30. edycja „Ze Śląskiem na ty”
Uczestnicy konkursu „Ze Śląskiem na ty” zostali podzieleni na cztery kategorie wiekowe:
- I (uczniowie klas I-IV) – 6 prac;
- II (uczniowie klas V-VI) – 22 prac;
- III (uczniowie klas VII-VIII) – 7 prac;
- IV (uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli) – 10 prac.
Przed wręczeniem nagród autorzy byli zapraszani na scenę. Fragmenty ich prac zebranej w auli szkoły muzycznej publiczności zaprezentowały Katarzyna Nalewaja i Magdalena Kołodziej. Wieczór prowadziła Teresa Zielińska.
– Konkurs „Ze Śląskiem na ty” odbywa się w tym roku po raz 30. – podkreśla Krystian Czech, pomysłodawca i organizator tego wydarzenia.
– Dzięki niemu i ja jestem coraz bliżej Śląska, ale wciąż się go uczę. Konkurs się zmienia. Obecnie dominują opowiadania rodzinnych historii. Autorka jednej z prac stworzyła drzewo genealogiczne swojej rodziny i udało się jej cofnąć aż do XIII wieku. Coś niezwykłego. Inna autorka, Kresowianka, odnalazła i opisała historię dziadka, który był dyrektorem chorzowskiej huty. Po 30 latach poziom konkursu bardzo się podniósł i konkurs dobrze się rozwija – zaznacza.
„Ze Śląskiem na ty”. Gwara ma się dobrze
– Konkurs funkcjonuje bardzo dobrze. Przed laty uczestników było więcej, ale często cała klasa przysyłała swoje wypracowania. Dziś tego nie ma – potwierdza „O!Polskiej” profesor Teresa Smolińska, członkini jury.
– Jakość wzrosła zdecydowanie. Wiele prac naprawdę nam imponowało. Przy niektórych angażowały się z pewnością całe rodziny, drążąc dzieje swojego rodu. Myślę, że o przyszłość śląskiej tradycji i śląskiej gwary możemy być spokojni – uważa.
Na scenie zaprezentował się szkolny chór „Rondino” z Brożca. Koncertował też Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej Silesia z Dąbrówki Łubniańskiej z gościnnym udziałem Jacka Hornika.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Inicjatyw Kulturalnych w Gminie Łubniany Animator.
Jury w składzie Prof. Bogusław Wyderka, prof. Teresa Smolińska, o. Henryk Kałuża, werbista oraz Piotr Badura przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
I kategoria wiekowa
- I nagroda – „Ło Aleksie, co skorzupa klepoł”, autorka – Hanna Flak z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach;
- II nagroda – „Mojy korzynie”, autorka – Ewelina Danisz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach;
- Wyróżnienia: „Bery w Dambiu”, autorka – Lena Kratofil z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Sportowym w Dębiu; „Jak mój ujek Achim został kolarzem”, autor Kamil Król z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałem Sportowym w Dębiu.
II kategoria wiekowa
- I nagroda – „Łoleskie muny”, autor – Patryk Moj z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach;
- II nagroda – „Gbursky zwycaje i tradycje”, autorka – Patrycja Danisz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach;
- III nagroda – „Brat i śwager mojej prapraołmy Marty”, autor – Dominik Macioszek z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach; „Historia młyna wodnego z Siołkowic”, autorka – Julia Danisz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach; „Praołpa Józef na flusie”, autorka – Wiktoria Ulatowska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach.
- Wyróżnienia: „Kuń jaki je kozdy widzi, ale nie kozdy mu przaje tak jak joł”, autorka – Laura Kołodziej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach; „Siołkowicki fussbal, a moja pasja”, autor – Fabian Laxy z Publicznej Szkoły Podstawowej w Starych Siołkowicach; „Kobiety w mojej rodzinie”, autorka – Hanna Stręciok z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łubnianach; „Jak to moja Starka rada przy blasze stojom”, autorka – Faustyna Gabor z Zespołu Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej; „Mój ołpa i jego gołambie”, autorka – Lena Morawska z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich; „Mój praołpa muzykant”, autorka Laura Gola z Publicznej Szkoły Podstawowej w Piotrówce; „Fritz Bernitzky malyrz zdzieszowickygo kojscioła” autorka – Julia Gabor” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach.
III kategoria wiekowa
- I nagroda – „Łodpust na farze w Raszowej” (praca nr 3), autorka – Emila Wahl) z Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie;
- II nagroda – „Mojół praółma Grejta”, autorka – Samanta Hulin z Publicznej Szkoły Podstawowej w Straduni;
- III nagroda – „Jak Oma Krysia bóła mało”, autorka Julia Rataj z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borkach Wielkich.
- Wyróżnienia: „Rodzinne tradycje”, autorka – Antonina Wojdyła z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich; „ My siedym lołt budowali swój dom”, autorka – Roksana Ledwig z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dylakach.
IV kategoria wiekowa
- I nagroda – „Mój tata i nasza krawieckoł tradycja rodzinnoł”, autorka – Sylwia Kondziela;
- II nagroda – „Podborzany – jeszcze nasze czy już wasze”, autorka – Jadwiga Lizon.
- Wyróżnienia: „Spacer przyrodniczo-historyczny”, autorka – Joanna Kolańska; „Po stu latach…” , autorka – Barbara Bukład; „Karytka”, autor – Walter Czok; „Lygynda ło stracónych kulach z Zagwizdzie”, autor Hubert Nanko; „Farskoł studoła”, autorka – Agnieszka Bartoń.
Czytaj także: Powieść o dawnym Opolu przetłumaczona na język polski. Przed wojną była hitem
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.