sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Ekologia

Odpady tekstylne zaczynają lądować w kontenerach na używaną odzież

Tekstylia od początku 2025 roku nie mogą już trafiać do kubłów na odpady zmieszane. Sporo samorządów nie podstawia jednak na nie odrębnych kubłów, sugerując mieszkańcom wożenie zużytej odzieży i obuwia do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Okazuje się jednak, że ludzie coraz częściej wyrzucają tekstylia do kontenerów na używaną odzież.

Beata Szczerbaniewicz Beata Szczerbaniewicz
2025-01-19
w Ekologia, Najważniejsze, Opole, Region
Odpady tekstylne

Odpady tekstylne zaczynają lądować w kontenerach na używaną odzież, a te już teraz często są przepełnione - fot. RED

REKLAMA
REKLAMA

Wedle przepisów, odpady tekstylne to m.in. odzież, obuwie, pościel, ręczniki czy inne materiały włókiennicze. Nie mogą już trafiać do czarnych kubłów na odpady zmieszane pozostałe po sortowaniu. Grożą za to wysokie kary. Nie tylko dla tych, co wyrzucają tekstylia z pozostałymi śmieciami. Firmy odbierające odpady także są z tego rozliczane. Stąd zapowiedź kontroli.

Samorządy nie kwapią się jednak do stawiania odrębnych kubłów bądź pojemników na tekstylia. Informują, że takie odpady można wywozić do PSZOK-ów. Te zazwyczaj znajdują się na peryfierach. A nie każdy ma ochotę bądź możliwość, by się tam fatygować. Ludziom znacznie bliżej do kontenerów będących własnością firm zajmujących się zbiórką i sprzedażą używanej odzieży. I właśnie tam coraz częściej trafiają odpady tekstylne.

To rodzi jednak pewne obawy. Bo owe kontenery już teraz niejednokrotnie stoją pełne, a w ich okolicy leży porozrzucana odzież.

– Po zmianie przepisów może być z tym jeszcze gorzej. Dlatego takich pojemników powinno być więcej w mieście. Częściej należy je też opróżniać – uważa pan Zdzisław Klekowski, mieszkaniec Strzelec Opolskich.

Odpady tekstylne lądują w kontenerach na używaną odzież

W tym mieście zbiórką tekstyliów do kontenerów ogólnodostępnych zajmuje się firma Dafo z Włocławka.

– Staramy się opróżniać pojemniki na bieżąco i nie byłoby z tym pewnie problemu, gdyby nie podrzucały tam niesprzedanych ubrań w znacznej ilości sklepy z używaną odzieżą – mówi Małgorzata Rafalska z firmy Dafo.

– Zdajemy sobie sprawę, że teraz ilość wrzucanych tam rzeczy może mocno wzrosnąć. Dlatego wystąpiliśmy do gminy z wnioskiem, by zwiększyć liczbę kontenerów w mieście. Ile ich będzie, to zależy od decyzji urzędu. Jesteśmy też przygotowani na zwiększenie częstotliwości opróżniania. Do tej pory robiliśmy to co dwa tygodnie. Jeśli otrzymujemy natomiast zgłoszenie, że pojemnik jest pełny, zazwyczaj udaje się nam do 24 godzin to załatwić, chyba że są dni wolne, wtedy to może być dłużej – przekonuje.

Dla firmy, która zarabia na zbiórce używanej odzieży, zmiana przepisów to szansa na większy zarobek. Ale i pewne zagrożenie. Za zaśmiecanie terenu publicznego, które jest wykroczeniem – a tak można uznać, jeśli odpady tekstylne będą rozrzucone po ulicy, placu, trawniku – grozi grzywna do 500 zł.

Czytaj także: Betonoza triumfuje. Jest więcej wytworów człowieka niż biomasy

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: biznesekologiaStrzelce Opolskie
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025