Zatrudniająca już 3,5 tysiąca pracowników w 30 firmach Strefa Aktywności Gospodarczej (SAG Ujazd) w gminie Ujazd wciąż przyciąga kolejnych inwestorów. Nic dziwnego, bo wyspecjalizowany biznes działa tam na około 450 hektarach bardzo dobrze skomunikowanych i wyposażonych w niezbędne media.
SAG Ujazd ma kolejnych inwestorów
I tak – zaledwie w czerwcu miało miejsce wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję spółki Unitube z Zawadzkiego. Firma ta od ponad 20 lat dostarcza rury stalowe i profile zamknięte. Obecnie prowadzi działalność w wynajętych obiektach (m.in. Zawadzkie, Tarnowskie Góry). Mimo to za niecały rok ma się to zmienić.
Trwa bowiem pierwszy etap budowy magazynu głównego w Olszowej, w którym firma chce w całości skupić swoją działalność.
– Cała inwestycja jest rozpisana na trzy etapy. Przewidywane zakończenie prac i uruchomienie obiektu planujemy na początek kwietnia 2025 r. – mówi Joachim Kopyra, prezes zarządu Unitube. – Nie wykluczam, że w przyszłości firma zatrudni więcej osób.
Na terenie 4 hektarów Unitube buduje halę magazynową (6 tys. mkw.) z budynkiem socjalno-biurowym (55 mkw.).
Unitube: lokujemy tu biznes na najbliższe lata
– Liczymy na to, że uda się podnieść skalę działalności, jej bezpieczeństwo i wydajność pracy – dodaje prezes Kopyra. – Po uruchomieniu obiektu głównego stopniowo będziemy ograniczali wykorzystanie obiektów wynajmowanych. To miejsce, w którym będziemy się rozwijać przez najbliższe kilka lat.
Inwestycję przy ul. Irlandzkiej dla Unitube wykona firma Adamietz.
Natomiast już 18 września swoją działalność w SAG Ujazd otworzy rodzinna firma Meltmann z Pawłowiczek z 30-letnim stażem.
– Zaczynaliśmy w małej miejscowości, gdzie z sukcesem rozwijaliśmy produkcję elementów do systemów klejowych Hot Melt. Dziś nasze produkty wysyłamy do ponad 86 krajów – podkreśla Tomasz Czuj, wiceprezes zarządu Meltmann.
Zachęceni sukcesem postanowili rozszerzyć działalność. Stąd trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej inwestycji.
Meltmann: strategiczna lokalizacja
– To kolejny kamień milowy w naszej fascynującej historii – przekonuje wiceprezes. – Decyzja o lokalizacji zakładu w Olszowej była strategiczna: bliskość autostrady A4 zapewnia nam szybki dostęp do kluczowych rynków. Nowy oddział oznacza większe moce produkcyjne i zaawansowane technologie, które pozwolą na jeszcze bardziej efektywną produkcję.
Co ważne, w przypadku firmy Meltmann dotychczasowy oddział w Pawłowiczkach będzie nadal funkcjonował na obecnych zasadach.
Z kolei 31 sierpnia otworzy się na „Strefie” firma transportowo-spedycyjna Pordzik z miejscowości Dolna (pow. strzelecki), specjalizująca się szczególnie w przewozie wielkogabarytowym. Na rynku jest obecna od ponad 22 lat.
Kolejna firma rodzinna, która lada chwila zacznie działalność w SAG Ujazd przy ul. Amerykańskiej, to Burda, która działa w budownictwie przemysłowym, specjalizując się w kompleksowym wykonawstwie obiektów budowlanych, konstrukcji betonowych. Oficjalne otwarcie zaplanowano na październik. Biznes ten wywodzi się ze Zbrosławic (woj. śląskie) pod Pyskowicami.
Warto również przypomnieć, że do końca zmierza budowa drugiej hali Isringhausen, która trwa od początku roku. Obiekt powstaje w sąsiedztwie istniejącego już zakładu. Niemiecki inwestor zajmuje się produkcją w dziedzinie automotive. Wykonawcą jest Adamietz.
Przełamanie stereotypu. „W SAG Ujazd każdy mile widziany”
Burmistrz Hubert Ibrom cieszy się z dużej aktywności firm rodzinnych w SAG Ujazd i mówi o przełamaniu stereotypu.
– Duże zainteresowanie naszymi terenami świadczy o tym, że może zainwestować tu każdy. A nie tylko międzynarodowe koncerny z wielkim kapitałem – podkreśla burmistrz. – Zarówno Meltmann, jak i Unitube to firmy lokalne, ale bez wątpienia championi Opolszczyzny w biznesie. Świadczą o tym ich wyniki finansowe.
Dlatego włodarz tym bardziej cieszy się, że udaje się ściągnąć do „Strefy” takich graczy. – To nie tylko nowe miejsca pracy i podatki. W końcu widać jak na dłoni, że polski rodzimy biznes inwestuje na terenach ściśle do tego przeznaczonych, to znaczy strefach ekonomicznych – dodaje Hubert Ibrom.
Biznes musi mieć dobre otoczenie
– Prowadzenie firmy w takim miejscu znacząco różni się od prowadzenia biznesu przy domu, w okolicy, w przysłowiowym garażu. Przewagą strefy jest to, że się inwestuje w tzw. mrowisku. Nierzadko firmy współpracują tu ze sobą, wymieniają się usługami i towarami. Wszystko jest łatwiejsze. Między innymi dzięki dobrze zorganizowanemu transportowi publicznemu, parkingom, stacjom paliw. A nawet marketowi.
Opisane wyżej działania przedsiębiorców w gminie Ujazd to inwestycje już widoczne. Natomiast burmistrz cieszy się, że grunt w SAG nabyło już dwóch kolejnych inwestorów. Obecnie są w trakcie projektowania swoich zakładów. Przy ul. Amerykańskiej to firma Baumit produkująca materiały budowlane oraz firma Smurfit Cappa, producent opakowań tekturowych, która stanie przy ul. Niemieckiej.
– Już w przyszłym roku rozpoczną się więc inwestycje. W przypadku Baumit wartej 150 milionów złotych, a Smurfit Kappa – pół miliarda złotych – zapowiada burmistrz Ibrom.
Czytaj też: Kiedyś były tu pola, teraz jest mnóstwo fabryk. Skąd sukces tej opolskiej strefy?
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.