Projekt za 600 tys. zł
– Umowa dotyczy ważnego społecznie projektu, związanego z odnawialnymi źródłami energii – mówi Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”, która pokryje połowę kosztów inwestycji.
Te wyliczono na 600 tys. zł. – Zdecydowaliśmy się na tę uczelnię, bo to kuźnia kadr, wizytówka regionu, z którą bardzo dobrze nam się współpracuje – dodaje.
Dzięki inicjatywie działającego przy PO Centrum Transferu Technologii, które koordynuje współpracę z WSSE, powstanie laboratorium optymalizacji pracy odnawialnych źródeł energii „Invest-Park Lab”. Będzie się ono składać m.in. z farmy fotowoltaicznej, magazynu energii, układu zasilania, sterowania i pomiarowego oraz stacji ładowania pojazdów.
Głównym celem laboratorium będzie prowadzenie innowacyjnych prac badawczo-rozwojowych nad wytwarzaniem energii elektrycznej pochodzącej z energii słonecznej, w tym przede wszystkim inteligentnej stabilizacji pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii.
– Będą tam prowadzone również zajęcia dydaktyczne, ponadto będą mogli korzystać z niego także przedsiębiorcy – tłumaczy prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej
Jak podkreślał podczas konferencji, na której podpisano stosowne umowy, wyniki badań zostaną wykorzystane w sektorze elektroenergetycznym. W Polsce rozwój OZE wiąże się z rozwiązaniem szeregu problemów. To m.in. rozbudowa sieci elektroenergetycznej niskiego i średniego napięcia, zwiększenie stabilności pracy systemu elektroenergetycznego, zwiększenie niezawodności zasilania odbiorców energii elektrycznej, a także zmniejszenie strat występujących podczas przesyłu energii elektrycznej, czy podczas gromadzenia nadmiarów wyprodukowanej przez OZE energii elektrycznej.
Sama produkcja energii to nie wszystko
– Mamy obecnie farmy wiatrowe, fotowoltaikę na dachach, ale wszystko trafia w sieć. Jedną z najważniejszych rzeczy jest magazynowanie energii zarówno prosumenckiej, jak i przemysłowej, dlatego też tego typu inicjatywy są jak najbardziej pożądane – podsumowuje Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, które to właśnie zaproponowało strefom ekonomicznym (w tym np. WSSE), żeby zajęły się również odnawialnymi źródłami energii.
– Z pomocą Politechniki Opolskiej zrozumieliśmy bardzo szybko, że sama produkcja energii nie wystarczy. Tak naprawdę dzisiaj kluczowe jest inteligentne magazynowanie energii elektrycznej, ponieważ to ono zapewnia płynność pracy systemu – podkreśla Paweł Kurtasz, wiceprezes zarządu WSSE „Invest-Park”.
– Inżynieria mechaniczna, inżynieria środowiska, energetyka, inżynieria lądowa i elektrotechnika to silne i kluczowe dyscypliny naszej uczelni. Najnowsze wyniki tego rankingu jednoznacznie wskazują, że efekty prac naszych naukowców są doceniane już nie tylko w skali krajowej, ale także światowej – cieszy się prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
W najnowszym zestawieniu dotyczącym obszaru inżynierii znalazło się 1306 uczelni z całego świata, ale tylko 15 z Polski. W zestawieniu krajowym PO zajęła drugie miejsce, ustępując tylko Politechnice Gdańskiej.
W zestawieniu światowym rankingu dziedzin: THE World University Rankings 2023 by Subject, Politechnika Opolska zajmuje miejsce w przedziale 801-1000 obok AGH, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Warszawskiej.