Remont dworca PKP w Ozimku był marzeniem mieszkańców od lat. Miejsce to od lat popadało w ruinę. Podobnie jak od lat gmina zabiegała, by dworzec przeszedł na jej własność bezpłatnie od PKP. – W tym roku zdobyliśmy dotację w wysokości ponad 2 mln zł. W drugim przetargu wyłoniliśmy również wykonawcę – mówi Mirosław Wieszołek, burmistrz Ozimka.
Za modernizację ponad stuletniego budynku odpowiadać będzie firma Hydraulika Grzegorz Klisz z Dębskiej Kuźni. Umowę z wykonawcą podpisała gmina Ozimek w połowie wakacji. Wynika z niej, że modernizacja budynku ma się zakończyć do wakacji 2025 roku.
Remont dworca w Ozimku w duchu historii
Pierwsze prace już trwają. Wokół budynku stanęły rusztowania, pojawiły się też taśmy. – Przed wykonawcą wciąż dużo prac adaptacyjnych, w piwnicy oraz innych pomieszczeniach. Mam nadzieję, że na wiosnę ruszą te związane ze stolarką okienną i elewacją – mówi burmistrz Wieszołek w rozmowie z „O!Polską”.
I właśnie już na wiosnę powinniśmy się przekonać, że dworzec w Ozimku po modernizacji nawiąże wyglądem do swojej historii sięgającej początku XX wieku. Okiennice, drzwi i schody zostaną wymienione zgodnie z historycznym wyglądem dworca w Ozimku. A elewacja będzie wciąż ceglana.
Jak zapowiada burmistrz, w centralnej części budynku powstanie nowoczesna poczekalnia. Remontu doczekają się też sanitariaty, pojawią się wydzielone miejsca na kasy. Powstaną także pomieszczenia dla firm świadczących usługi w branży turystycznej.
Przestrzeń wokół dworca już pięknieje. Będzie mobilnie i ekologicznie
Jak na razie mieszkańcy korzystają już z parkingu Bike&Ride. Powstał on w ramach niedawno zakończonej budowy ścieżki rowerowej łączącej Wyspę Rehdanza w Ozimku z ul. Opolską w Nowej Schodni. Prowadzi ona do JuraParku w Krasiejowie. Docelowo ma być to rowerowa pętla, łącząca Jeziora Turawskie, JuraPark i Ozimek.
Przed budynkiem PKP pojawiła się także tablica interaktywna oraz miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.
– Dworzec PKP w Ozimku jest miejscem, w którym chcielibyśmy zaprosić do przesiadki. Stąd będzie to miejsce przystankowe, w którym mieszkaniec może np. rowerem udać się na dworzec, a tam przesiąść na pociąg. Liczymy, że w ten sposób więcej osób skorzysta z transportu publicznego. Dlatego w tym miejscu lokalizujemy też punkt autobusowy – kończy burmistrz.
Czytaj też: Opolski biznes. Mały region dużych możliwości
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.