Tężec to zakaźna choroba, która może prowadzić do śmierci. Jej objawy to m.in. ogólne złe samopoczucie, nadmierne pocenie się, uczucie mrowienia w miejscu rany, zwiększone napięcie i skurcze mięśni oraz szczękościsk. Wczesne podanie surowicy znacząco obniża ryzyko rozwinięcia się choroby. Obowiązkowe szczepienia chronią przed tężcem, ale osoby starsze, u których odporność może się osłabiać, są szczególnie narażone na zachorowanie.
Szczepienie na tężec nie jest obowiązkowe, ale warto to zrobić
Najtrudniejsza sytuacja jest w Głuchołazach i Nysie, gdzie wodociągi korzystają z wód powierzchniowych. W Głuchołazach woda z kranu nie nadaje się do picia, natomiast w Nysie zaleca się jej przegotowanie przed spożyciem. Grażyna Morawa-Skrzydeł z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu uspokaja. Podczas sesji sejmiku powiedziała, że choć na terenach dotkniętych powodzią woda jest skażona bakteriami i chemikaliami, sytuacja epidemiologiczna pozostaje pod kontrolą. Każdy, kto podczas powodzi miał styczność z wodą, lub brał udział w sprzątaniu czy pomocy poszkodowanym – powinien się zaszczepić.
Na razie nie odnotowano zachorowań na poważne choroby, były tylko pojedyncze przypadki salmonelli oraz nieżytu żołądkowo-jelitowego.
Aby dotrzeć do osób starszych i wykluczonych cyfrowo, sanepid przygotowuje ulotki z kluczowymi informacjami. Dotyczą one zagrożeń epidemicznych w gminach, gdzie doszło do zalania domów i gospodarstw.
Zanieczyszczona rana może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu informuje, że wszystkie osoby biorące udział w czynnościach związanych z powodzią oraz mieszkańcy, których domy/mieszkania/posesje uległy zalaniu lub podtopieniu, mogą zaszczepić się przeciwko tężcowi w przychodni POZ, do której należą lub innej dostępnej.
Szczepionka przeciw tężcowi jest bezpieczna. Może powodować łagodne odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, bolesny obrzęk. Każdy, kto chce się zaszczepić może to zrobić bezpłatnie w swojej przychodni.
Czytaj także: Zoja Skubis – najmłodsza Polka na ośmiotysięczniku ma opolskie korzenie
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.