Nowoczesne, sztuczne nerki trafiły do Stacji Dializ USK w Opolu. To największa stacja w województwie opolskim (ma 24 stanowiska) i jedyna działającą w trybie 24-godzinnym. Przyjmuje też najtrudniejszych pacjentów. Rocznie wykonywane jest w niej ok. 15 tys. hemodializ.
Sztuczne nerki czyli aparaty do hemodializy
– Kupiliśmy 31 aparatów do hemodializy, które, z niezbędną rezerwą, zabezpieczają potrzeby naszych pacjentów na wszystkich 24 stanowiskach w Stacji Dializ. Kosztowały one 1 mln 860 tys. zł. Niemal cała kwota pochodzi z pieniędzy Ministerstwa Zdrowia – informuje Dariusz Madera, dyrektor generalny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – Cieszymy się, że dzięki najnowszej generacji urządzeniom możemy zapewnić dializowanym w naszym szpitalu pacjentom wysoką jakość świadczonych usług medycznych – komentuje.
– Wymiana urządzeń prowadzona jest etapowo. Rozpoczęliśmy ją od szkolenia personelu i dializ z użyciem pojedynczych maszyn, a następnie zwiększania ich liczby. Wszystkie stanowiska będą wyposażone w nowy sprzęt do końca marca – informuje lek. Marzena Lesik, kierownik Stacji Dializ.
Stacja dializ gotowa na wyzwania
To najczęściej stosowana metoda leczenia nerkozastępczego, z której korzysta znacząca liczba chorujących na przewlekłą chorobę nerek, w stadium schyłkowym. W województwie opolskim jest to ok. 480 pacjentów.
Zespół Stacji Dializ USK w Opolu zajmuje się także prowadzeniem pacjentów z dializą otrzewnową, wykonywaną w warunkach ambulatoryjnych (domu pacjenta, placówkach opiekuńczo-leczniczych) oraz przygotowaniem pacjentów do najbardziej optymalnej formy leczenia nerkozastępczego – przeszczepu nerki.
– Dla mnie, jako lekarza opiekującego się chorymi ze schyłkową chorobą nerek, otwierają się nowe możliwości leczenia, przede wszystkim indywidualnego dostosowania przepisu terapii nerkozastępczej do wieku, schorzeń towarzyszących i specyficznych potrzeb pacjentów. Na nowych urządzeniach, oprócz klasycznych hemodializ, możemy prowadzić również hemodiafiltrację oraz dializy o wydłużonym czasie trwania. Chcielibyśmy, w przyszłości, prowadzić także ambulatoryjne dializy nocne, które mogą naśladować hemodializę domową, metodę, która nie jest w Polsce dostępna. Cieszy mnie, że nasi pacjenci polubili już nowe maszyny – opisuje kierownik Stacji Dializ.
Czytaj też: Globalny spadek szczepień to przepis na katastrofę. „Świadomość jest coraz gorsza”
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania