sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Opole

Zniszczone ławki przy legendarnym dębie w Opolu. „Wstyd znajomych zabrać”

Dąb Piastowski w Opolu rośnie od kilkuset lat. Opolanie zauważają, że okolica tego niezwykłego drzewa nie prezentuje się najlepiej. – Tu są połamane ławki – alarmują. Ratusz zapowiada remont.

Piotr Guzik Piotr Guzik
2023-09-12
w Opole
Dąb Piastowski w Opolu

Dąb Piastowski w Opolu - jego okolica nie prezentuje się najlepiej - fot. FB - Walter Czok

REKLAMA

Dąb Piastowski w Opolu i zniszczone ławki

Dąb Piastowski w Opolu znajduje się na Wyspie Bolko. Pokaźne drzewo znajduje się niedaleko klubu Laba, przy alejce prowadzącej do jednego z parkingów.

Pokaźną legendę o drzewie zaprezentował niedawno na Facebooku pan Walter Czok. Wskazał, że wiek drzewa szacuje się na około 450 lat.

„Jego majestat i potęga zachwyciły nawet Niemców, którzy podczas urządzania w latach 20-tych ubiegłego wieku parku na wyspie uhonorowali ten dąb wykuciem w kamieniu jego nazwy – „Piasten Eiche”, czyli „Dąb Piastowski”. Jego nazwa wywodzi się  z okresu panowania w Opolu ostatniego z rodu Piastów. Był nim Jan II Dobry, który z racji dobrego  i mądrego sprawowania rządów zyskał przydomek Mądry” – napisał.

W dalszej części wpisu przewijają się książęta i królowe, jest mowa o „potopie” szwedzkim. Wedle legendy Dąb Piastowski w Opolu pomaga i spełnia życzenia. Stąd – jak sugeruje Walter Czok – zdarza się widywać osoby przesiadujące przy drzewie i szepcące coś do niego.

Zwraca przy tym uwagę na problem – zniszczone ławki. Na zdjęciu zamieszczonym w sieci widać, że jedna z belek leży na ziemi. Druga znajduje się na jednej z ławek. I wygląda na ostatnią na miejscu. Na pozostałych dwóch ławkach nie ma belek w ogóle.

– Wstyd tutaj oprowadzić znajomych albo rodzinę spoza miasta – mówi pan Grzegorz, mieszkaniec śródmieścia.

Adam Leszczyński wskazuje, że przyczyną sytuacji jest zarówno to, że ławki były stare, jak i to, że padły ofiarą wandali. Zapewnia, że w ciągu miesiąca problem będzie rozwiązany.

– Chcemy, aby wszelkie prace naprawcze w okolicy były zrealizowane do końca września – zapowiada.

Czytaj także: Opolskie sklepy w PRL. Nawet jeśli półki były pełne, to wybór niewielki

Tags: Urząd Miasta OpoleWyspa Bolko
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025