Ewa Wyszomirska
W wieku 80 lat zmarła w październiku aktorka Ewa Wyszomirska. Przez ponad 50 lat była związana z opolską sceną. W 1968 roku dołączyła do zespołu Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Była jego częścią przez ponad 20 lat. Kolejnych 30 lat, od 1989 do 2019 roku, należała do zespołu aktorskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Współpracowała też z Teatrem EkoStudio z Opola. Stworzyła wiele niezapomnianych ról: m.in. w jako Gospodyni w „Weselu”, Dominikowa w „Chłopach”, Matka Julki w „Rajmundzie i Julce”, Księżna Magdalena w „Mikołaju II, czyli historii śmierci opolskiego księcia”.
Jerzy Szteliga
8 maja 2023 zmarł Jerzy Szteliga, wieloletni lider opolskiego SLD. Przez 12 lat był posłem na Sejm, w latach 1993-2005. W tym czasie działał m.in. w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz w Komisji Spraw Zagranicznych. W 2001 roku był jednym z wiceprzewodniczących klubu parlamentarnego SLD. Był też członkiem głośnej sejmowej komisji śledczej badającej aferę Rywina. Zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł mając blisko 70 lat.
Roman Sękowski
Zmarł w wieku 92 lat w sierpniu. Były dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej był miłośnikiem książki, genealogii i znawcą dziejów Śląska. W 1955 r., przyjechał do Opola. Tu początkowo kierował Referatem Bibliotek w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej. W 1958 r. związał się z biblioteką, którą najpierw zarządzał jako dyrektor, a od 1977 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora do spraw merytorycznych. Z jego inicjatywy 1976 r. powołano w Opolu oddział Towarzystwa Przyjaciół Książki, którego został prezesem.
Marcin Polus
Zmarł we wrześniu w wieku zaledwie 30 lat. Marcin Polus odszedł po długiej chorobie. Z Diecezjalnym Radiem Doxa był związany zawodowo od 2016 roku. Rozpoznawalność wśród słuchaczy zyskał przez swój głęboki, niski głos. Znał się na medycynie: ratownictwie, epidemiologii i dietetyce. W pamięci redakcyjnych kolegów zapisał się jako człowiek wielu pasji: miłośnik Czechów i kultury czeskiej, twórczości Terry’ego Pratchetta i Andrzeja Sapkowskiego.
Zdzisław Łęcki
Nestor opolskiej sceny teatralnej zmarł w październiku. Aktor pochodził z Łodzi, do Opola przyjechał w 1966 roku. Od ponad pięciu dekad był związany ze stolicą regionu. Zagrał przeszło sto ról. Artyści i przyjaciele wspominają go jako chodzącą historią teatru polskiego. Wykreował wiele znakomitych ról: m.in. Florka w „Królu Mięsopuście”, Kapitana w „Indyku”, Księdza w „Weselu”, Karczmarza w „Rajmundzie i Julce”, Annasza w „Piłacie”, ojca Hanki w „Chłopach”.
Leszek Pogan
Od 1994 do 2001 sprawował mandat radnego Opola i urząd prezydenta miasta. Następnie do 2003 w rządzie Leszka Millera pełnił funkcję wojewody opolskiego. Był zaangażowany w aferę ratuszową. – Niezależnie od tego, jak się historia potoczyła i w co się uwikłał, nie można zapominać o jego zasługach dla miasta – mówiła Halina Żyła, jego była zastępczyni, przypominając inwestycje z czasów jego prezydentury. Leszek Pogan zmarł 25 lipca. Miał 70 lat.
Józef Izydorczyk
Józef Izydorczyk urodził się w Cygance w gminie Panki na terenie woj. śląskiego. Kiedy przyjechał do Strzelec Opolskich, pomagał w piekarni na Adamowicach. Z cukiernictwem związał się za sprawą starszego brata. Jego pierwszy zakład mieścił się na placu Żeromskiego. Własną cukiernię wybudował przy ul. Księdza Lange. Oprócz prowadzenia cukierni Józef Izydorczyk działał też w cechu rzemieślniczym. Pomagał w kształceniu i egzaminowaniu kolejnych pokoleń piekarzy i cukierników. Józef Izydorczyk odszedł w wieku 95 lat, w dniu 13 stycznia.
