Nie da się pojechać wszędzie, stąd wielką przyjemnością może okazać się poznanie osób, które podróżują. Opolski Festiwal Podróżniczy 2024 to nie tylko ciekawe prelekcje, ale także okazja do spotkania z inspirującymi ludźmi, którzy od lat odkrywają dla nas nowe zakątki globu.
Opolski Festiwal Podróżniczy 2024. Od tropikalnych plaż po lodowe pustkowia
Festiwal otworzy spotkanie z opolanką Krystyną Waindzoch, która przeniesie nas na słoneczną wyspę Saint Lucia, w serce Karaibów. To propozycja dla każdego, kto marzy o rajskich plażach i fascynuje się światem roślin tropikalnych. Zaraz potem Michał Steinhoff zaprezentuje krajobrazy Antarktydy i codzienność polskiej bazy na lodowym kontynencie. Jest to propozycja wyjątkowa, bo nie często można usłyszeć opowieści o miejscu tak trudno dostępnym, pełnym wyzwań i tajemnic.
Pierwszy dzień zamknie film Edyty Wróblewskiej o życiu 25-letniej Barbary z Ghany, która musi stawić czoła bolesnej przeszłości, konfrontując się z traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa.
Natomiast w czwartek 14 listopada, dzięki Januszowi Słodczykowi, przeniesiemy się do Brazylii, gdzie poznamy zarówno tropikalne piękno Amazonii, jak i szalone oblicze karnawału w Rio.
Świat zwiedzany na różne sposoby
Kolejnym spotkaniem, jakie w programie ma Opolski Festiwal Podróżniczy 2024, będzie prelekcja Witolda Palaka, który opowie o swojej podróży motocyklowej przez Indie. To prawdziwa gratka dla miłośników przygody i wolności, którą daje podróżowanie motocyklem. Równie emocjonująco zapowiada się opowieść Doroty Szparagi, która jako pierwsza Polka przeszła cały, 1710-kilometrowy szlak Transcaucasian Trail przez Kaukaz.
W piątek Anita Pogorzelska zabierze nas do serca Afryki Zachodniej, opowiadając o religii voodoo w Beninie. Następnie Max Cegielski przedstawi refleksję nad tym, jak podróżowanie bywa związane z kolonialnymi naleciałościami. Wytłumaczy także, czy współczesne wyprawy różnią się od dawnych wypraw odkrywczych. Na koniec Bartek Sabela przedstawi temat Wielkiego Zielonego Muru. To afrykański projekt ekologiczny, który stanowi wielką nadzieję dla mieszkańców Sahelu walczących z pustynnieniem.
Sobota to spotkanie z Tomaszem Owsianym, który opowie o Paragwaju, kraju pełnym kontrastów, gdzie nowoczesność miesza się z tradycją. O specyfice współczesnej Mongolii opowie Paweł Drozd.
Na zakończenie festiwalu Mariusz Szczygieł opowie o swoim zamiłowaniu do kultury czeskiej, ukazując jej absurdalne i zaskakujące aspekty. To spotkanie zapowiada się nie tylko na interesujące, ale i pełne humoru.
Udział w prelekcjach Opolskiego Festiwalu Podróżniczego jest bezpłatny. Program dostępny jest na Facebooku.