piątek, 12 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Opole

Liturgią stacyjną w Opolu rozpoczął się okres wielkiego postu

W Środę Popielcową wieczorem bp Andrzej Czaja poprowadził liturgię stacyjną kościoła św. Sebastiana do kościoła „na górce”, gdzie przewodniczył mszy św. z posypaniem popiołem.

Krzysztof Ogiolda Krzysztof Ogiolda
2025-03-05
w Opole
wielki post 2025

Liturgii stacyjnej w Opolu przewodniczył biskup Andrzej Czaja - fot. KOG

REKLAMA

Liturgie stacyjne, czyli procesje z kościoła do kościoła w okresie wielkopostnym pod przewodnictwem biskupa należą do wielowiekowej tradycji praktykowanej od chrześcijańskiej starożytności m.in. w Jerozolimie i w Rzymie. W Opolu tradycję tę ożywił biskup Andrzej Czaja w 2014 roku.

Wielki post 2025. Procesja na znak pokuty

– Rozpoczynamy okres 40-dniowej pokuty. Czas, który nas wiedzie do odnowienia przymierza z Bogiem. Do zbliżenia się do Jezusa – mówił bp Andrzej Czaja na początku nabożeństwa w kościele św. Sebastiana.

– Poprzez uznanie własnej grzeszności, nawrócenie, a wreszcie pojednanie, zwłaszcza to najważniejsze w sakramencie pokuty. Poprzez słuchanie Bożego Słowa i przyjmowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Wreszcie poprzez uczynki miłosierdzia. Chcemy to teraz w procesji przed naszym miastem wyznać, że ten święty czas pokuty ku pojednaniu z Bogiem i odbudowaniu żywiej więzi z Nim rozpoczynamy. Niech nas Boży Duch prowadzi – mówił.

Uczestnicy liturgii stacyjnej, która symbolicznie rozpoczęła wielki post 2025, przeszli do kościoła „na górce” ze śpiewem litanii do wszystkich świętych. Tam biskup opolski przewodniczył koncelebrowanej mszy św. z posypaniem głów popiołem.

Podczas posypywania głów popiołem kapłan wypowiada słowa z Pisma Świętego: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub (współcześnie częściej) „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Przypominają one, że przez cały okres wielkiego postu Kościół zachęca do przemiany życia, pełnienia dzieł miłosierdzia, jałmużny i wzmożonej modlitwy.

Popiół jest symbolem nawrócenia

W Kościele pierwszych wieków biskup na początek wielkiego postu posypywał głowy popiołem tych, którzy czynili publiczną pokutę. Z czasem zaczęli do nich dołączać także inni chrześcijanie. Do liturgii adaptowano ten zwyczaj w VII wieku. Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X wieku.

W 1091 roku papież Urban II wprowadził ten rytuał jako obowiązujący wiernych w całym Kościele. Od tego czasu popiół do posypywania głów uzyskuje się z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Jako pierwszy posypanie popiołem przyjął biskup opolski Andrzej Czaja, po nim biskupi pomocniczy Rudolf Pierskała i Waldemar Musioł oraz proboszcz katedry opolskiej, ks. Waldemar Klinger. A następnie obecni w kościele księża i wierni.

– Nawróćcie się do Boga – zachęcał bp Andrzej Czaja. – Niech każdy z nas nawróci się do Pana całym swym sercem. Najważniejsze jest serce. „Rozdzierajcie serca wasze, nie szaty” – przypomniał nam dzisiaj tekst Pisma Świętego. O wiele łatwiej wykonać coś zewnętrznego. O wiele trudniej otworzyć serce, by z niego wysypać, wybrać wszelki brud. By było szlachetne, czyste i Bogu oddane. Ale najpierw trzeba stanąć w prawdzie. Uznać swoją grzeszność i nieprawość i wołać do Pana: Zmiłuj się nade mną Boże. Trzeba prosić Pana, by on oczyścił nasze serca. Sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

Czytaj także: Coraz więcej pustych ławek na religii. Ksiądz: Jest problem

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Tags: Andrzej Czajabiskup Andrzej CzajaDiecezja OpolskaKościół Opole
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Opolski Bazarek Odzieży

    Nowa hala sportowa zamieni się w wielki bazar odzieży

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Policyjny pościg w Opolu. 57-latek długo uciekał przez miasto

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolskie świętuje z przytupem. Moc wydarzeń w Mosznej

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Przytulone szkielety z Opola to nie kochankowie! Badania DNA przyniosły zaskakujące odkrycie

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragiczny wypadek w Bardzie. Mieszkańcy Nysy, ojciec i syn, zginęli na miejscu

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025