ECO podniosła stawki za ciepło
Mieszkańcy części spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych z terenu Opola otrzymali ostatnio informacje o zmianie czynszu. Jako powód wskazano wprowadzenie nowych stawek za ciepło od ECO od 29 października.
– Ten rok to jest jakaś makabra. Prawie co miesiąc pojawiają się informacje o zmianie wysokości czynszu. A to fundusz remontowy idzie do góry, a to opłata za części wspólne. A teraz znów ciepła woda i ogrzewanie zdrożały. Różnica pomiędzy czynszem przed tą podwyżką i po niej to około 120 złotych! – wskazuje pani Ania, mieszkanka jednego z bloków przy ul. Wrocławskiej w Opolu.
Ostatnia zmiana taryfy za ciepło od ECO jest trzecią w tym roku. Poprzednie wchodziły w życie 1 marca i 28 czerwca. Jak wskazuje Tomasz Piętka, stawki za ciepło dla klientów ECO wzrosły w porównaniu do poprzednio obowiązującej taryfy o 38,8 proc.
– Stawki za ciepło w porównaniu do taryfy obowiązującej od dnia 22 grudnia 2021r. wzrosły dla klientów ECO o 82,5 proc. – informuje.
Tomasz Piętka przypomina, że Ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, od 1 października 2022 r. ceny dla odbiorców określonych w ustawie jako podmioty chronione są naliczane z uwzględnieniem rekompensaty.
– Biorąc pod uwagę, że około 70 proc. klientów ECO objętych jest stawkami z rekompensatą, to dla nich względem taryfy obowiązującej od dnia 29 października 2022 r. stosowane ceny obniżono o 24,8 proc. – mówi.
Skąd wyższe stawki za ciepło od ECO? Powodem m.in. ceny węgla
Dyrektor ds. handlowych w ECO wzrost stawki tłumaczy niespotykanym do tej pory wzrostem cen paliw i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. – Cena węgla w stosunku do 2021 roku wzrosła od 200 do 500 proc., w zależności od kontraktu – wylicza.
Przypomnijmy, że z początkiem 2023 roku opolanie mogą się spodziewać wzrostu stawek podatku od nieruchomości. Wyższe mają być też ceny biletów MZK oraz opłat za parkowanie.
Zapytaliśmy więc, czy w pierwszych miesiącach 2023 roku można się spodziewać dalszych wzrostów stawek za ciepło z ECO. Tomasz Piętka odpowiada, że „każdorazowa zmiana stawek za ciepło wynika ze zmiany kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze, w których dominującą pozycją są koszty zakupu paliwa i uprawnień do emisji CO2”.
– Mając na uwadze sytuację na rynku paliw trudno prognozować dynamikę zmian w tym zakresie – stwierdza.
Zapewnia, że ECO na bieżąco uzupełnia zapas paliwa, aby „zapewnić bezpieczną pracę poszczególnych źródeł ciepła i odpowiednią rotację paliwa na magazynach”.