sobota, 21 czerwca, 2025
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

Home Tylko u nas

Zmiany w prawie pracy. Ma być mniej godzin pracy i więcej urlopu

Mniej godzin pracy, więcej urlopu i benefitów dla rodziców, rozgraniczenie czasu pracy od życia prywatnego i równouprawnienie - część tych zmian weszła w życie, inne są planowane, a jeszcze inne w sferze dyskusji. To wszystko pracownikom się spodoba, ale firmom mniej.

Anna Konopka Anna Konopka
2024-01-08
w Biznes, Najważniejsze, Opole, Tylko u nas
zmiany w prawie pracy

Po planowanych zmianach urlop wypoczynkowy ma wynosić 35 dni bez względu na staż pracy. Fot. Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne

REKLAMA

Biorąc pod uwagę różne zmiany w prawie pracy, szeroką dyskusję budzi wyczekiwany przez pracowników skrócony tydzień pracy. To postulat polskich polityków, który powraca od dłuższego czasu. Częściowo jednak wynika z ukierunkowania prawa unijnego, które już od kilku lat kładzie nacisk na „work-life balance”, czyli na równowagę pomiędzy byciem w pracy i poza nią.

– Projekt ustawy jest gotowy od ponad roku, ale na dziś trochę wróżymy z fusów, czy czterodniowy tydzień pracy w ogóle wejdzie w życie. Za to pewnym jest, że pojawi się opór w postaci pracodawców. Dlatego, że planowane zmiany są mocno propracownicze – mówi Jarosław Wołczyk z PIP Opole.

Jak zauważa, nowy przepis oznaczałby w praktyce skrócenie 40-godzinnego tygodnia pracy do 35 godzin.

– Możliwości byłoby kilka, pracodawcy mogą np. podzielić załogę na dwie części: pracującą od poniedziałku do czwartku i drugą – od wtorku do piątku. Inni pozostawią pracę przez pięć dni, ale w krótszym 7-godzinnym czasie. Poprawa samopoczucia pracowników ma w teorii przynieść wzrost ich produktywności, ale to odbędzie się kosztem pracodawców – mówi Wołczyk.

Inną propozycją jest polecenie pracy w godzinach nadliczbowych, ale wyłącznie za zgodą pracownika.

– Dziś jest tak, że pracodawcy mocno wykorzystują te przepisy. Gdy trzeba zostać dłużej, zwykle po prostu to oznajmiają, argumentując potrzebami firmy. Nie muszę tłumaczyć, jaki to kłopot, gdy tego samego dnia dowiadujemy się, że trzeba zostać w pracy dziesięć godzin zamiast ośmiu. Pracowników brakuje, więc nadgodziny to dla niektórych codzienność. W tym wątku ważną zmianą byłaby również dopuszczalna liczba nadgodzin, która miałaby zostać znacząco ograniczona – zauważa ekspert PIP.

Zmiany w prawie pracy. Będziemy więcej wypoczywać

Powodem do radości dla pracowników jest także propozycja wydłużenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Obecnie – w zależności od stażu pracy – należy się 20 lub 26 dni urlopu rocznie. Sugerowane zmiany mówią, że bez względu na staż będzie to dla każdego aż 35 dni.

Kolejnym prawem strzegącym dobrostanu zatrudnionego miałoby być doprecyzowanie, kiedy pracodawca mógłby kontaktować się z podwładnym na tematy związane z pracą.

– Pomysł zakłada, by szef ograniczył się do kontaktów służbowych wyłącznie w godzinach pracy. Poza nimi pracownik nie będzie reagować na telefony czy e-maile od przełożonego i nie spotkają go negatywne konsekwencje. Są oczywiście takie zawody, gdzie dyspozycyjność pozostanie, nawet nocą. Dlatego pracodawca będzie wskazywać konkretne przypadki, np. w formie dyżurów – zauważa Jarosław Wołczyk.

