Opolanie tłumnie odwiedzają cmentarze
Trwa dzień Wszystkich Świętych 2023 podczas którego Opolanie odwiedzają cmentarze. Część osób uczestniczyła w nabożeństwie, idąc w procesji po wszystkich częściach cmentarza. Wielu uczestników pozostało w tym czasie nabożeństwa przy grobach swoich bliskich.
– Co roku tutaj po południu 1 listopada przyjeżdżam żeby się pomodlić. Nie tylko za brata i kuzyna, którzy są pochowani na tym cmentarzu, ale także za moich dziadków i siostrę babci. Oni zmarli i zostali pogrzebani na Kresach, niedaleko Tarnopola – mówiła pani Maria Piechotowska.
– Przy ich grobach nigdy nie byłam. Nawet nie wiem, czy tamten cmentarz i te groby jeszcze istnieją. Ale ja o nich pamiętam, jak potrafię.
Po różańcu ks. Paweł przypomniał, że popołudniowa modlitwa w uroczystość Wszystkich Świętych płynnie wprowadza wiernych w modlitwę za zmarłych w Dzień Zaduszny (2 listopada) i dalej w osiem pierwszych dni tego miesiąca.
Modlitwa za zmarłych – nie tylko 1 listopada
– Trzeba się cieszyć, że mogliśmy naszą pamięcią objąć naszych bliskich, którzy tu spoczywają. Pamiętamy również o tych, którzy leżą na innych cmentarzach i których nie mamy możliwości dzisiaj nawiedzić – mówił.
Przypominał również, że pierwszy i drugi listopada pokazuje nam ważną prawdę o Kościele.
– Jego głową jest Jezus Chrystus. My, którzy żyjemy, jesteśmy Kościołem pielgrzymującym. Ci wszyscy, którzy już są w niebie, obojętnie czy są świętymi oficjalnie ogłoszeni, czy nie, to jest Kościół chwalebny. My do niego dążymy. A oni modlą się za nas do Boga. I są jeszcze dusze w czyśćcu cierpiące. My modlimy się za nich. By mogli zakosztować chwały samego Boga. Módlmy się za zmarłych. To jest jedyna rzecz, jaką naprawdę możemy im ofiarować i która może coś w ich życiu zmienić – dodał.
Na zakończenie został poświęcony – po renowacji – krzyż cmentarny. W związku z tym wiele osób stawiało pod nim zapalone znicze.
Czytaj też: Dwie kwesty na Półwsi: na cmentarz przy ulicy Wrocławskiej i na Żołnierzy Wyklętych