W dzień zakończenia roku szkolnego młodzieżowi radni i CUS zaprosili swoich rówieśników oraz młodsze dzieci z rodzicami do gogolińskiego Owocowego Ogrodu, gdzie przy kurtynie wodnej i wodzie ze strażackich węży można było spędzić miło czas, skorzystać z poczęstunku i programu animacji, pooglądać występy artystyczne, a na koniec wziąć udział w happeningu radosnego obrzucania się kolorowymi proszkami. A wszystko po to, by zainaugurować akcję #GogolinNieHejtuje.
Podczas pikniku młodzież rozdawała naklejki z napisami:
- „Nasze miasto bez hejtu”,
- „Szacunek zaczyna się od NAS”,
- „Słowa mają moc, używaj ich mądrze!”,
- „Po drugiej stronie jest człowiek”.
Wiele mówiono też o tolerancji i o tym, by umieć wspólnie spędzać czas w miłej atmosferze i bez wrogości.
– Wszędzie: w szkole, poza szkołą, a zwłaszcza w internecie jest dużo hejtu, uważamy że można i trzeba to powstrzymać – mówi przewodnicząca młodzieżowej rady Anna Wiora.
– Rozdawanie tych naklejek to pierwszy krok. Jeśli tych haseł będzie dużo wszędzie wokół, to wierzę, że to już zadziała. A mamy w planie jeszcze dużo innych działań. Na przykład zrealizowaliśmy film, w którym jesteśmy aktorami, gdzie pokazujemy czym jest hejt i że jest zły – wylicza.
– Świetna akcja! Ja jestem akurat z Krapkowic i myślę, że warto byłoby ją rozszerzyć – komentuje rówieśniczka Ani – Zosia Schefer.
Zosia przyjechała na piknik do Gogolina, też dostała naklejkę i przylepiła ją sobie na koszulce. – Hejt to faktycznie jest problem. Pewnie nie będzie łatwo go całkiem wykorzenić i dotrzeć do każdego, ale trzeba próbować – mówi.
#GogolinNieHejtuje – akcja aż do 19 listopada
Jak podkreśla dyrektor Centrum Usług Społecznych Marek Korniak, hejt, prześladowanie i złe odnoszenie się ludzi do siebie nawzajem to jeden z problemów rozpoznanych w diagnozie społecznej. Jest powszechny, w każdym regionie i mieście. Dotyczy głównie młodzieży szkolnej, ale zdarza się i wśród dorosłych.
– Hejt buduje napięcie i lęk długotrwały, powoduje zaburzenia psychiczne i w efekcie młodzież coraz bardziej potrzebujące pomocy, wsparcia psychoterapeutów, psychologów, specjalistów z różnych dziedzin – mówi Marek Korniak.
– Postanowiliśmy zmierzyć się z tym problemem wspólnie z młodzieżową radą w Gogolinie. My jako dorośli mamy możliwości organizacyjne sterowania tym procesem, a dzieciaki powpadały na pomysły jak to robić. Powymyślały hasła, będą je rozdawać na każdym letnim festynie i potem po wakacjach w szkołach. Chcemy, żeby taką naklejkę dostało każde dziecko, również dorośli, będziemy robić prelekcje w szkołach o hejcie, a na 19 listopada planujemy wielki finał – zapowiada.
Tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy Wobec Dzieci. Symbolicznie nawiązuje ona do idei budowania pozytywnych relacji oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści.
Coś dla dorosłych i coś dla dzieci
Kampanię #GogolinNieHejtuje wesprze Fundacja Hejt OFF, na czele z Łukaszem Gierkiem. Przekaże materiały dydaktyczne, plakaty oraz przeprowadzi warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli na temat przeciwdziałania cyberprzemocy, bezpieczeństwa w sieci oraz komunikacji rówieśniczej. Podczas spotkań młodzi ludzie dowiedzą się czym jest hejt, jakie niesie konsekwencje prawne i społeczne oraz jak reagować, gdy ktoś stają się jego świadkiem lub ofiarą.
Organizatorzy chcą również zachęcić każdą szkołę do przygotowania własnych inicjatyw związanych z tematyką kampanii. Mogą to być konkursy, akcje informacyjne, projekty artystyczne, przedstawienia, filmy lub inne działania pokazujące, jak uczniowie rozumieją ten problem i jak chcą mu przeciwdziałać. Efekty tych przedsięwzięć zostaną zaprezentowane podczas listopadowego podsumowania kampanii.
Czytaj także: Złota gmina Walce! Zdobyła laury w europejskim konkursie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania


















