piątek, 22 września, 2023
  • O redakcji
  • Regulamin
  • Ochrona danych
  • Kontakt
Opolska360
  • Strona główna
  • Aktualności
    • Opole
    • Region
    • Tylko u nas
    • Biznes
    • Nauka
    • Sport
    • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Strona główna
  • Aktualności
    • Opole
    • Region
    • Tylko u nas
    • Biznes
    • Nauka
    • Sport
    • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Tylko u nas

Proboszcz umarł z piętnem złodzieja. Tymczasem bezcenna rzeźba odnalazła się po pół wieku

W zagadkowych okolicznościach odnalazła się zaginiona pół wieku temu bezcenna XV-wieczna rzeźba z kościoła w Jemielnicy. Przywraca to dobre imię ks. Bruno Wollikowi, który w 2003 roku umierał w Niemczech z łatką złodzieja, przyklejoną mu przez parafian.

Małgorzata Malec Małgorzata Malec
3 miesiące temu
w Najważniejsze, Region, Tylko u nas
0
Bezcenna rzeźba z Jemielnicy
REKLAMA

Bezcenna rzeźba z Jemielnicy odnaleziona po pół wieku

Kilka tygodni temu w Sanktuarium św. Józefa w Jemielnicy ktoś zostawił niezwykły pakunek. W zniszczonej, pogniecionej torbie foliowej z logo sklepu Kik znajdowała się niezwykle cenna figurka. O tym, że odnalazła się bezcenna rzeźba z Jemielnicy, parafian poinformował podczas odprawianych przez siebie mszy świętych obecny proboszcz, ksiądz Henryk Pichen. Rzeźba odnalazła się w nietypowych okolicznościach.

– Podczas sprzątania kościoła, ktoś zauważył starą reklamówkę z Kika przy krzyżu, pod chórem. W środku była figurka, a proboszcz od razu skojarzył, że to ta ukradziona – relacjonuje słowa księdza mieszkanka Jemielnicy.

Ta „figurka” to mierząca około 40 centymetrów, polichromowana rzeźba gotycka. Jej powstanie datuje się na 1450 rok. Przedstawia ona Madonnę z Dzieciątkiem i wykonana została z niezwykłym kunsztem i precyzją. Do momentu kradzieży był to jeden z najcenniejszych zabytków znajdujących się w pocysterskim zespole klasztornym w Jemielnicy.

Parafianie posądzili proboszcza o kradzież

Rzeźba zniknęła z kościoła parafialnego w niewyjaśnionych okolicznościach w 1971 roku. Na co dzień wystawiona była w łatwo dostępnym miejscu, w szklanej gablotce na ołtarzu św. Antoniego. To ołtarz pierwszy po prawej od wejścia do świątyni.

W tamtych latach wiele osób wyjeżdżało na stałe do Niemiec, pozostawiając nieraz za sobą cały swój majątek. Jedną z takich osób był ks. Bruno Wollik, który od 1966 roku pełnił funkcję proboszcza parafii Jemielnica. Wielu parafian po dziś dzień to właśnie z nim kojarzyło kradzież figurki, o czym również wspomniał ks. Henryk Pichen.

Ludzie przez lata mówili, że były proboszcz ukradł figurkę, by zabrać ją z parafii na pamiątkę lub sprzedać. Nawet w wydanej w 2014 roku książce „Jemielnica. Dzieje wsi i parafii” autorstwa lokalnych historyków – Piotra Michalika i Piotra Smykały – możemy o tym przeczytać. Autorzy wskazują, że kradzież figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem przypisywano duszpasterzowi. Duchowny – w następstwie tych oskarżeń – poprosił biskupa o zwolnienie z obowiązków proboszcza.

Jak piszą historycy, władza ludowa szukała pretekstu do odwołania księdza z parafii, bo zbytnio angażował się w pracę duszpasterską. Oskarżano go także o zniszczenie malowidła w ogrodzie poklasztornym. Kradzież została oczywiście zgłoszona. Ale w 1972 roku prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku wykrycia sprawcy.

