wtorek, 26 września, 2023
  • O redakcji
  • Regulamin
  • Ochrona danych
  • Kontakt
Opolska360
  • Strona główna
  • Aktualności
    • Opole
    • Region
    • Tylko u nas
    • Biznes
    • Nauka
    • Sport
    • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Strona główna
  • Aktualności
    • Opole
    • Region
    • Tylko u nas
    • Biznes
    • Nauka
    • Sport
    • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Najważniejsze

Tych Opolan pożegnaliśmy w ciągu roku. Ludzie nauki, kultury, sportu i polityki

Dzień Wszystkich Świętych to czas zadumy i wspominania zmarłych. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy odeszli Opolanie znani ze swojej działalności społecznej, politycznej, kulturalnej i duchowej.

Krzysztof Ogiolda Krzysztof Ogiolda
11 miesięcy temu
w Najważniejsze, Opole
0
Tych Opolan pożegnaliśmy w ciągu roku. Ludzie nauki, kultury, sportu i polityki

Prof. Leon Troniewski, jeden z Opolan zmarłych w okresie od 1 listopada 2021 r. do 31 października 2022 r.

REKLAMA

Wszystkich Świętych 2022. Znani Opolanie, którzy odeszli w ciągu roku

Damian Antoniewski – znany jako DJ ANTEX. Muzyk zmarł w szpitalu w Oleśnie po zakażeniu koronawirusem. Przez ponad 20 lat występował w klubach w całej Polsce. Brał udział także w imprezach zagranicznych w różnych krajach Europy, m.in. w Anglii i w Holandii. Przez wiele lat kojarzony był z klubem Protector Brzeski, w którym miał rezydenturę. Angażował się charytatywnie w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Andrzej Butra – samorządowiec, urzędnik państwowy,  doktor nauk weterynaryjnych, w latach 2011–2012 podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Był kierownikiem biura powiatowego w ARiMR w Kluczborku, w 2007 objął to stanowisko w oddziale w Oleśnie. Od czerwca 2008 do lutego 2011 kierował oddziałem terenowym Agencji Rynku Rolnego w Kluczborku. W 2012 został wiceprezesem PSL  w okręgu opolskim oraz prezesem tego ugrupowania w Kluczborku. W 2010, 2014  i 2018 wybierany do rady powiatu kluczborskiego,  jej przewodniczący.

Wojciech Chlebda – wybitny językoznawca, przez lata związany z Uniwersytetem Opolskim (wcześniej WSP),  wieloletni dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej, prodziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego, członek i przewodniczący Komitetu Językoznawstwa PAN, członek Polskiej Akademii Umiejętności. Absolwent filologii rosyjskiej, studia w opolskiej WSP ukończył w 1972. W 1980 został doktorem, w 1994 doktorem habilitowanym, od 2003 profesor zwyczajny. Autor ponad 300 publikacji naukowych.

Ks. Edmund Cisak – został wyświęcony na kapłana w 1955 roku. W latach 1955 – 1957 był wikariuszem w parafii św. Andrzeja w Zabrzu, a następnie w parafii w Byczynie. W 1961 został proboszczem Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha w Grodźcu. Pełnił tę funkcję do sierpnia 2005 roku. Był pomysłodawcą i organizatorem, a w latach 1977 – 1988 przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki Opolskiej.  Od 1991 do 2005 roku był krajowym duszpasterzem Sybiraków.

Miroslav Copjak – czeski szkoleniowiec w naszym regionie był znany z pracy w Odrze Opole. I choć z tym klubem związany był tylko przez niespełna 18 miesięcy, to zdołał poprowadzić drużynę do jednego z największych jego sukcesów w XXI wieku. To właśnie pod batutą Copjaka w sezonie 2005/06 opolanie awansowali na zaplecze ekstraklasy (wygrali po rzutach karnych z Radomiakiem Radom). Największym jego sukcesem w Polsce było wprowadzenie do ekstraklasy Świtu Nowy Dwór Mazowiecki.

