– Wielkie tradycje mityngu, wielkie wyniki na czele z 240 cm. Formuła imprezy nie ulega zmianie, będą konkursy główne i młodzieżowe, do tego Mały Olimpijczyk. Główne gwiazdy to Maria Żodzik i Norbert Kobielski, oboje mają już kwalifikację olimpijską i są w świetnej dyspozycji, zatem czekają nas bardzo ciekawe zawody – podkreśla Janusz Trzepizur, pomysłodawca imprezy i jej dyrektor organizacyjny.
Konkurs główny pań i panów
Jeśli chodzi o tą pierwszą rywalizację, to na liście widnieje parę uznanych nazwisk. U mężczyzn swój udział potwierdził jeden z najlepszych obecnie Polaków Norbert Kobielski (wygrał ubiegłoroczny konkurs z wynikiem 225 cm), a poza nim młodzi zdolni Mateusz Kołodziejski, Kewin Małek, Sebastian Moszczyński i Jakub Walecki. Będą także Holender Douwe Amels (aktualny halowy mistrz Europy). Marokańczyk Saad Hammouda (wicemistrz Igrzysk Afrykańskich), ponadto Meksykanin Erick Portillo, Litwin Juozas Baikstys, Anglik Thomas Hewes czy Szwed Melwin Holm.
Wśród pań numerem 1 powinna być reprezentująca od niedawna nasz kraj wspomniana Maria Żodzik (także triumfowała w zeszłym roku na OFS, z wynikiem 193 cm). Poza nią są też inne Polki, jak Wiktoria Miąso i Paulina Borys (obie także stawały na podium AD 2023) oraz Maja Słodzińska, Alicja Wysocka czy opolanka Katarzyna Kokot. Z kolei zagraniczne zawodniczki to m. in. Czeszki Michaela Hruba i Denisa Pesova, Szwedki Ellen Ekholm i Maja Nilson, Ukrainka Iryna Geraszczenki, Greczynka Tatiana Gusin, Węgierka Lilianna Batori, Kanadyjka Marguerite Lorenzo, Niemka Bianca Stichling czy Venla Pulkkonen z Finlandii.
– Liczę, że główne gwiazdy czyli Maria i Norbert ustanowią u nas swoje „życiówki”. Zachęcam też by zwrócić uwagę na młodych zdolnych, którzy być może oddadzą skoki, które otworzą im drzwi na salony europejskiej i światowej lekkoatletyki. Będą też gwiazdy, obecni i byli olimpijczycy, będzie się działo – zachęca Marcin Sabat, dyrektor opolskiego MOSiR-u.
Opolski Festiwal Skoków 2024 kontynuacją tradycyjnej imprezy
Warto w tym miejscu odnotować, iż w przeszłości twarzami OFS byli Mutaz Barshim (mistrz olimpijski z Tokio 2020 oraz wicemistrz z Rio de Janeiro 2016 i z Londynu 2012), który startował i wygrywał tutaj w latach 2013, 2016 i 2017 oraz Iwan Uchow (mistrz olimpijski z z Londynu 2012), który w Opolu był najlepszy w 2010 i 2012. Pierwszy z nich w 2016 roku skoczył tu 240 cm (to jednocześnie od tego momentu również rekord stadionu). Natomiast cztery lata wcześniej Uchow uzyskał 237 cm, a w 2010 osiągnął wynik o 1 cm gorszy. To właśnie w stolicy naszego regionu Kamila Stepaniuk 9 czerwca 2013 roku pobiła blisko 30-letni rekord Polski kobiet należący do Danuty Bułkowskiej i skoczyła 199 cm.
Nie tylko dzięki temu zawody te mają już swoją renomę i tradycję. Wszak w latach 2011-12 uznawano je najlepszym mityngiem roku w rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
– Gdy zaczynam sobie analizować i przypominać te fantastyczne konkursy, które odbywały się tutaj, to rodzi się wyobrażenie imprezy z przepiękną historią. Co optymistycznie nastraja również przed tą edycją. To żadna tajemnica, że zawodnicy i zawodniczki lubią skakać w Opolu, bo osiąga się tu dobre rezultaty. Można złapać wiatr w żagle, tym bardziej przed taką imprezą jak igrzyska olimpijski. A największe gwiazdy, które do nas zawitają, będą startować także w Paryżu – zauważa Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
Zresztą, uznanych nazwiska nie zabraknie również wśród gości specjalnych. I w tym przypadku nie zawsze będą to fachowcy w skoku wzwyż jak Urszula Kielan czy o tyczce Władysław Kozakiewcz. Zawitają bowiem także opolscy olimpijczycy, przedstawiciele innych konkurencji, nie tylko „królowej sportu”.
Program zawodów
- godz. 11.00: Konkurs skoku wzwyż kobiet U18 i U20
- godz. 13.15: Konkurs skoku wzwyż mężczyzn U18 i U20
- godz. 15.30: Oficjalne otwarcie oraz „Mały Olimpijczyk”
- godz. 16.00: Konkurs skoku wzwyż mężczyzn
- godz. 18.15: Konkurs skoku wzwyż kobiet
- godz. 20.15: Dekoracja zwycięzców i konkurs z nagrodami dla widzów