Adam Barański
W styczniu w wieku 44 lat zmarł znany w regionie przez lata dziennikarz Adam Barański. Pochodził z Brzegu. Pracował m.in. w opolskiej „Wyborczej”. TVP3 Opole i Radiu Opole. O jego odejściu poinformowało Radio Wrocław, gdzie pracował przez ostatnie osiem lat jako wydawca i prezenter wiadomości.
Danuta Henzler
Odeszła 30 października 2022 roku. Specjalistka chorób wewnętrznych i gastroenterolog. Rzeczniczka odpowiedzialności zawodowej przy Okręgowym Sądzie Lekarskim. Pół wieku związane z tym samym szpitalem przy Katowickiej w Opolu. Ceniona i uwielbiana przez pacjentów.
Bp Jan Wieczorek
Pierwszy ordynariusz diecezji gliwickiej i emerytowany biskup pomocniczy diecezji opolskiej zmarł 13 września 2023. Miał 88 lat. Urodził się 8 lutego 1935 w Bodzanowicach.. Święceń kapłańskich udzielił mu 22 czerwca 1958 w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu biskup Franciszek Jop. 12 czerwca 1981 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Święcenia biskupie otrzymał 16 sierpnia 1981 na Górze Świętej Anny. 25 marca 1992 został mianowany biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji gliwickiej. 29 grudnia 2011 papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację z funkcji biskupa diecezjalnego gliwickiego. Od tego czasu bp Jan Wieczorek przebywał na emeryturze.
Harald „Harry” Bartela
Zmarł nagle, w wieku 30 lat. Ostatnio występował w LZS-ie Żywocice. Czasami prowadził też zespół jako trener. Szkolił także wiele drużyn młodzieżowych. Prowadził zespół do lat 11 w Akademii OKS Odra Opole czy chłopców ze Spiders Krapkowice. W przeszłości związany był też m. in. z Fortuną Głogówek czy Orłem Źlinice. Był także koordynatorem Niemieckich Szkółek Piłkarskich Miro Deutsche Fussballschule.
Płk dypl. Antoni Tkacz
Odszedł na wieczną wartę 11 kwietnia 2023 roku. Był ostatnim dowódcą 10 Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej w Opolu. Po rozformowaniu dywizji pełnił obowiązki szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.
Gen. Edward Szwagrzyk
Zmarł 17 kwietnia 2023 roku. Były dowódca 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. Attache wojskowy w Kijowie. Uczestnik misji pokojowej w Kosowie.
Dariusz Willim
Zmarł 16 września 2023 r. po ciężkiej chorobie w wieku 48 lat. Od czterech kadencji był radnym powiatowym krapkowickiej Rady Powiatu i członkiem Zarządu Powiatu, a także wieloletnim sołtysem Pisarzowic (gm. Strzeleczki).
ks. Adrian Jańczyk
Proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Brożcu zmarł 9 marca 2023, w wieku 48 lat. Pochodził z parafii w Radawiu, święcenia kapłańskie przyjął w 2001 roku. Potem służył w kościołach w Czarnowąsa, Opolu, Nysie i w Starym Lesie. 23 sierpnia 2018 roku objął parafię Wszystkich Świętych w Brożcu w dekanacie krapkowickim. Zmarł po ciężkiej chorobie.
Norbert Lyssek
Zmarł 9 czerwca 2023. Pochodził z Kamienia Śląskiego. Był posłem na Sejm X kadencji oraz byłym prezesem Śląskich Zakładów Przemysłu Wapienniczego Opolwap w Tarnowie Opolskim. W latach 1998–2006 pełnił funkcję radnego sejmiku opolskiego I i II kadencji. Przez kilka miesięcy w roku 2002 pełnił funkcję wicemarszałka województwa opolskiego. W 2003 roku został pełnomocnikiem wojewody ds. mniejszości narodowych. Od 2010 roku był radnym powiatu strzeleckiego. Odszedł w wieku 83 lat.
Ks. infułat Paweł Pyrchała
Zmarł 22 sierpnia 2023 roku w wieku 91 lat. Był wieloletnim dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Opolu. Urodził się 12 sierpnia 1932 roku w Dortmundzie. W 1943 roku został wysłany z bombardowanego Zagłębia Ruhry do rodziny w Skrzyszowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1957 roku w Opolu. Autor wielu książek – biografii śląskich księży prześladowanych w czasach nazizmu i komunizmu.