Jeśli chodzi o zmiany wprost wymuszone dyrektywami unijnymi, to należą do nich głównie przepisy związane z rodzicielstwem. To na przykład słynny już urlop rodzicielski dla ojców.

Obecnie nowej mamie należy się 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, a kolejne 41 tygodni urlopu rodzicielskiego już obydwojgu rodzicom. Najczęściej jednak to matka korzysta ze słynnego „roku macierzyńskiego”, czyli łącznie 52 tygodni dwóch urlopów. Od 26 kwietnia drugi rodzic posiada dodatkowo 9 tygodni urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla siebie i nie może przenieść tego prawa na matkę. Nie mylmy tego jednak z urlopem ojcowskim, potocznie zwanym „tacierzyńskim”. To zupełnie inne świadczenie: 2 tygodnie do wybrania max. 12 miesięcy od urodzenia się dziecka (uprzednio do 24 miesięcy).

Korzystne dla pracowników, niekoniecznie dla pracodawców

Od kwietnia obowiązuje również zwolnienie z tytułu siły wyższej. To opcja szczególnie przydatna dla pracownika, gdy np. ktoś bliski uległ wypadkowi i konieczne jest wyjście z pracy. Na takie sytuacje nie trzeba już „marnować” urlopu wypoczynkowego.

– To kolejny przykład udogodnienia dla pracownika, ale kłopotliwego dla pracodawcy – zauważa Wołczyk. – Kimś przecież musi zastąpić osobę, która nagle opuszcza stanowisko pracy. Co więcej, pracownik nie musi w żaden sposób udowadniać tego zdarzenia.

Do nowości, które musieliśmy zaimplementować z UE, należy doliczyć również 5-dniowy urlop opiekuńczy.

– Nasze państwo podeszło do niego dość liberalnie. Osoba, którą zamierzamy się opiekować, nie musi być dla nas rodziną. Wystarczy, że z kimś zamieszkujemy – mówi ekspert PIP.

– A za niecałe trzy lata Polska, za dyrektywą UE, będzie musiała wprowadzić przepisy o równości wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn, jak i jawności pensji. Pozwoli to m.in. uzyskać informacje od pracodawcy, ile wynoszą średnie wynagrodzenia w danym dziale – dodaje Jarosław Wołczyk.

Zmiany w prawie pracy. Jak to pogodzić?

Jak sprawę widzą pracodawcy, w których zmiany uderzą najbardziej? Grzegorz Rippel z opolskiej firmy Illustro, ekspert ds. doradztwa organizacyjnego i personalnego, przekonuje, iż do tych zagadnień warto podejść i z perspektywy pracodawcy, i pracownika. Dlatego też główną ideą powinna być współpraca.

– Sam szef bez zaangażowanego i zmotywowanego pracownika niewiele zdziała – podkreśla Grzegorz Rippel. – Podobnie pracownik ma niewiele korzyści bez dobrego szefa, który zarządzając firmą generuje zlecenia i pracę dla niego. W nawiązaniu do spodziewanych zmian, warto pamiętać, że biznes nie znosi próżni. I gdy np. mówimy o 4-dniowym tygodniu pracy, to trzeba rozpatrzeć, o jakie kategorie biznesu chodzi. W przypadku prac tzw. umysłowych, twórczych jestem to sobie w stanie wyobrazić. Szczególnie gdy rozliczamy pracowników za efekt, a nie godziny. Pytanie, jak to się będzie miało w kontekście firm produkcyjnych, handlowych i usługowych…

Np. kelner w ciągu czterech dni nie obsłuży tylu klientów, ilu przychodzi przez pięć. Właściciel restauracji będzie musiał albo skrócić czas działalności, co oznacza straty, albo zatrudnić dodatkowych pracowników. To oznacza wzrost kosztów. A zatem i cen, co z kolei może nie zostać zaakceptowane przez część klientów.

Nie da się tego zrobić z dnia na dzień

O tym, że wprowadzenie zmian w prawie pracy nie nastąpi z dnia na dzień jest przekonany dr hab. Jacek Borowicz z Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

– Niektórzy eksperci uważają, że przez ostatnie lata tzw. dialog społeczny praktycznie nie istniał – stwierdza. – Miejmy nadzieję, że teraz instytucje tego dialogu społecznego zaczną żyć. To właśnie tam musi nastąpić wstępna dyskusja na temat nowych przepisów w prawie pracy. Gdy mówimy np. o skróceniu tygodnia pracy, to myślimy tak naprawdę o zmianie fundamentalnej. Chodzi bowiem nie tylko o kwestię liczby godzin, ale o przełamanie pewnego sposobu myślenia o tym, co kupujemy od pracowników za ich wynagrodzenie – puentuje dr hab. Jacek Borowicz.

Czytaj także: Jest nowy zarząd ZAK. Bez prezesa i mniej liczny, niż poprzedni

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: biznesbiznes opolePIP Opole - Państwowa Inspekcja Pracy

Czytaj więcej

Igor Laskowski

Opolanin ścigał tornada w USA. Z nieba leciał grad wielki jak pomarańcze

Agnieszka Koziak
2025-06-21
0

Igor Laskowski z Opola to ekspert w dziedzinie meteorologii, od lat zaangażowany w działalność stowarzyszenia Skywarn Polska i inicjatywy Polskich...

nowy węzeł na obwodnicy Opola

Nowy węzeł na obwodnicy Opola. Takiego ronda w mieście jeszcze nie było

Piotr Guzik
2025-06-21
0

Obecne okolica ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Partyzancką (przy Makro) potrafi się bardzo mocno korkować. Sytuacja nie wygląda o...

ponowne liczenie głosów

Wybory 2025. Ponowne liczenie głosów – jedna liczba jest kluczowa

Bogusław Mrukot
2025-06-20
0

Na pewno takiej sytuacji w historii III RP dotąd nie mieliśmy. Oto poseł Dariusz Matecki z PiS rozsyła do komisji...

Jerzy Dudek Michał Probierz

Jerzy Dudek i Michał Probierz w jednej kadrze? O tym decyduje opolski turniej

Łukasz Baliński
2025-06-20
0

 - Dla mnie to forma zabawowa, bo szans nie mam żadnych. Ale nie to jest najważniejsze. Liczy się sportowa rywalizacja....

Konrad Dworakowski OTLiA

Konrad Dworakowski przejmie stery w OTLiA. Jakie ma plany?

Anna Konopka
2025-06-20
0

Konrad Dworakowski jest rekomendowany na dyrektora OTLiA. Szczegóły jego nominacji przedstawił na specjalnej konferencji prasowej prezydent Arkadiusz Wiśniewski, podkreślając, że...

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • opole 2025 prywatka

    Opole 2025. Prywatka w amfiteatrze, ale show skradł „ksiądz”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opole 2025. Edyta Górniak zaskoczyła wyznaniem. „To ostatni raz”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Zabytkowy pałacyk w Opolu miał być hotelem. Wiemy, co dalej z inwestycją

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Edyta Górniak szczerze na zapleczu festiwalu. Mówiła o Dodzie i przebodźcowaniu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opole 2025. Spadek oglądalności festiwalu. Jeden koncert zaniżył średnią

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Biznes
  • Dobra Energia
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Opolski Biznes
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Arkadiusz Wiśniewski artykuł sponsorowany biznes biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole inwestycje opolskie Koalicja Obywatelska Opole komunikacja Opole Koszykówka Kościół Opole Kościół Opolskie Krapkowice kultura kultura opole Kędzierzyn-Koźle MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Nysa Odra Opole Opolska policja PiS PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole powódź 2024 Prokuratura Opole PSL Opole reklama Siatkówka Stal Nysa Uniwersytet Opolski Urząd Miasta Opole Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdrowie Opole

  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025