Święto Wojciechowe w Opolu na cześć patrona
Święto Wojciechowe w Opolu to impreza dedykowana św. Wojciechowi, patronowi Opola. Zgodnie z miejską legendą w X wieku biskup praski Wojciech przybył do mieszkańców opolskiego grodu, aby ich nauczać i ochrzcić.
Wedle przekazów miał się spotkać się z mieszkańcami na tzw. górce, dobrze znanej dziś opolanom. Chodzi o miejsce, w którym znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, czyli tzw. kościół na górce.
Organizując Święto Wojciechowe ratusz w Opolu chce przypominać o postaci św. Wojciecha, który jest również jednym z patronów Polski, Czech, i Węgier. W związku z tym miasto przygotowuje szereg atrakcji, które są również symbolicznym otwarciem sezonu miejskich imprez plenerowych.
– W tym roku będzie się działo jeszcze więcej niż w ubiegłych edycjach imprezy. Formuła obowiązująca w ubiegłym roku wszystkim bardzo się spodobała – zaznacza Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji w opolskim ratuszu.
– Zaczynamy od około 20 minutowego spektaklu na schodach kościoła na górce. Nawiąże on oczywiście do historii św. Wojciecha. Następnie przechodzimy paradą z mieszkańcami na opolski rynek. Stamtąd udamy się na skwer przed Zamkiem Górnym, gdzie odbędzie się jarmark stylizowany na średniowiecze – wymienia.
CZYTAJ też: KFPP w Opolu. Jakie atrakcje towarzyszące przygotowało miasto?
W programie spektakle, koncerty, jarmark średniowieczny oraz potyczki rycerskie ku czci świętego Wojciecha.
Święto Wojciechowe – sobota 22 kwietnia [PROGRAM]
- widowisko teatralno-taneczne – godz. 12.00 – schody przy Muzeum Śląska Opolskiego
- parada ulicami Opola – godz. 12.30 ul. Św. Wojciecha-Ratusz-ul.Osmańczyka-Zamek Górny
- jarmark historyczny przed Zamkiem Górnym:
13.00-19.00 – kramy, warsztaty i animacje (rękodzieło, kowale, fechtunek, kuglarstwo, tańce dawne, strefa plastyczna, bicie monet, stragany rękodzielnicze i kupieckie, garncarz, mincerz, zielarka, szeptucha)
13.00 – koncert zespołu Lubov
14.30-17.00 – turnieje rycerskie
18.00 – koncert Slavograjki (Baszta Zamku Górnego)
18.30 – bitwa Bardów
19.00 – koncert zespołu Dziwoludy & Mantikora
Dodajmy, że zwiedzanie Zamku Górnego potrwa w godz. 13.00-19.00. Wstęp wolny.
– Każdy będzie mógł tam wejść, rozejrzeć się. To tam również będą czekały na opolan inscenizacje historyczne nawiązujące do epoki średniowiecza – zachęca Łukasz Śmierciak.
Organizatorami Święta Wojciechowego są Miasto Opole, Stowarzyszenie Teatru Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.