Wybory 2023 – jak zmienić miejsce głosowania
– Zachęcam, żeby sprawdzić, gdzie jest nasz obwód wyborczy. Można to zrobić przez profil zaufany, albo w aplikacji mObywatel – mówi Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego Opolu.
Na stronie opolskiego KBW jest link, gdzie można sprawdzić, do której komisji jesteśmy przypisani. Mamy na to czas do 12 października. Co jest istotne o dla osób, które chcą zmienić miejsce głosowania podczas wyborów 2023 w dniu 15 października.
– Dzięki centralnemu rejestrowi wyborców wybieramy zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnie wybranym przez siebie Urzędzie Gminy. Nie musi to być urząd w miejscu zamieszkania, w którym jesteśmy zarejestrowani. Do tej pory było tak, że trzeba było to zrobić w swoim urzędzie – mówi Rafał Tkacz.
Dotyczy to wielu osób, np. studentów i osób pracujących poza swoim miejscem zamieszkania i posiadających meldunek tymczasowy. W poprzednich latach musieli jechać do swoich miejscowości, by w urzędzie gminy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, a następnie je tam odebrać. Obecnie np. studiujący w Opolu zrobi to po złożeniu wniosku w Opolu. Nie musi jechać np. do Kietrza czy Byczyny, gdzie ma stały meldunek.
– To dotyczy osób, które 15 października nie będą głosowały w swoim lokalu wyborczym, a nie potrafią do końca sprecyzować, gdzie oddadzą głos – mówi dyrektor Tkacz. – To można zrobić do czwartku 12 października. Z takim zaświadczeniem możemy głosować w dowolnym lokalu dowolnie wybranego obwodu głosowania. Dotyczy to tak kraju, jak i zagranicy.
Jedno zaświadczenie na obywatela. Wtórników nie ma!
I tak np. w Opolu do wtorku 3750 osób dopisało się do rejestru wyborców. 2300 osób złożyło wniosek o zmianę miejsca głosowania, by wziąć udział w tych wyborach. A 1040 osób pobrało zaświadczenia, które upoważniają do głosowania w każdej komisji, także za granicą.
Po uzyskaniu zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć wniosek o czasową zmianę miejsca głosowania. Możliwości są dwie:
- osobiście w urzędzie gminy, na obszarze której wyborca będzie przebywać 15 października,
- elektronicznie – należy wejść na stronę gov.pl i kliknąć w witrynę „złóż wniosek”.
Wyborcy, którzy uzyskają zaświadczenie o prawie do głosowania, są automatycznie skreślani z dotychczasowego spisu wyborców. Na listę wpisuje się ich w dniu głosowania w obwodzie, który sami wybiorą.
Ważne! Trzeba uważać, aby nie zgubić lub nie zniszczyć zaświadczenia o prawie do głosowania. Jeśli ktoś straci takie zaświadczenie, nie otrzyma kolejnego. Nie będzie też mógł głosować w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.
Czytaj także: Nie chcesz brać udziału w referendum? Radzimy krok po kroku jak to zrobić