Mniej więcej w tym też czasie w jemielnickiej świątyni zamontowano kraty. Miały zabezpieczyć pozostałe cenne okazy znajdujące się w kościele. Po wielu latach, w szklanej gablocie na ołtarzu św. Antoniego umieszczono podobiznę zaginionej rzeźby. Parafianie chcieliby, by w jej miejscu znalazła się oryginalna, zabytkowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. To jednak nie jest takie proste.

Bezcenna rzeźba z Jemielnicy. Co zrobi konserwator?

– Pod koniec lat 70-tych XX wieku prowadzone były wpisy do rejestru i inwentaryzacje zabytków. Figurki już wówczas w kościele nie było, dlatego nie znalazła się w rejestrze – tłumaczy Elżbieta Molak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Opolu.

W tej chwili rzeźba znajduje się w rejestrze zabytków skradzionych. Dlatego nie można jej ot tak, po prostu wystawić na ołtarzu. Do Urzędu Ochrony Zabytków musi teraz wpłynąć wniosek o wpis do rejestru zabytków i objęcie eksponatu ścisłą ochroną konserwatorską. Wtedy też przeprowadzone będą szczegółowe oględziny rzeźby, które pozwolą potwierdzić jej autentyczność.

W swoich archiwach WUOZ posiada fotografię Madonny z Dzieciątkiem wykonaną w 1964 r.

– Na podstawie porównania zdjęcia figurki z 1964 roku z tym przesłanym nam przez księdza proboszcza można z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że są to figurki tożsame – mówi Elżbieta Molak. – Jest to bardzo niecodzienna sytuacja, że w taki sposób odnajdują się zabytki. Figurka bardzo wzbogaci katalog zabytków pocysterskiego kompleksu w Jemielnicy.

Bezcenna rzeźba z Jemielnicy w zwykłej reklamówce

Trudno się nie zgodzić z niezwykłymi okolicznościami ujawnienia rzeźby. Jak opowiedział jeden z mieszkańców Jemielnicy, wspomniana reklamówka przez kilka dni po prostu leżała przy krzyżu. Nikt się nią szczególnie nie interesował. W tym czasie w kościele odbywały się próby dzieci pierwszokomunijnych i przez świątynię przewinęło się wiele ludzi.

Osoby sprzątające kościół myślały, że któryś z parafian zostawił torbę przypadkiem, gdy przyszedł się pomodlić i pewnie niebawem po nią wróci. Dopiero jeden z mężczyzn pomagających w parafii i posługujących przy mszach świętych, po kilku dniach, zajrzał do środka i zgłosił znalezisko proboszczowi.

– Ksiądz powiedział, że nie docieka i nawet nie chce wiedzieć, kto przyniósł figurkę do kościoła. Ale dziękuje tej osobie – opowiada parafianka z Jemielnicy.

– Chce też oczyścić dobre imię swojego poprzednika, któremu do śmierci ciążyło to, że ludzie wydali na niego wyrok. Ksiądz Wollik przez całe lata o tym pamiętał, przed śmiercią ciężko chorował. A w jednym z listów napisał, że to nie on ukradł tę figurkę i nie miał nic wspólnego ze zniknięciem rzeźby – mówi kobieta.

Duszpasterz zmarł z piętnem złodzieja

Duchowny zmarł 29 sierpnia 2003 roku w Niemczech. Niestety, nie przyszło mu dożyć zwrócenia zabytku.

Zagadkowe okoliczności zaginięcia, a potem odnalezienia bezcennej figury są żywo komentowane w Jemielnicy. Ludzie spekulują, że złodziej jest ze wsi. Ukradł Madonnę z motywów, które niesłusznie przypisywano ks. Wollikowi. Z jakichś powodów nie wyjechał jednak do Niemiec, albo przestraszył się, że podczas kontroli granicznej (a w tych latach były drobiazgowe) celnicy znajdą figurkę i za przemyt dzieła sztuki trafi na długie lata do więzienia. Madonna została więc w Polsce, a po latach złodziej, tknięty wyrzutami sumienia i być może będąc już nad grobem, postanowił zwrócić figurkę w taki sposób, żeby nie padły na niego żadne podejrzenia.