Henryk Galwas – przez ponad 20 lat był prezesem Opolskiej Izby Gospodarczej, przez sześć dekad był aktywny zawodowo. Mieszkańcy regionu, zwłaszcza przedsiębiorcy, Opolanie kojarzyli prezesa OiG między innymi z przyznawania Laurów Umiejętności i Kompetencji, których doroczna gala gromadziła lokalny biznes. Podczas ostatniej gali Laurów Umiejętności i Kompetencji przyznano mu nagrodę Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego. Wcześniej otrzymał medal „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Edward Głowacki – pułkownik. Uczestnik szlaku bojowego IV Pancernego Pułku „Skorpion” wchodzącego w skład II Korpusu gen. Władysława Andersa.  Dowodził plutonem czołgów w walkach o Monte Casino i Bolonię. Od zakończenia wojny do 1996 mieszkał w Londynie, a następnie osiedlił się w Opolu.  Doświadczenie w biznesie i kontakty w Wielkiej Brytanii pozwoliły mu prowadzić doradztwo w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw i wspierać samorządy Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Honorowy obywatel województwa opolskiego.

Tadeusz Horoszkiewicz – syn powstańca śląskiego Romana Horoszkiewicza, dziennikarz, prezenter i operator, współzałożyciel Redakcji Opolskich Programów Telewizyjnych w TVP Katowice. Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął w 1962 roku (zajmował się wówczas oświetleniem). Rok później podjął współpracę z Radiem Opole, by w 1971 powrócić do telewizji. Dziesięć lat później objął stanowisko kierownika opolskiej redakcji i pełnił tę funkcję przez 16 lat, aż do emerytury w roku 1997.

Barbara Leszczyńska – działaczka socjalna, negocjatorka i mediatorka, od lat działała na rzecz mieszkańców Opola. Z wykształcenia była pedagogiem. W latach 90. współtworzyła pierwszą świetlicę terapeutyczną w Opolu, zaangażowała się w powstanie pierwszego Punktu Interwencji Kryzysowej, a później współdziałała przy Powstaniu Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Od 2007 kierowała Specjalistycznym Ośrodkiem Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Wykładowczyni na UO, przez lata była przewodniczącą Zespołu Interdyscyplinarnego w Opolu.

Ks. Tadeusz Lewicki – misjonarz. Od 1982 roku pracował na Mauritiusie. Pochodził z Walec. Po maturze wstąpił do seminarium w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 r. z rąk bp. Franciszka Jopa. Pracował jako  jego wikary w parafiach św. Wawrzyńca w Zabrzu, Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, św. Marii Magdaleny w Jasionie oraz Ducha Świętego w Zabrzu. W 1981 wyjechał na kurs językowy do Brukseli, a rok później rozpoczął pracę misyjną w diecezji Port-Louis na Mauritiusie, gdzie posługiwał do 2022.

Jacek Lyka – przez 30 lat piastował stanowisko dyrektora PPO Przedsiębiorstwa Państwowego w Strzelcach Opolskich. W 2017, po 57 latach pracy,  przeszedł na emeryturę. – W latach 90. postawił na innowacje technologiczne. Miał przekonanie, że kto nie inwestuje, ten się cofa. – Nie zaciągałem żadnych kredytów – mówił wtedy. – Łącznie w budowę i modernizację obiektów produkcyjnych tylko w ostatnich 4 latach (2013-2016) zainwestowałem 31 mln złotych.

Andrzej Nowak – gitarzysta, kompozytor i wokalista. Jeden z założycieli słynnej kapeli heavymetalowej TSA, a także twórca i frontman zespołu Złe Psy. Podczas swojej bogatej kariery muzycznej współpracował z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Prywatnie miłośnik motocykli i militariów. Był też hodowcą psów – amerykańskich pitbulli.

Witolda Potwora – wieloletni pracownik Katedry Logistyki i Marketingu Wydziału Ekonomicznego UO. Absolwent Instytutu Nauk Ekonomicznych WSP, jako pierwszy uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Wydziale Ekonomicznym UO. Specjalista z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem był autorem wielu publikacji. Jeden z najbardziej znanych ekonomistów w regionie, komentator wydarzeń gospodarczych i społecznych. W ostatnich latach dr Potwora związał działalność zawodową z WSZiA w Opolu.

Maria Przebindowska – społeczniczka, animatorka życia społeczno-kulturalnego w Opolu, przez wiele lat związana z Towarzystwem Przyjaciół Opola. Urodzona organizatorka, pomysłodawczyni wielu akcji na rzecz środowiska opolskich seniorów i budowania międzypokoleniowych więzi mieszkańców miasta. Była pierwszym kierownikiem Domu Dziennego Pobytu „Maria Magda”. Opolanie pamiętają ją również jako dyrygentkę a i kierowniczkę, działającego od 2005 roku zespołu wokalno-instrumentalnego „Camerton”.

