia”.
Osoby, które prawidłowo przejdą przez proces rekrutacyjny i zakwalifikują się do udziału w projekcie będą poinformowane o tym telefonicznie. Pozostali o braku kwalifikacji informację otrzymają drogą mailową. Kolejnym etapem będzie spotkanie z psychologiem, w trakcie którego dziecko wraz z rodzicami przejdzie przez wstępną konsultację psychologiczną. W razie potrzeby wyznaczony będzie też termin konsultacji specjalistycznej z lekarzem psychiatrą.
W okresie od czerwca do października 2024 r. prowadzone będą warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci i dla opiekunów. Dla tych drugich będą to dwa sobotnie spotkania po sześć godzin każde, dostosowane do potrzeb grupy. Z kolei dla dzieci i młodzieży będą cztery spotkania trwające po sześć godzin lekcyjnych. Będą się odbywać w terminach od poniedziałku do piątku w okresie wakacyjnym. Każde dziecko będzie też mieć indywidualne spotkanie z psychologiem.
Będą też porady dietetyczne
Tu nie chodzi tylko o odpowiednie jedzenie. To pokusy, sposób życia, rozrywki i również zdrowie psychiczne. W tym przypadku profilaktyka dla dzieci i młodzieży z Opola obejmuje uczestników od 7 do 18 roku życia. Każdy pacjent otrzyma swój indywidualny plan żywieniowy oparty na dokładnych badaniach m.in. krwi i moczu. Z tej części programu może skorzystać 250 uczestników.
Całość badań finansuje opolski ratusz. Z tego powodu mogą z niego skorzystać tylko dzieci i młodzież zamieszkałe na terenie miasta. Koszt to 700 tysięcy złotych. Ale na najbliższej sesji radni chcą dołożyć do niego kolejnych 100 tys. zł na walkę z uzależnieniami wśród młodzieży.
Czytaj także: COVID-19 jak bomba z opóźnionym zapłonem. Wywołuje zakrzepy i zatory
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.