Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Prudniku informuje, że woda pochodząca z wodociągu w Białej, zaopatrującego miejscowości Biała, Ligota Bialska, Olbrachcice, Prężyna, Radostynia, Wasiłowice, Kolnowice, Miłowice, Krobusz, Żabnik oraz Laskowiec, jest nieprzydatna do spożycia przez ludzi.
Bakterie w wodociągu na Opolszczyźnie. Sanepid zbadał wodę w gminie Biała
Na podstawie przeprowadzonych badań próbek wody pobranych z wodociągu w Białej (Olbrachcice – mieszkanie oraz Biała – stacja pomp), stwierdzono, że woda nie spełnia obowiązujących norm mikrobiologicznych. W wodociągu wykryto obecność bakterii z grupy coli, Escherichia coli oraz paciorkowców kałowych.
Woda pochodząca z wodociągu w Białej nie powinna być używana do picia, przygotowywania posiłków, mycia i płukania naczyń oraz mycia powierzchni mających kontakt z żywnością. Nie zaleca się także używania tej wody do mycia warzyw i owoców, produkcji żywności ani do kąpieli. Woda może być używana wyłącznie do prac porządkowych i celów sanitarnych, takich jak mycie podłóg czy spłukiwanie toalet.
Bakterie coli w wodzie w Białej. Gmina informuje o beczkowozach
– Natychmiast wdrożone zostały procedury naprawczo zapobiegawcze, których celem w pierwszej kolejności jest zapewnienie wody do spożycia w ww. miejscowościach. Informacje na bieżąco przekazuje policja, straż pożarna oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Białej, a także podane są na plakatach w tych miejscowościach.
Osobom starszym i niepełnosprawnym informacje i pomoc w dostawie wody zapewnią pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej – informuje gmina Biała.
Skażona woda w Białej. Lokalizacja beczkowozów z wodą pitną dla ludzi:
Miasto Biała:
- rynek
- parking przy szkole podstawowej od ul. Stare Miasto
- ul. Arki Bożka, plac przy posesji nr 12
Ligota Bialska:
- parking przy nowej świetlicy
Olbrachcice:
- przy cukierni
Prężyna:
- przy świetlicy
Radostynia:
- przy świetlicy
Wasiłowice:
- przy przystanku autobusowym
Kolnowice:
- przy sklepie
Miłowice:
- przy świetlicy
Krobusz:
- parking przy kościele
Żabnik:
- obok dzwonka na szkło
Laskowiec:
- przy świetlicy
Zakaz spożywania wody pitnej obowiązuje przynajmniej do niedzieli 21 lipca.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.





