Śląscy Samorządowcy chcą się włączyć
„Jako Śląscy Samorządowcy cieszymy się z zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej przeznaczenia środków na upowszechnianie ślōnskij godki” – napisano w stanowisku podpisanym przez Łukasza Jastrzembskiego, przewodniczącego zarządu Śląskich Samorządowców.
„Jako środowisko polityczne reprezentujące ludzi, dla których znajomość historii, tożsamości i dziedzictwa regionalnego stanowią podstawową wartość wyróżniających regiony śląskie, w tym województwo opolskie, spośród innych regionów w Polsce uważamy, że jest to fundamentalny element w ochronie naszego dziedzictwa regionalnego”.
W związku z tym Śląscy Samorządowcy zaproponowali współpracę przy pracach prawnych nad – zapowiadanym przez Donalda Tuska już w marcu 2023 – uznaniem śląskiego za język regionalny.
„Zwracamy się również z prośbą aby do prac legislacyjnych dotyczących tych kwestii dołączyć przedstawicieli Śląskich Samorządowców, którzy w tym zakresie posiadają duże doświadczenie w problematyce języków mniejszościowych i regionalnych oraz używają tych języków na co dzień” – proponują.
Przypomnijmy, pod szyldem Śląskich Samorządowców zapowiada start w najbliższych wyborach samorządowych mniejszość niemiecka. Stanowisko upomina się także o przywrócenie jej praw dotyczących nauczania niemieckiego jako języka mniejszości narodowej:
Upomnieli się o prawa mniejszości
„Przy tej okazji apelujemy również o realizację zapowiedzi przedstawicieli obecnej większości parlamentarnej, co do cofnięcia haniebnej dyskryminacji tysięcy naszych dzieci, które poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy pozbawił możliwości nauki języka niemieckiego w takim samym zakresie w jakim korzystają z tego inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce”.
Premier Donald Tusk w czasie konferencji prasowej obiecał, że w budżecie państwa na rok 2024 znajdą się pieniądze na nauczanie języka śląskiego. „To nie są duże środki, ale symboliczne” – mówił.
Dlatego też te pieniądze mają zostać przeznaczone na przygotowanie programów nauczania, aa także podręczników oraz nauczycieli. Jak informuje portal Ślązag.pl w pierwszym roku chodzi o kwotę ok. 2 mln zł.
Czytaj też: Rośnie liczba dzieci uczących się języka mniejszości. Jest apel do gmin o dofinansowanie lekcji
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.