Tematem przewodnim jest „wspólnota,” nawiązująca do 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W programie spotkania z twórcami, warsztaty dla dzieci i wydarzenia specjalne, tworząc unikalną atmosferę i celebrację kina (szczegółowy kalendarz projekcji na stronie festiwalu). Jak podkreślają jednak sami organizatorzy, sercem imprezy są konkursy, których laureatów wybierze zarówno jury, jak i publiczność. A zwycięzców poznamy podczas uroczystej gali finałowej.
– W tym wszystkim będzie bardzo dużo opolskich akcentów. Choćby dlatego, że „wracają” do nas ludzie, którzy wychowali się na tym festiwalu, czy też działali jako wolontariusze, a teraz zgłaszali swoje produkcje do konkursów – cieszy się Rafał Mościcki, dyrektor FFOL.
Serce festiwalu
W Konkursie Głównym Filmów Pełnometrażowych pokazywane są najciekawsze rodzime produkcje ostatnich lat. Zresztą nie tylko fabuły, ale i dokumenty. Przygotowano tu po 10 propozycji, a więcej o nich TUTAJ. Nad nimi pochyli się jury w składzie Olga Drenda, Jakub Mitoraj i Peter Vlcek.
W Konkursie Głównym Filmów Krótkometrażowych biorą udział etiudy filmowe autorstwa studentów i absolwentów filmówek, a także studentów kierunków związanych z filmem. Tym samym wszyscy mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności szerszemu gronu odbiorców. Niemniej ważną częścią FFOL stał Konkurs Filmów Amatorskich 2024. W związku z czym od niedawna są one prezentowane w osobnej części festiwalu, co trwa kilka dni i jest bezpłatne. Tu trio sędziowskie stanowią Justyna Adamczyk, Klaudia Małota i Michał Tomiczek.
– To nie mają być ludzie jakoś ściśle związani z filmem. Taką formułę składu sędziowskiego utrzymujemy od samego początku imprezy – przypomina Rafał Mościcki.
Opolskie Lamy 2024 – Jury
- Olga Drenda – pisarka, eseistka, tłumaczka, autorka książek „Duchologia polska”;
- Jakub Mitoraj – gitarzysta, producent i kompozytor na stałe współpracujący z Grubsonem. Współzałożyciel takich projektów muzycznych jak Zakuka, Poprzytula, Bipolar Bears;
- Peter Vlcek – dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, ale też filmoznawca i były kierownik produkcji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Popularnonaukowych Academia Film Olomouc;
- Justyna Adamczyk – pracuje w kinach studyjnych, odpowiadając za organizację wydarzeń specjalnych oraz promocję;
- Klaudia Małota – członkini Rady Sieci Kin Studyjnych, od 2023 roku związana ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych, gdzie zajmuje się dystrybucją i projektami;
- Michał Tomiczek – w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu zajmuje się przygotowaniem wydarzeń kulturalnych. Współorganizuje Tydzień Filmu Niemieckiego.
Nie tylko konkursy
Poza konkursowymi filmami będzie z czego wybierać także dzięki różnego rodzaju cyklom. Jak choćby Panorama Kina Światowego czy Nowe Kino Tureckie. To pierwsze jest swoistego rodzaju podróżą dookoła świata: od kina skandynawskiego po azjatyckie z lat 2021-2023. Drugie przeniesie nas do świata tamtejszej kinematografii współczesnej, łączącej w sobie bogatą tradycję i nowoczesne podejście do sztuki filmowej.
– Program festiwalu jest bardzo bogaty. Bazuje na produkcjach z ostatnich lat. Kładziemy także mocny nacisk na kino polskie, zarówno fabułę, jak i dokument – zauważa Marta Wolna z biura FFOL.
Zresztą X Muza przybliżona zostanie zarówno poprzez projekcje filmowe, jak i liczne spotkania i warsztaty z twórcami spoza tej dziedziny sztuki. Tak, jak każdego roku, tak i teraz festiwalowi towarzyszyć będą różnego rodzaju wydarzenia specjalne. W tym pokazy filmowe w przestrzeni miejskiej, projekcje z muzyką na żywo, spotkania z aktorami i reżyserami. Przewidziano atrakcje nie tylko ze świata filmów, bo będą koncerty, czy też warsztaty dla dzieci i dorosłych.
Warto zwrócić uwagę również na to, że projekcje zaplanowano w różnych miejscach Opola. Są to nie tylko kina, jak Meduza, Studio, Helios w Solarisie i Karolince, ale również i Miejska Biblioteka Publiczna, Galeria Sztuki Współczesnej, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki. Do tego w firmie Lellek w formule kina samochodowego.
Opolskie Lamy 2024 – Honorowa Lama
Ponadto nie zabraknie Honorowej Lamy, czyli wręczenia specjalnej statuetki, którą nagradzana jest osoba ogromnie zasłużona w polskiej kinematografii. Wcześniej otrzymali je tak wybitni artyści i twórcy, jak m. in. Agnieszka Holland, Dorota Kędzierzawska, Marian Dziędziel czy Jerzy Stuhr. Poprzednią wręczono wywodzącej się z Opolszczyzny Agnieszce Żulewskiej.
Tym razem otrzyma ją Tomasz Wolski – reżyser, scenarzysta i montażysta filmów dokumentalnych i fabularnych. Jak argumentują organizatorzy, jest „ceniony za unikalny styl, wnikliwe podejście do tematyki społecznej i politycznej oraz umiejętność ukazywania złożonych aspektów ludzkiej natury. Jego twórczość często charakteryzuje się połączeniem materiałów archiwalnych z nowoczesnymi technikami filmowymi, co nadaje jego filmom wyjątkową głębię i perspektywę”.
Poza nim będą także inni goście specjalni. Jak znawczyni śląskiej kinematografii Urszula Biel, czy reżyser z Kędzierzyna-Koźle Dawid Nickel, który przyjedzie ze swoim filmem „Rave”.
Czytaj także: 21. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Znamy laureatów