Coraz więcej stulatków otrzymuje z ZUS-u świadczenie honorowe. To kwota wypłacana co miesiąc wraz z należna emeryturą, lub rentą. Wypłata rozpoczyna się od miesiąca, w którym senior obchodzi setne urodziny.
Świadczenie honorowe. Kto je otrzyma?
W Polsce i na Opolszczyźnie przybywa osób, które przeżyły więcej niż 100 lat. Po przekroczeniu tego progu wiekowego ZUS wypłaca specjalne świadczenie. Obecnie premia za długowieczność to aż 6246,13 zł brutto.
Osoby pobierające emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać wniosku, aby otrzymać honorową premię. ZUS automatycznie zajmuje się formalnościami związanymi z przyznaniem dodatkowego świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat. Natomiast seniorzy, którzy nie korzystają z emerytury ani renty z żadnej instytucji, muszą samodzielnie złożyć wniosek o przyznanie świadczenia honorowego. W takim przypadku konieczne jest dołączenie dokumentu potwierdzającego datę urodzenia.
Przybywa stulatków. W woj. opolskim dominuje jeden powiat
– Pod koniec 2024 r. w województwie opolskim świadczenie honorowe pobierało 70 osób, a kolejnych 13 stulatków mieszkało poza regionem, a nawet granicami Polski. W gronie 83 osób ze świadczeniem honorowym, które wypłaca opolski ZUS kobiety stanowią większość. Do pań trafia 70 takich emerytur, a 13 do mężczyzn. W naszym regionie najwięcej seniorów, którzy przeżyli „100 wiosen” mieszka w Opolu i powiecie opolskim, w sumie 17. W powiecie nyskim aż 13, kędzierzyńsko-kozielskim 8, a głubczyckim i krapkowickim po 5 – wylicza Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania