Nie tylko in vitro. Co jest w programie „Szansa na rodzicielstwo”
– Problem niepłodności dotyka 13 tys. par w naszym regionie. Całym kraju jest ich około miliona. To pokazuje wielką skalę problemu – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.
– Stąd kompleksowy program, który ma tej sytuacji zaradzić. To projekt unikatowy, ponieważ nie ogranicza się tylko do dofinansowania zabiegów in vitro. Jego zakres jest znacznie szerszy. Obejmuje szeroką diagnostykę oraz wsparcie psychologiczne – wylicza.
Zuzanna Donath-Kasiura zaznacza, że istotnym elementem projektu jest też zabezpieczenie płodności osób, które zmagają się z chorobą nowotworową. – Zabiegi onkologiczne potrafią mieć bardzo negatywny wpływ na płodność. Stąd inicjatywa, aby zwiększyć szanse na jej ochronę jeszcze przed rozpoczęciem terapii – mówi.
Realizacją programu „Szansa na rodzicielstwo” zajmować będzie się Centrum Zdrowia Prokreacyjnego, które działa przy Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
– Program czeka jeszcze na ostateczne zatwierdzenie, ale pary zainteresowane udziałem już mogą się zgłaszać – zaznacza Zuzanna Donath-Kasiura.
W budżecie województwa na realizację projektu w latach 2023-2024 przewidziano 3 mln zł. Oszacowano, że pieniądze te wystarczą na wsparcie około 260 par w zakresie szeroko pojmowanego leczenia niepłodności. Mowa nie tylko o zabiegach in vitro, ale i inseminacji. Do tego dochodzi pomoc w zachowaniu płodności dla około setki osób przed terapią onkologiczną, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
– Równolegle będziemy też promować adopcję dzieci – zapowiada wicemarszałek województwa.
Kryteria udziału w programie „Szansa na rodzicielstwo”
Warunki, jakie muszą spełniać pary chcące wziąć udział w programie leczenie niepłodności (diagnostyka, leczenie niepłodności i metody wspomaganego rozrodu):
- trzeba mieszkać w województwa opolskim od minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu,
- trwająca co najmniej rok, niezdolność do poczęcia i urodzenia dziecka, mimo regularnego współżycia, bez użycia środków antykoncepcyjnych w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do programu, możliwość uczestniczenia w programie par w tzw. wtórnej niepłodności (posiadających 1 dziecko),
- wiek kobiety 18−40 rok życia w dniu zgłoszenia do programu.
Warunki, jakie muszą spełniać osoby, które chcą być objęte zabezpieczeniem płodności przed terapią onkologiczną:
- trzeba mieszkać w województwa opolskim od minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem się do programu,
- choroba onkologiczna lub stan medyczny znacznie ograniczający płodność, uniemożliwiający zajście w ciążę kwalifikujące do zabezpieczenia płodności,
- wiek 16−40 rok życia w dniu zgłoszenia do programu, w przypadku osób nieletnich, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wymagana jest podwójna zgoda (przedstawiciela ustawowego oraz samego małoletniego pacjenta).