ReUżytkownia w Opolu – tu przedmioty mogą zyskać drugie życie
– ReUżytkownia to ważne miejsce, które kształtuje świadomość mieszkańców. Jest to edukacja nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych, którzy uczą się jak w racjonalny sposób gospodarować przedmiotami – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
– Cieszymy się, że ReUżytkownia została zauważona na płaszczyźnie ogólnopolskiej i odebrała nagrodę dla miasta. Mamy dzięki temu poczucie, że udało nam się stworzyć coś wartościowego i coś wyjątkowego – podkreśla Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.
ReUżytkownia to miejsce popularne wśród mieszkańców miasta. Codziennie zagląda tu około 150 osób. Od początku działalności przez lokal przy ul. Książąt Opolskich przewinęło się około 22 tys. ludzi.
W tym czasie zgromadzono tam 14 ton najróżniejszych rzeczy – książek, zabawek, ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Nowy dom znalazło łącznie 13,5 tony przedmiotów.
– Pomysł na to miejsce rodził się u nas bardzo długo. W końcu ReUżytkownia powstała w dosyć unikalnej formie, bo jako urząd miasta prowadzimy punkt wymian rzeczy i wprowadzania ich w obieg cyrkulacyjny – mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik wydziału gospodarki odpadami komunalnymi w opolskim ratuszu.
Najciekawszymi rzeczami pozostawionymi do tej pory w ReUżytkowni w Opolu okazały się miedzy innymi wazony, kryształy, rower dziecięcy, gitara czy klocki Lego.