15 sierpnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu narodowych świąt, kiedy to w całej Polsce uroczyście obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Obchody Święta Wojska Polskiego w Opolu są równie uroczyste. Jest to wydarzenie upamiętniające zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, kluczowej dla losów niepodległej Polski i Europy.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Opolu. Przemarsz wojska i piknik
Żołnierze, służby, władze miasta i województwa wspólnie obchodzą Święto Wojska Polskiego w Opolu. W programie tegorocznych uroczystości znalazły się między innymi msza święta, przemarsz wojskowy, pokazy sprzętu oraz piknik. Najważniejszy jednak punkt wydarzenia miał miejsce w samo południe na Placu Wolności.
Obchody Święta Wojska Polskiego w Opolu to także piknik wojskowy, który potrwa na Placu Wolności do godziny 17.
– Możemy się czuć bezpieczni, szczególnie w tych trudnych czasach. Żołnierze cały czas stoją na straży naszego bezpieczeństwa i spokoju i za to chcemy im podziękować – mówiła wojewoda Monika Jurek.
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione rozkazem Ministra Spraw Wojskowych generała Stanisława Szeptyckiego 4 sierpnia 1923 roku. Wybór daty 15 sierpnia nie był przypadkowy – właśnie tego dnia w 1920 roku Wojsko Polskie odniosło decydujące zwycięstwo w bitwie pod Warszawą, która miała kluczowe znaczenie dla zachowania niepodległości Polski. Bitwa Warszawska uznawana jest za jedno z najważniejszych starć w historii świata, ponieważ zahamowała ekspansję komunizmu na Europę Zachodnią.
Święto Wojska Polskiego. Dziękujemy za gotowość i determinację
Bitwa Warszawska była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej, która rozpoczęła się w 1919 roku. Bolszewicy, zachęceni sukcesami na froncie wschodnim, planowali rozszerzenie rewolucji na zachodnią Europę. Warszawa miała być bramą do realizacji tych planów. Jednak dzięki zdeterminowanej obronie polskich żołnierzy oraz umiejętnemu dowodzeniu Józefa Piłsudskiego, udało się przeprowadzić kontrofensywę, która rozbiła siły bolszewickie i zmusiła je do odwrotu.
Po II wojnie światowej, w okresie PRL, Święto Wojska Polskiego zniesiono. Zastąpiono je datą 12 października, upamiętniającą bitwę pod Lenino, w której brała udział 1 Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, utworzona w ZSRR. Było to zgodne z narracją władz komunistycznych, które promowały przyjaźń polsko-radziecką i unikały obchodów związanych z okresem międzywojennym.
Święto Wojska Polskiego przywrócono w 1992 roku, już po upadku komunizmu, na mocy ustawy Sejmu RP. Ustanowiono ponownie wtedy datę 15 sierpnia, która od tej pory ponownie zaczęła być uroczyście obchodzona w całym kraju.
Czytaj także: Przysięga w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Polały się łzy wzruszenia
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.