Henryk Zajączkowski
Zmarł w listopadzie 2022 roku w wieku 72 lat. W przeszłości był niezwykle zasłużonym zawodnikiem, trenerem i działaczem Gwardii Opole. Zresztą nie tylko dla tego klubu, ale i dla całej piłki ręcznej w regionie. Swoją karierę rozpoczął w Małejpanwi Ozimek, z której to potem trafił właśnie do Gwardii. Z tym klubem zdobył choćby mistrzostwo Polski juniorów i awansował na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Jako trener również pracował w Opolu z sukcesami. To pod jego wodzą gwardziści dwukrotnie awansowali do elity (sezony 191/92 oraz 2002/03). Ponadto z drużyną w której grali m. in. Piotr Przybecki czy Marek Jagielski zdobywał mistrzostwa kraju w kategorii juniorów. Przez długo czas współpracował także z różnymi sztabami szkoleniowymi reprezentacji młodzieżowych.
Opolanie odeszli – ks. Ginter Kurowski
Zmarł 3 listopada 2022 roku w 81. roku życia i 56. roku kapłaństwa. Urodził się 14 II 1942 r. w Radawiu w Oleskiem. Po święceniach był wikariuszem w parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku 1967–1971), a następnie m.in. w parafiach Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu Rokitnicy (1971–1974) oraz św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach (1974–1977). Służył do 2017 roku, do przejścia na emeryturę. Zamieszkał wtedy w rodzinnym Radawiu.
Maciej Płuska
Choć nie pochodził z Opolszczyzny, był człowiekiem niezwykle zasłużonym dla naszego sportu. W przeszłości był prezesem Opolskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz współzałożycielem Szkolnego Związku Sportowego w regionie i jego pierwszym wiceprezesem. Założył także klub piłkarski Rodło Opole w którym długo był działaczem. Swego czas piastował również funkcję dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu.
Opolanie odeszli – Patryk Sochacki
Bramkarz Ruchu Zdzieszowice zmarł w wieku 29 lat, z powodu choroby nowotworowej. Ze Zdzichami związany był przez blisko dekadę, z małą przerwą na wypożyczenie do Orła Źlinice. Barw Ruchu bronił na trzech poziomach rozgrywkowych, od 2. do 4. ligi. I to z niemałym powodzeniem, będąc często wyróżniającym się zawodnikiem poszczególnych zmagań. Urodzony w Kędzierzynie-Koźlu bramkarz piłkarskiego abecadła uczył się jednak w tamtejszych TKKF Blachowianka i Odrze. Później jeszcze rok spędził w LZS-ie Leśnica, aż przed sezonem 2013/14 znalazł się w Ruchu.
Danuta Chrapkowska-Kosicka
Całe swoje życie zawodowe poświęciła przede wszystkim mieszkańcom Ziemi Strzeleckiej, będąc ordynatorem oddziałów szpitala w Szymiszowie, kierownikiem Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Strzelcach Opolskich, lekarzem orzecznikiem w KRUS i ZUS w Strzelcach Opolskich i w Opolu, konsultantem w Wojewódzkim Wydziale Ochrony Zdrowia oraz lekarzem w strzeleckiej Spółdzielni Inwalidów. Zmarła w wieku 90 lat.
Opolanie odeszli – Teodor Olszewski
Teodor Olszewski był mieszkańcem Grzeboszowic, cenionym w powiecie strzeleckim lekarzem weterynarii, a także współzałożycielem Winnicy Rodzinnej Cwielong-Olszewski w Balcarzowicach, znanej w Polsce i w Europie. Założył ją w 2013 roku razem ze swoim zięciem, Marcinem Cwielongiem. Zmarł w wieku 62 lat.
Eugeniusz Szymaniec
Eugeniusz Szymaniec przez całe życie zawodowe był związany z Ziemią Strzelecką. Pracę w obecnym CKZiU podjął, gdy placówka działała pod szyldem Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Strzelcach Opolskich. Był nie tylko długoletnim dyrektorem szkoły, ale i cenionym nauczycielem. Wychował kilka pokoleń młodzieży, która przewinęła się przez popularną „metalówę”. Do końca został przyjacielem szkoły. Zmarł 28 sierpnia br. w wieku 82 lat.
Czytaj także: Dwie kwesty na Półwsi: na cmentarz przy ulicy Wrocławskiej i na Żołnierzy Wyklętych
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.