Konkurencja w konkursie Bawarskiego Ministerstwa Oświaty była ogromna. Uczestniczyło w nim ok. 4500 osób. Nagrody przywieźli z niego uczniowie z Piotrówki (gmina Jemielnica, powiat strzelecki). Przygotowana przez uczniów klas I-VI praca pt. „Biene – pszczoła – čebela – pszczelarstwo w Słowenii i na Śląsku” okazała się najlepsza w kategorii „Kraj i ludzie”. Pięciu uczniów klasy VII zbudowało makietę jeziora Bled wraz z kościołem. Praca pt. „Bled – klejnot w Alpach” otrzymała drugie miejsce w kategorii sztuka.
Reprezentacja autorów prac (dwoje uczniów do każdej pracy), którym towarzyszyła nauczycielka języka niemieckiego i opiekunka prac Joanna Szlapa-Mamczurek, wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu w Rothenburg ob der Tauber (uważanym za najpiękniejsze miasteczko Niemiec) w Bawarii.
Uczniowie z Piotrówki wykazali się samodzielnością
Uczniowie z Piotrówki zamieszkali w schronisku młodzieżowym razem z kolegami z Czech i ze Słowenii. Mieli okazję zobaczyć miasto. Podczas podsumowana przedstawili publiczności na scenie prezentację i opowiedzieli po niemiecku o swoich pracach. Wzięli udział w uroczystej gali. Mieli też okazję zwiedzić skansen poświęcony Frankonii.
– Praca o pszczołach zintegrowała i uczniów, i nauczycieli, i środowiska lokalne – podkreśla pani Joanna. – Włączyła się cała szkoła. Na niemieckim przygotowaliśmy teatrzyk, pani z przyrody pokazywała uczniom niezwykle zdobione słoweńskie ule. Na wuefie był taniec pszczoły, na muzyce okolicznościowe piosenki. Spotykaliśmy się z pszczelarzami. Byliśmy w muzeum w Kluczborku i w pasiece w Maciejowie. Stolarz zrobił nam ul. Wsparli nas także potomkowie założycieli wsi Piotrówka.
Pomysłodawcami pracy i jeziorze Bled byli sami uczniowie z Piotrówki. Babcia jednego z nich oglądała w telewizji muzyczny program. Jezioro Bled było tłem dla śpiewania szlagrów.
– Samodzielność uczniów jest największą zaletą tego pomysłu. Przy pracy nad makietą jeziora nawiązali współpracę ze świetlicą w Piotrówce – dodaje Joanna Szlapa-Mamczurek.
– Działania podjęte przy obu pracach bardzo wzbogaciły lekcje niemieckiego. Wpisaliśmy się też w ideę konkursu. Chodzi o to, by bawarskie szkoły utrzymywały kontakt z placówkami w Europie Środkowej, w tym z Polski. Wsparcia uczestnikom udzielił Haus des Deutschen Ostens (HDO) – mówi Joanna Szlapa-Mamczurek.
Czytaj także: Gmina Jemielnica złotym laureatem w europejskim konkursie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.