Aplikacja VisitOpolskie powstałą z myślą zarówno o turystach, jak i mieszkańcach naszego regionu – tłumaczy Natalia Ciępka, specjalistka do spraw promocji i informacji turystycznej w Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. – Aplikacja będzie przechodzić regularne aktualizacje. Naprawdę warto ją zainstalować, bo jest kompleksowa i bardzo użyteczna.
VisitOpolskie – co oferuje aplikacja?
Aplikacja umożliwia eksplorację zabytków i atrakcji w sposób wyjątkowy i interaktywny. Obecnie zawiera opis 60 lokalizacji z naszego regionu. Są to różnorodne obiekty i miejsca, mniej lub bardziej popularne, m. in. zabytki, muzea, parki, itp. oraz kalendarz wydarzeń w regionie.
Co ważne, są w niej nie tylko takie punkty jak Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Muzeum Piastów Śląskich w Brzeg, Zamek w Mosznej, jak i mniej oczywiste atrakcje turystyczne Opolszczyzny. Są to m.in.:
- Wieża Ratuszowa w Paczkowie,
- Pałac w Pawłowicach,
- Sanktuarium w Małujowicach,
- będący pomnikiem historii Kościół św. Anny w Oleśnie,
- nyski Kościół św. Jakuba i św. Agnieszki z najbardziej spadzistym dachem w Europie.
Treść merytoryczna ma też audio przewodnik. Ten oferuje też opisy w językach angielskim i czeskim. W przyszłości pojawić mają się kolejne wersje językowe.
Każda z atrakcji zawiera informacje historyczne, a pod zdjęciem miejsca lub obiektu znajduje się przekierowanie na stronę internetową, geolokalizacja oraz mapy. Czytając lub odsłuchując informacje można zobaczyć, jaka odległość dzieli od celu. Można go też „odznaczyć”. To wszystko zawiera się w module „opisy atrakcji”. A takowych jest jeszcze kilka, mianowicie: mapa, aktualności, pocztówka, planer i grywalność.
Mapa to moduł prezentujący lokalizacje ujętych w aplikacji miejsc oraz wskazujący odległości pomiędzy nimi. Wykorzystuje standardowe funkcje, powszechnie znane z Mapy Google. W aktualnościach prezentowane są wybrane wydarzenia odbywające się w naszym regionie. Mogą stać się one inspiracją do zaplanowania podróży. Będąc już na niej możemy wykonać zdjęcie w formie pocztówki z naszego regionu i następnie od razu przesłać bliskim.
Poznaj nasz region z aplikacją OROT
Przeglądając informacje o konkretnych lokalizacjach możemy je oznaczyć. Wtedy trafiają one od razu do modułu planer, a na jego podstawie można stworzyć gotową trasę i plan wycieczki. Bardzo ważna jest także grywalność. Po założeniu konta użytkownika można poprzez zameldowanie się w danej lokalizacji zbierać punkty i rywalizować z innymi. Każdy obiekt ujęty w aplikacji dysponuje inną pulą dostępnych punktów.
– Zainstalowanie aplikacji jest banalnie proste, ale jeśli ktoś nie będzie się czuł na siłach, to oczywiście nasi pracownicy pomogą – zaznacza Natalia Ciępka.
Aplikację można pobrać na Google Play lub App Store. Korzystać mogą z niej zarówno użytkownicy iPhone i Smartfon.
Jej przygotowanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Kwota dotacji wyniosła 140 tys. zł.