Romana Rogulska – jedna z założycielek i wieloletnia dyrygentka zespołu „Viva La Musica” ze Strzelec Op. Z muzyką była związana od zawsze – przez szkołę średnią, studia w Katowicach i pracę nauczyciela. Prowadziła w SP nr 3 w Strzelcach Opolskich chór i zespoły śpiewacze. Po przejściu na emeryturę nie zrezygnowała ze swych pasji. Dzięki jej zaangażowaniu zespół „Viva La Musica” zdobył wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, konkursach, przeglądach chórów i zespołów śpiewaczych.

Piotr Skrzypiec – pianista i animator kultury. Z Młodzieżowym Domem Kultury w Opolu związany był od trzydziestu lat. Wraz z żoną Małgorzatą założył i prowadził Studio Piosenki DEBIUT. Był także twórcą Wokalnego Studia Kształcenia Jazzowego i – przez ponad dwie dekady – kierownikiem Pracowni Muzycznej MDK. Wystąpił między innymi na festiwalu „Jazz nad Odrą” oraz Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w koncercie „Debiuty”. Był członkiem zespołu Take Style Project.

Krzysztof Spychała – archeolog, konserwator zabytków. Przez 45 lat stał na straży dziedzictwa archeologicznego w regionie. Pracował w instytucjach zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego (m.in. pełnił obowiązki wojewódzkiego konserwatora zabytków). Był wybitnym znawcą regionu pod względem archeologicznym, topograficzno-przyrodniczym i geograficzno-historycznym. Do ostatnich dni pracował nad przewodnikiem „Szlakiem średniowiecznych grodzisk wzdłuż dolnego biegu Nysy Kłodzkiej” wydanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Ks. Michał Ślęczek – przez 40 lat był proboszczem w Głubczycach. Urodził się 20 XI 1949 w Polskiej Cerekwi. Święcenia przyjął 20 maja 1973 roku w Opolu. Został wikariuszem parafii Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu, a po trzech latach, w 1976, został prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W 1982 wrócił do pracy w parafii i został proboszczem w kościele Narodzenia NMP w Głubczycach. Od 1992 roku do 2002 roku był dziekanem dekanatu głubczyckiego.

Maria Świerkot-Baluch – lekarka która przez kilkadziesiąt lat leczyła mieszkańców Suchej, Rozmierzy, Rozmierki i Szymiszowa-Osiedla.  Miała pod opieką blisko 1200 pacjentów. Po studiach otrzymała nakaz pracy w Strzelcach Op. Następnie pracowała w ośrodku w Rozmierce, później w Suchej, a ostatnie blisko 30 lat w Rozmierzy. – Była lekarką z prawdziwego zdarzenia, urodziła się, żeby pomagać ludziom i wspaniale wypełniała tę misję – mówili o niej pacjenci. – Leczyła całe pokolenia, znała każdą rodzinę.

Krzysztof Tarka – wieloletni pracownik oraz kierownik Katedry Historii Powszechnej i Polski XIX w. i Najnowszej Instytutu Historii UO. W 1999 uzyskał habilitację na podstawie rozprawy „Litwini w Polsce 1944–1997”, a w 2005 tytuł profesora zwyczajnego. Wybitny badacz polskiej emigracji politycznej i działań władz PRL wobec wychodźstwa; stosunków polsko-litewskich; działalności AK na Wileńszczyźnie; mniejszości narodowych w PRL oraz historii Śląska Opolskiego. Opublikował ponad 500 artykułów oraz kilkanaście książek. Współpracował z IPN.

Leon Troniewski – inżynier, profesor nauk technicznych, wykładowca akademicki, specjalista w zakresie inżynierii chemicznej, samorządowiec. w latach 90. przez dwie kadencje był radnym Opola, pełnił funkcję pierwszego przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego. Zawodowo profesor Leon Troniewski od 1974 roku związany był z Wyższą Szkołą Inżynierską, później z Politechniką Opolską. Pełnił m.in. funkcję dziekana Wydziału Mechanicznego (2002–2005) oraz kierownika Katedry Inżynierii Procesowej.

