Małgorzata Besz-Janicka (KOD Opolskie) oraz Joanna Radzińska-Iwaszkiewicz (stowarzyszenie NOK) zawiadomienie złożyły w do prokuratury w Warszawie. Argumentują, że Bożena Żelazowska z PSL – która obecnie jest „jedynką” listy Trzeciej Drogi w wyborach do Brukseli w okręgu mazowieckim – jako wiceminister kultury i generalna konserwator zabytków nie dopełniła obowiązków przy nominacji dr hab. Moniki Ożóg na funkcję wojewódzkiej konserwator zabytków w Opolu.
Bożena Żelazowska do prokuratury. Co zarzucają aktywistki?
W zawiadomieniu wskazały, że z ich ustaleń wynika, iż Bożena Żelazowska złamała zapisy dwóch ustaw. Pierwsza to Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
– Monika Ożóg nie spełnia wymogów 5-letniego stażu pracy w dziedzinie związanej z ochroną zabytków – powiedziała Małgorzata Besz-Janicka w rozmowie z PAP.
Druga to Ustawa o pracownikach urzędów państwowych. W tym przypadku chodzi o „nieskazitelny charakter” osoby nominowanej do funkcji konserwatora. Aktywistki w tym kontekście przypominają wyrok sądu, który skazał Monikę Ożóg za plagiat koncepcji muzeum w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, ale warunkowo umorzył postępowanie.
Aktywistki wskazują też, że z dokumentów uzyskanych z Urzędu Wojewódzkiego w Opolu wynika, że powołanie wojewódzkiej konserwator odbyło się na bazie krótkiego i suchego polecenia, jakie przekazała wiceminister kultury. Wojewoda Monika Jurek miała nawet nie otrzymać jej CV.
– Niestety, wszystko wskazuje na to, że powołanie pani Moniki Ożóg odbyło się po prostu „na rympał” albo, jak kto woli, „na piękne oczy” – komentuje Małgorzata Besz-Janicka na Facebooku.
Działaczki KOD i NOK zarzucają wiceminister kultury brak transparentności w działaniach oraz ignorowanie strony społecznej. Bożena Żelazowska zapytana przez PAP o odniesienie do tych kwestii zapewniła, że uczyni to, jak otrzyma dokumenty z prokuratury.
– Cóż… 15 października pogoniliśmy PiS, ale standardy PiS-owskie niestety trzymają się mocno – twierdzi liderka opolskiego KOD.
Nie tak miało być?
Podobny wydźwięk miały jej wpisy dotyczące TVP3 Opole. Jako członkini rady programowej Małgorzata Besz-Janicka na początku roku wskazywała, że relacje z nową szefową redakcji – była nią wtedy Ewa Wolniewicz, która po zmianach w mediach publicznych została dyrektorką TVP3 Wrocław – pozostawiają nieco do życzenia. Argumentowała, że w redakcji pozostało wiele osób, które pracowały tam za rządów PiS.
„Zmiany nie muszą i nie zawsze mogą być natychmiastowe. Jednak mam przekonanie, że bardzo ważnym efektem zachodzących zmian powinno być odzyskanie przez stację wiarygodności i zaufania zarówno widzów, jak i środowiska dziennikarskiego. A przede wszystkim powinny powrócić standardy i etyka pracy dziennikarskiej i odporność zespołu dziennikarzy TVP3 Opole na presję jakichkolwiek partii i polityków, na naciski politycznej władzy, zarówno lokalnej, jak i tej centralnej. (…) Czy będzie to możliwe z zespołem ludzi, którym przez lata nie przeszkadzała praca w tak zdemoralizowanej instytucji, którzy prezentowali partyjny przekaz i zmanipulowane informacje, nawet jeżeli się nie cieszyli?” – pytała wtedy na Facebooku.
Wydźwięk płynący z przekazu dotyczącego TVP3 Opole, jak i obsady stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków jest podobny: po wygranej obozu demokratycznego nie tak to miało wyglądać.
Dobre opinie o nowej opolskiej konserwator
Choć nominacja dr hab. Moniki Ożóg na funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Opolu budzi sprzeciw aktywistek, to trzeba pamiętać o drugiej stronie medalu. A jest nią fakt, że od tego momentu udało się załagodzić szereg problemowych kwestii.
Przykładem zamieszanie wokół remontu katedry opolskiej, w którym doszło do spięć pomiędzy władzami diecezji opolskiej i środowiska naukowców z Uniwersytetu Opolskiego. Opolska wojewódzka konserwator zabytków zaangażowała się też w kwestię objęcia ochroną kaplicy niszczejącej na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej czy obrony domExpo przed planami wyburzenia przez właścicieli.
Współpracę z dr hab. Moniką Ożóg chwalą też sobie prywatni inwestorzy prowadzący renowacje zabytkowych budynków, często ratując je przed ruiną.
Czytaj także: Karol Wójcik, były prezes Odry Opole, wygrał z TVP
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.