– Swoich przedstawicieli będą wybierać mieszkańcy ośmiu z 13 dzielnic. To dlatego, że w pięciu pozostałych liczba zgłoszonych kandydatów była równa liczbie miejsc w radzie, tym samym Miejska Komisja Wyborcza zgodnie ze statutem dzielnicy uznała zarejestrowanych kandydatów za członków Rady Dzielnicy – tłumaczy Mirela Ulrich-Groszek, wiceprzewodnicząca MKW.
– To wszystko trochę zaniża frekwencję, ale nie możemy na te głosowanie patrzeć tylko przez ten pryzmat. Ważne jest choćby to, że we wszystkich dzielnicach ukonstytuują się rady, co wcześniej nie miało miejsca. Dobrze jest też widzieć jak wzrasta zainteresowanie mieszkańców tym wydarzeniem.
Te wspomniane dzielnice to: II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów), III (Chabry), X (Nadodrze), XI (Zaodrze) i XIII (Chmielowice, Szczepanowice-Wójtowa Wieś, Winów, Żerkowice) Natomiast w XII (Bierkowice, Półwieś, Sławice, Wrzoski) „odpadnie” tylko jedna osoba, gdyż chętnych jest 16. Najliczniejsza jest za to V (Gosławice, Malinka) gdzie mamy 38 kandydatów, z kolei w VII (Groszowice, Grotowice, Nowa Wieś Królewska) jest ich 31. Niemniej łącznie jest276 kandydatów i kandydatek.
Wybory do Rad Dzielnic
Warto zauważyć, iż każdy może zagłosować na minimum jednego kandydata, a maksymalnie na 15 (gdyż z tylu składa się Rada), spośród zgłoszonych w dzielnicy, na terenie której zamieszkuje.
Głosować można poprzez dedykowaną platformę internetową: www.wybory.dzielnice.opole.pl. To tam również można się zapoznać z listą kandydatów i innymi szczegółowymi informacjami na temat wyborów.
Co ważne: jeśli ktoś nie ma dostępu do komputera lub nie chce podawać numeru telefonu, może zagłosować w stacjonarnych stanowiskach pomocy elektronicznego oddania głosu. Tam udzielona zostanie stosowna pomoc.
Te punkty znajdują się w następujących lokalizacjach:
- Centrum Usług Publicznych – ul. Pileckiego 1
- Centrum Aktywizacji Społecznej – Centrum Senior – ul. Krakowska 32
- Centrum Dialogu Obywatelskiego – ul. Damrota 1
- Ratusz w Opolu – Rynek 1A
Uprawnionymi do głosowania są wszyscy pełnoletni mieszkańcy danej dzielnicy. Weryfikacja następuje poprzez wprowadzenie do systemu numeru PESEL. Każdy głosujący zobowiązany jest wprowadzić numer telefonu, na który zostanie wysłany bezpłatny SMS zawierający kod. Jego wprowadzenie do systemu jest konieczne w celu potwierdzenia oddania głosu. Co ciekawe na jeden numer telefonu można otrzymać maksymalnie pięć kodów. A co za tym idzie, za jego pomocą może zagłosować pięć osób.
Przypomnijmy, iż do zakresu zadań Rady i Zarządu Dzielnicy należy m.in. integracja mieszkańców, zagospodarowanie przestrzenne dzielnicy, planowanie zadań i różnych projektów inwestycyjnych realizowanych dla jej mieszkańców. W celu realizacji zadań rady dzielnic dysponują własnym budżetem. Jej kadencja trwa pięć lat.
Czytaj także: Rozpoczął się drugi etap sprzedaży wejściówek na mecze Odry Opole na Stadionie Opolskim
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania