Ten projekt to „Dziś orlik klubowy, jutro stadion narodowy”. To inicjatywa, którą gmina Pakosławice realizuje od początku MBO.
– Kwotę 150 tysięcy złotych, jak co roku, przeznaczymy na dzieci i młodzież. Kupujemy im sprzęt sportowy, zatrudniamy trenerów i co najważniejsze, organizujemy turnieje sportowe. Nasze doświadczenia pokazują, że ta formuła bardzo się sprawdza – mówi Adam Raczyński, wójt Pakosławic i pomysłodawca projektu.
Zaznacza, że kluczem do sukcesu jest współpraca. Kwota przyznana na projekt wesprze działalność sześciu klubów z powiatu nyskiego i brzeskiego.
– Nasz dialog to klucz do sukcesu – mówi Adam Raczyński.
Marszałkowski Budżet Obywatelski –wyniki szóstej edycji
Przyszłoroczny Marszałkowski Budżet Obywatelski cieszył się sporym zainteresowaniem. Pod głosowanie trafiło łącznie 65 inicjatyw. Zgłoszeń było o osiem więcej, ale organizatorzy odrzucili je z przyczyn formalnych bądź merytorycznych.
W MBO na 2024 uczestniczyło blisko 105 tys. opolan. Oddali ponad 205 tys. głosów. Najczęściej tradycyjnie, wrzucając wydrukowane karty do głosowania do urn.
„Wśród wybranych w głosowaniu zadań do realizacji najwięcej jest projektów kulturalnych (10 projektów), następnie sportowych (5 projektów), społecznych (5 projektów) i edukacyjnych (4 projekty), jest też jeden projekt zdrowotny” – informuje urząd marszałkowski w Opolu.
Taki projekt zdrowotny zrealizować będzie Stowarzyszenie Pozytywka z Olesna. Martyna Janik, jego autorka, chce z jego pomocą zaproponować rodzicom dzieci wymagających wsparcia pomoc fizjoterapeuty i psychologa.
– Do tej pory szczęśliwie udało nam się zrealizować cztery edycje naszego pomysłu w ramach MBO. Tę chcielibyśmy poszerzyć o pomoc neurologopedy i dietetyka dziecięcego. Podobnie jak w poprzednich edycjach przewidujemy, że z projektu może skorzystać około 100 dzieci – mówi Martyna Janik.
– Cieszymy się z aktywności mieszkańców. Marszałkowski Budżet Obywatelski to wolność organizacyjna i decydowania o pomysłach. Dla naszych mieszkańców jest ważne to, że mogą otrzymać pieniądze na pomysły, które sobie wymarzyli. Nie jest to w żaden sposób narzucone – komentuje marszałek Andrzej Buła.
Za sprawą MBO do tej pory udało się zrealizować 146 zadań. Ich to koszt to w sumie 17 mln zł. W tej puli mamy blisko 3 mln zł do wydania w 2024 roku na szóstą edycję inicjatywy.
Czytaj także: Najlepsi opolscy uczniowie i nauczyciele wyróżnieni na gali oświatowej