USK w Opolu ma duży udział w rozwoju transplantacji
Kwotę 900 tys. zł z Ministerstwa Zdrowia otrzymał USK w Opolu na doposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. To właśnie ten zespół zajmuje się kwalifikacją i przygotowaniem potencjalnych dawców narządów.
– Nasza rola w tym obszarze polega między innymi na identyfikacji potencjalnych dawców narządów. To znaczy osób, u których stwierdzono śmierć mózgową. Rocznie zgłaszamy kilkunastu takich pacjentów – podaje dr n. med. Ryszard Gawda, zastępca kierownika OAiIT ds. intensywnej terapii.
I jak dodaje, po orzeczeniu śmierci mózgowej u pacjenta przesyłamy niezbędne dane medyczne do Poltransplantu. To ogólnopolska instytucja powołana do koordynacji działań w dziedzinie transplantacji.
– Następnie koncentrujemy się na optymalizacji funkcji narządów u zmarłego. Taka koordynacja to trwający kilkadziesiąt godzin proces. Dlatego też zaangażowani w ten proces są przeszkoleni lekarze i pielęgniarki naszego oddziału – kontynuuje dr Gawda.
Nowy sprzęt jeszcze w 2023 w USK
Dzięki dotacji z budżetu państwa już w tym roku do oddziału AiIT USK w Opolu trafi supernowoczesny sprzęt. Między innymi: zaawansowany kompaktowy aparat ultrasonograficzny, łóżko intensywnej terapii z napędem elektrycznym, respirator przystosowany do pracy w środowisku magnetycznego rezonansu jądrowego, videolaryngoskop, dwa mobilne, bezprzewodowe ultrasonografy oraz urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej.
– Urządzenia te posłużą zarówno do opieki nad potencjalnymi dawcami, jak i do prowadzenia leczenia pozostałych pacjentów w naszym oddziale – informuje dr n. med. Ryszard Gawda.
Podsumowując, to już trzeci rok z rzędu, w którym Ministerstwo Zdrowia przyznało USK w Opolu pieniądze. Doceniło zaangażowanie w rozwój ogólnopolskiego programu transplantacji.
Czytaj też: Sukces USK w Opolu. Szpital zdobył 30 mln zł na rozwój cyfryzacji badań klinicznych