Józef Zwierzyna – w latach 1964-1973 piłkarz Odry Opole, zagrał ponad 120 meczów w ekstraklasie, zdobył 6 bramek. Zawodnik znany z nieustępliwości. Przed wiosną 1975 roku po raz pierwszy objął Odrę, która była był spadkowiczem z ówczesnej ekstraklasy, jako trener. Został nim ponownie w sezonie 1978/1979, zastępując Antoniego Piechniczka. Pracował także w Ruchu Chorzów, ZKS Górażdże, rezerwach Odry Opole, w Skalniku Gracze i Skalniku Tarnów Op. Pracę przy piłce zakończył w 2011 w wieku 70 lat.

Współpraca Łukasz Baliński

Andrzej Butra – fot. Facebook
Wojciech Chlebda – fot. UO
ks. Edmund Cisak – fot. Diecezja Opolska
Miroslav Copjak – fot. Odra Opole
Henryk Galwas – fot. OIG
Edward Głowacki – fot. UMWO
Tadeusz Horoszkiewicz – fot. Instytut Śląski
Barbara Leszczyńska – fot. FB
ks. Tadeusz Lewicki – fot. Diecezja Opolska
Jacek Lyka – fot. strzelce360.pl
Andrzej Nowak – fot. FB
Witold Potwora – fot. UO
Maria Przebindowska – fot. TPO
Romana Rogulska – fot. strzelce360.pl
Piotr Skrzypiec – fot. Take Style Project
Krzysztof Spychała – fot. dladziedzictwa.org
ks. Michał Ślęczek – fot. Diecezja Opolska
Maria Świerkot-Baluch – fot. strzelce360.pl
Krzysztof Tarka – fot. IPN
Leon Troniewski – fot. UMWO
Józef Zwierzyna – fot. Odra Opole
Damian Antoniewski – fot. FB
Tags: Wszystkich Świętych
REKLAMA

Powiązane wpisy

Opolszczyzna Aktywna Społecznie
Najważniejsze

Gala Opolszczyzna Aktywna Społecznie. Poznaliśmy najlepszych społeczników

2 godziny temu
święto piwa 2023 w Opolu
Opole

Święto Piwa 2023 w Opolu. Po raz pierwszy będzie też nowe wydarzenie

14 godzin temu
makulatura
Ekologia

Zapomniana makulatura. Dla wielu to wciąż śmieci, a to jest skarb!

15 godzin temu
Mniejszość Niemiecka w Sejmie
Najważniejsze

Mniejszość Niemiecka języczkiem u wagi w nowym Sejmie? Zaskakujący sondaż wyborczy

1 dzień temu
Artur Paczesny z „Kochanowskiego”
Opole

Artur Paczesny z „Kochanowskiego” z nagrodą na festiwalu w Gdyni

1 dzień temu
Baner Janusza Kowalskiego na bramie cmentarza
Tylko u nas

Baner Janusza Kowalskiego na bramie cmentarza. W sieci oburzenie

1 dzień temu

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • Racibórz z województwie opolskim

    Nowe miasto w województwie opolskim? „Byłoby trzecie co do wielkości”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Oktoberfest w Pałacu Żyrowa. „Impreza lepsza niż w Monachium!”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Tragedia pod Kędzierzynem-Koźlem. Kierowca volkswagena zginął po zderzeniu z drzewem

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Zamieszanie w szkole w Krapkowicach. Dyrekcja każe uczniom przyjść w niedzielę?

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Zabytkowy budynek w centrum Opola wystawiony na sprzedaż. Jaka cena?

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Bez kategorii
  • Biznes
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Andrzej Buła Arkadiusz Wiśniewski biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole Ireneusz Jaki Janusz Kowalski Jarosław Kaczyński Koalicja Obywatelska Opole Kolejarz Opole komunikacja Opole Koszykówka kultura opole Marcin Oszańca MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Odra Opole PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole Prokuratura Opole PSL Opole Puchar Polski Rafał Bartek Siatkówka Solidarna Polska Opole Stal Brzeg Stal Nysa Uni Opole Uniwersytet Opolski Urząd Marszałkowski Opole Urząd Miasta Opole WiK Opole Witold Zembaczyński Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
REKLAMA
  • O redakcji
  • Regulamin
  • Ochrona danych
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Home
  • Region
  • Biznes
  • Opole
  • Najważniejsze
  • Sport
  • Nauka

© Wydawnictwo SIlesiana 2022

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist