Problemy z zasięgiem Orange w zachodnim Opolu mogą wynikać z kilku czynników. Przede wszystkim, infrastruktura sieciowa w tych miejscach może być mniej rozwinięta w porównaniu do bardziej centralnych obszarów miasta. Analiza dostępnych map zasięgu pokazuje, że chociaż Opole jest objęte zasięgiem LTE i w pewnych miejscach także 5G, to jakość sygnału może się znacznie różnić w poszczególnych dzielnicach i sąsiednich gminach.
Z mapy nadajników wynika, że najbliższe stacje bazowe Orange znajdują się głównie w centralnych częściach Opola. To może powodować słabszy sygnał na obrzeżach miasta, takich jak Chmielowice i Żerkowice. Tyczy się to też gminy Komprachcice.
Mieszkańcy tych terenów wskazują, że to da nich bardzo kłopotliwe. Alarmują, że są miejsca, w których są „dziury komunikacyjne”.
– Mieszkamy w stolicy regionu, a dostęp do sieci komórkowej potrafi być niczym w leśnej głuszy – komentują.
Problemy z siecią Orange w Opolu. „Musieliśmy wyłączyć stację bazową”
Zwróciliśmy się do operatora sieci o odniesienie do tych skarg. Jego przedstawiciel wskazuje, że problemy z siecią Orange w zachodnim Opolu wynikają z konieczności wyłączenia nadajnika, który zaopatrywał ją w sygnał. Nadajnik ten znajdował się na dachu budynku biurowego przy ulicy Niemodlińskiej 79.
– Ze względu na wypowiedzenie nam umowy dzierżawy, musieliśmy wyłączyć stację bazową OPOLE NIEMODLIŃSKA. Obecnie szukamy terenu pod nową stację, ale nie potrafimy podać terminu jej uruchomienia. Robimy wszystko, aby stało się to jak najszybciej. Przepraszamy klientów za niedogodności – przekazał Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.
Problemy z siecią Orange w Opolu
Gęstość zabudowy oraz ukształtowanie terenu również mogą wpływać na jakość połączeń, powodując zakłócenia i przerywanie sygnału. Warto przytoczyć tutaj sytuację z zeszłego roku, kiedy po wybudowaniu i otwarciu Centrum Usług Publicznych przy ulicy Pileckiego w Opolu użytkownicy sieci Orange mieli problem z zasięgiem przebywając w jego wnętrzu. Sieciowi eksperci tłumaczyli to zakłóceniem sygnału z nadajników, które powodował nowy, wysoki budynek.
Aby rozwiązać te problemy z siecią Orange w Opolu operator mógłby zainwestować w rozwój infrastruktury, w tym budowę dodatkowych stacji bazowych. Mieszkańcy powinni także zgłaszać swoje problemy operatorowi, co może przyspieszyć proces modernizacji sieci w tych rejonach.
Bardzo często plany postawienia masztu, który przełożyłby się na lepszy zasięg dla mieszkańców mniejszych miejscowości powoduje dużą niezgodę. Można tu przytoczyć przykład “masztu niezgody” z Suchego Boru sprzed kilku lat, czy planowanej inwestycji w Grodkowie, gdzie zaledwie dwa miesiące temu protestowali mieszkańcy.
Mieszkańcy gminy Komprachcice, według danych ze strony gminy – mają dostępność do wszystkich sieci telefonii komórkowej. Dodatkowo w Biuletynie Informacji Publicznej czytamy, że w latach 2012-2013 powstała sieć światłowodowa. Mimo to, przemieszczając się po Żerkowicach w stronę Chmielowic, czy właśnie Komprachcic nie ma co chwytać za telefon. Użytkownicy sieci Orange na darmo szukają zasięgu, połączenia są zrywane.
W styczniu tego roku w gminie Komprachcice poprawił się z kolei zasięg sieci Play.
– W styczniu, jak w poprzednich miesiącach, budowaliśmy w całej Polsce. Z dużych miast udało nam się jeszcze uruchomić nowe stacje m.in. w Gdańsku, Gdyni, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Opolu oraz Zabrzu – czytamy na stronie sieci, gdzie operator doprecyzowuje, że chodzi m.in. o Domecko w gminie Komprachcice. W marcu z kolei nowe inwestycje powstawały głównie na południu Polski – m.in. w Byczynie (woj. opolskie) oraz Grodkowie i Skoroszycach (woj. opolskie).
Poradnik – “Jak poprawić zasięg w telefonie”
Często jest jednak tak, że sieć 4G/LTE jest przeciążona, ale zapominamy, że telefony mają też inne sieci. Z 3G/WCDMA mało kto korzysta. Warto wtedy rozważyć zmianę trybu pracy sieci.
- W pierwszej kolejności warto przeprowadzić „test krzyżowy”. Polega on na tym, że trzeba przełożyć kartę SIM do innego telefonu. Jeżeli tam będzie wszystko działać jak trzeba, to znaczy że warto skorzystać z gwarancji na telefon.
- Większość telefonów może pracować w jednej z trzech sieci:
- 2G oznaczanej także jako GSM lub EDGE
- 3G oznaczanej także jako UMTS, WCDMA lub HSDPA
- 4G oznaczonej także jako LTE
Ustawienie sieci w Twoim telefonie wpływa na prędkość transmisji danych (np. za pomocą sieci 2G dane transmitowane są wolniej niż przy 3G i 4G), dlatego:
- W większości przypadków zalecamy, aby ustawić w telefonie tryb automatyczny – wtedy to sieć i telefon decydują o odpowiednim ustawieniu w danej chwili.
- W szczególnej sytuacji zasięgowej możesz zmienić ustawienia sieci w Twoim telefonie tak, aby korzystać tylko z sieci 2G, 3G lub LTE.
Zobacz jak zmienić ustawienia sieci w różnych systemach operacyjnych. Pamiętaj, że miejsce tych ustawień w menu telefonu może być różne w zależności od producenta oraz wersji systemu operacyjnego.
Podsumowując, problemy z siecią Orange w zachodnim Opolu wynikają głównie z niedostatecznej liczby stacji bazowych (wyłączenia stacji przy ulicy Niemodlińśkiej) oraz specyfiki terenu. Rozbudowa infrastruktury i lepsze rozplanowanie nadajników mogą poprawić jakość sygnału i zapewnić stabilniejsze połączenia dla mieszkańców tych obszarów.
Czytaj także: Cuchnący problem w Krapkowicach. Składowisko w środku osiedla
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.