Jakie będą dalsze losy XV-wiecznej figurki? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Za jakiś czas okaże się, czy wróci ona na swoje dawne miejsce w murach kościoła parafialnego w Jemielnicy, czy też zabezpieczona zostanie w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, by nie powtórzyły się przykre wydarzenia z lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Czytaj także: Pałac w Kopicach to perła. Zasługuje, by mu pomóc, a nie szkodzić

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „Opolska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

 

Tags: Diecezja OpolskaHistoriaMuzeum Diecezjalne
REKLAMA

Powiązane wpisy

FASD
Tylko u nas

Wystarczy odrobina, by obciążyć dziecko na całe życie. „Pół szklanki piwa jak ocean”

46 minut temu
afera wizowa zielona granica
Tylko u nas

Afera wizowa, czyli złodziej krzyczy „Łapać złodzieja!”

13 godzin temu
Zielona Granica Agnieszka Holland
Tylko u nas

Afera o „Zieloną granicę”. Rodzice związani z PiS zablokowali szkolne wyjście do kina

17 godzin temu
worek medali Namysłowian
Region

Kolejny „worek medali” Namysłowian podczas prestiżowych imprez

18 godzin temu
drzewa przy drogach
Ekologia

Drzewa przy drogach są potrzebne! Obniżają temperaturę, a to nie jedyna ich rola

1 dzień temu
Jarosław Kaczyński w Opolu
Opole

Jarosław Kaczyński w Opolu tylko dla członków i sympatyków PiS-u

1 dzień temu

KUP e-WYDANIE

NAJPOPULARNIEJSZE

  • afera finansowa w Namysłowie

    Afera finansowa w Namysłowie. Urzędnik starostwa mógł wyprowadzić nawet milion złotych!

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Koniec zbierania plastikowych nakrętek? Nadchodzą spore zmiany

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Opolanin walczy z rakiem ratując się innowacyjnym leczeniem w Niemczech. Pomóżmy Miłoszowi!

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Film o rodzinie Ulmów. Jeden istotny wątek twórcy pominęli

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Pałac w Kopicach od środka, czyli rodzinne spotkania u babci Joanny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO KATEGORIACH

  • Bez kategorii
  • Biznes
  • Ekologia
  • Najważniejsze
  • Nauka
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
REKLAMA

PRZEGLĄDAJ PO TAGACH

Andrzej Buła Arkadiusz Wiśniewski biznes opole Diecezja Opolska ekologia Futsal GDDKiA Opole Gwardia Opole Historia inwestycje opole Ireneusz Jaki Janusz Kowalski Jarosław Kaczyński Koalicja Obywatelska Opole Kolejarz Opole komunikacja Opole Koszykówka kultura opole Marcin Oszańca MKS Kluczbork Mniejszość Niemiecka MZD Opole Odra Opole PiS Opole Piłka nożna Piłka ręczna Platforma Obywatelska Opole (PO) Policja Opole Prokuratura Opole PSL Opole Puchar Polski Rafał Bartek Siatkówka Solidarna Polska Opole Stal Brzeg Stal Nysa Uni Opole Uniwersytet Opolski Urząd Marszałkowski Opole Urząd Miasta Opole WiK Opole Witold Zembaczyński Wybory do Sejmu i Senatu 2023 Wybory parlamentarne 2023 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
REKLAMA
  • O redakcji
  • Regulamin
  • Ochrona danych
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Home
  • Region
  • Biznes
  • Opole
  • Najważniejsze
  • Sport
  • Nauka

© Wydawnictwo SIlesiana 2022

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist