Niezwykłe odkrycie w Górach Opawskich
O tym, jak niezwykłe jest odkrycie w Górach Opawskich niech świadczy fakt, że hildenbrandia rzeczna to gatunek chroniony prawnie. Przyrodnicy stwierdzili jego obecność na obszarze ZOPK po raz pierwszy.
Hildenbrandia rzeczna wygląda niepozornie. Występuje na kamieniach na dnie wód płynących. Początkowo wygląda jak jaskrawoczerwona plamka na ich powierzchni. Z czasem potrafi się jednak rozrosnąć, zajmując coraz większa powierzchnię. Jest gładka w dotyku.

To przedstawicielka krasnorostów, zaliczanych tradycyjnie do „glonów”. Z tą różnicą, że krasnorosty zazwyczaj nie mają koloru zielonego, tylko różne odcienie czerwieni. Co więcej, krasnorosty występują głównie w wodach słonych, w morzach. Tylko nieliczne – w tym właśnie hildenbrandia rzeczna – bytuje w wodach słodkich. Jak informuje ZOPK, ów krasnorost ma „polskie konotacje”. Jego skomplikowany cykl rozwojowy jako pierwszy opisał bowiem Karol Starmach, hydrobiolog z Krakowa.
Krasnorost jak papierek lakmusowy
Na tym nie koniec ciekawostek. Owszem, ten konkretny krasnorost występuje w szeregu zakątków całego świata. Dlaczego więc jej odkrycie w Górach Opawskich można uznać za niezwykłe? Okazuje się, że hildenbrandia rzeczna to biologiczny papierek lakmusowy jakości i stanu ekologicznego wód. Aczkolwiek wiele wskazuje na to, że temu krasnorostowi udało się przystosować do coraz bardziej zanieczyszczonych wód.
„Jeszcze niedawno obecność hildenbrandii w wodach Parku Krajobrazowego Góry Opawskie byłaby sensacją – przynajmniej w kręgach badaczy glonów. Uważano, że gatunek ten jest związany tylko z najczystszymi wodami i że jest w Polsce narażony na wyginięcie. Tymczasem w ciągu ostatnich dekad jej zasięg występowania w Polsce bardzo się zwiększył. Wygląda na to, że hildenbrandia jest w stanie skorzystać z ocieplającego się klimatu, i że charakteryzuje się całkiem niezłą odpornością na zanieczyszczenia” – informuje ZOPK.

Przyrodnicy zachęcają, by następnym razem będąc nad Białą Głuchołaską wypatrywać kamieni porośniętych czerwonymi krasnorostami. I zachęcają, by w razie sukcesu w nagrodę przegryźć galaretkę w czekoladzie lub ptasie mleczko.
„Ich kluczowym składnikiem jest agar, substancja uzyskiwana właśnie z… krasnorostów” – wskazują.
Czytaj także: Nowa ostoja przyrody w województwie opolskim. Największa taka w regionie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.