Rodzinny piknik w Opolu. Zaprasza opolska porodówka
Rodzinny piknik w Opolu to kolejna impreza Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, która ma szansę przyciągnąć tłumy. Można tak założyć po sukcesie balu w środku lata na sali gimnastycznej uniwersytetu, który się odbył kilka tygodni temu.
– To będzie wielkie zwieńczenie drugiej, ponad dwuletniej edycji projektu prowadzonego przez Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu – zapowiada Małgorzata Sobel, dyrektorka Klinicznego Centrum, organizatora wydarzenia.
Atrakcje niedzielnej imprezy podzielono na trzy główne kategorie, zlokalizowane w poszczególnych sektorach w obrębie placu.
– Punktem centralnym będzie scena. A nieopodal ustawimy strefę dla rodzin oraz strefę wiedzy. Tam rodzice będą mogli się spotkać i porozmawiać z naszymi specjalistami – wylicza Mariola Michalczuk z firmy QR Communication, koordynatora wydarzenia.
Gwiazdą Arka Noego – gratka dla małych i dużych
Arka Noego to dziecięca formacja, która od lat cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale też poza granicami naszego kraju. Grupa sprzedała ponad 7 milionów płyt. Teksty ich piosenek zostały przetłumaczone m.in. na język angielski, hiszpański, ukraiński, szwedzki. A nawet japoński.
Na placu Wolności w niedzielę od godz. 13.00 wybrzmi nie tylko muzyka. O tym, że tańczyć każdy może będą przekonywali animatorzy oraz maskotka wydarzenia. Będzie to ogromny, pluszowy Minionek. Nauka prostych kroków ruchowo-tanecznych zostanie zaprezentowana w dwóch 15-minutowych blokach.
Natomiast na scenie zaplanowano również bajkowe zgadywanki dla całej rodziny, puszczanie baniek, spektakl ekologiczny Teatru Ekostudio w reżyserii Andrzeja Czernika. W planie jest też pokaz jogi dla najmłodszych, który poprowadzi Natalia Denisova.
Piknik rodzinny w Opolu. Moc atrakcji w strefie rodzin
W strefie dla rodzin odbędą się między innymi warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a kulinarni mistrzowie podpowiedzą, jak zrobić zdrowe słodycze.
– Warto również odwiedzić stanowisko kreatywne, gdzie przygotujemy ciekawe materiały plastyczne, punkty malowania buzi oraz brzuchów ciążowych przyszłych mam. A także stanowisko tatuaży, gdzie pracować będą profesjonalni animatorzy-plastycy. To oni będą spełniać marzenia maluchów zdobiąc ich rączki pięknymi, zmywalnymi rysunkami – wylicza Mariola Michalczuk.
Jak bawili się nasi rodzice?
Pokażemy też najmłodszym, jak bawili się w czasach dzieciństwa ich rodzice. Skakanka, hula hop czy gra w gumę to już dziś relikty przeszłości, a przecież sprawiały nam ogromną frajdę.
– W strefie dla rodzin nie zbraknie warsztatów prozdrowotnych. Jeden z nich, pod hasłem „W zdrowym ciele zdrowy duch – jak budzić się rano wypoczętym”, poprowadzi Beata Kowalczyk, instruktorka metody naturalnego anti-agingu jogi twarzy i szyi, prowadząca na co dzień warsztaty promujące naturalny sposób dbania o zdrową urodę – zapowiada Mariola Michalczuk.
Jedną z jej recept – na dobry początek dnia – jest joga twarzy. Również dla najmłodszych oraz inne proste ćwiczenia, które stymulują receptory struktur twarzy, zapewniają prawidłowy rozwój tkanki mięśniowej, udrażniają nos i zatoki czy wzmacniają wzrok.
– Kiedy jest za wcześnie, a kiedy za późno, aby zacząć? Odpowiedź brzmi – nigdy nie jest za późno! Na spotkaniu pokażę proste ćwiczenia na przykład z ołówkiem czy zabawę nazywaną potocznie Kolorowym Spacerem. Opowiem, jak zrobić „rybkę” i dlaczego warto dmuchać balonik. Opowiem też o prawidłowym odżywianiu i na co szczególnie należy zwrócić uwagę – zapowiada pani Beata.
Trochę ruchu i rywalizacji
Ponieważ hitem ubiegłego pikniku był Opolski Wyścig Wózków o Puchar Dyrektora Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu, organizatorzy imprezy postanowili zorganizować go ponownie. Zapisy uczestników będą prowadzone w punkcie informacyjnym.
Wyścig będzie miał formę szybkiego chodu, który mniej obciąża stawy niż bieganie i zmniejsza ryzyko kontuzji.
Chustowanie to kolejny ciekawy warsztat dla przyszłych mam. Barbara Wołczyk, przedstawicielka firmy Mania Motania, aktywny doradca noszenia ClauWi, pokaże jak profesjonalnie wiązać chustę i nosić w niej prawidłowo malucha.
– Noszenie niemowląt w chuście nie jest dziś żadnym novum – tłumaczy instruktorka. – To temat powszechnie znany, a widok noszącego rodzica nie budzi dziś już tylu emocji. Chusty i nosidła ergonomiczne naturalnie wpisały się w ostatnich latach na listę wyprawkową dla noworodka, Mimo to wciąż aktualną jest potrzeba edukacji „jak” należy nosić. Przede wszystkim, jak nosić, by to było bezpieczne i wspierające dla dziecka. A także wygodne i zdrowe dla kręgosłupa rodzica. Jeżeli odpowiemy sobie na te pytania, będziemy czerpali czystą radość i same korzyści z bliskości jaką daje chusta czy nosidło – przekonuje.
Strefa wiedzy. Eksperci zapraszają rodziców
Każdy, kto odwiedzi strefę wiedzy, spotka specjalistów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Eksperci będą radzić i odpowiadać na pytania przyszłych rodziców.
– To niepowtarzalna okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości na temat opieki nad noworodkiem czy niemowlakiem – zachęca dyrektor Klinicznego Centrum Małgorzata Sobel.
– Wiemy, że teoria powinna iść w parze z praktyką. Dlatego też w namiocie przygotowaliśmy odpowiednie stanowiska. Nasi eksperci podpowiedzą przyszłym rodzicom, jak poradzić sobie w nowej, rodzicielskiej rzeczywistości – zachęca pani dyrektor.
Dla odwiedzających festyn organizatorzy przygotowali wyjątkowy i zdrowy poczęstunek: 100 kg jabłek z Grudyni.
Dodajmy, że rodzinny piknik w Opolu odbędzie się w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – edycja 2” realizowanego w zakresie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.