sobota, 6 czerwca, 2026
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
  • Najważniejsze
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Dobra Energia
  • Razem dla Środowiska
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
Opolska360
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
REKLAMA
Home Tylko u nas

Problem śmieci w Krapkowicach coraz bardziej śmierdzi. Końca sporu nie widać

Hałdy nielegalnie nawiezionych odpadów pośrodku osiedla wciąż czekają aż ktoś je wywiezie. I wciąż trwa spór w tej sprawie.

Beata Szczerbaniewicz Beata Szczerbaniewicz
2024-08-04
w Najważniejsze, Region, Tylko u nas
kontener

Ze wstępnych szacunków WIOŚ wynika, że w Krapkowicach zalega 5-6 tys. metrów sześciennych odpadów. / Fot. WIOŚ Opole

REKLAMA

Śmierdząca „góra” śmieci w Krapkowicach pojawiła się pomiędzy budynkami przy ulicy Fabrycznej w marcu. W kwietniu informowaliśmy o zatrzymaniu przez policję osób, którym przedstawiono zarzuty związane z nielegalnym składowaniem odpadów oraz fałszowaniem dokumentacji.

Mimo to nie spowodowało to usunięcia śmieci. Spór pomiędzy urzędnikami, kto ma to zrobić rozpoczął się jeszcze przed ujęciem śmieciowych biznesmenów, a jego końca nie widać. Tymczasem proces rozkładu postępuje i odór jest coraz większy. Najlepiej byłoby gdyby posprzątał ten, kto naśmiecił, ale zmuszenie do tego winowajcy zazwyczaj bywa trudne. Tak jest i w tym przypadku.

Śmieci w Krapkowicach – końca sporu nie widać

– Niestety, nie widać szybkiego zakończenia sprawy. Gmina Krapkowice nie jest stroną w tym postępowaniu, daleko mi jednak do jej lekceważenia tej sprawy – mówi burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura.

– Jesteśmy przede wszystkim bardzo zainteresowani, jak odpady te wpływają na naszych mieszkańców. Dlatego zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska o wyniki przeprowadzonych kontroli. Podjęliśmy także szereg innych działań. Między innymi wezwaliśmy zarówno właściciela nieruchomości, jak również posiadacza odpadów – czyli spółkę EKO-PALTER – do podjęcia natychmiastowych działań. Ich celem ma być pozbycie się gryzoni, usunięcie padłych zwierząt oraz zabezpieczenie miejsc składowania odpadów, powodujących ponadnormatywny rozwój insektów i gryzoni.

Gmina nie ujawnia, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości. Zasłania się przepisami. Wiadomo jednak, że z końcem czerwca z krapkowickiego magistratu wysłano dwa listy polecone na adres właściciela terenu i właściciela śmieci (EKO – PALTER) z informujące o obowiązkach, jakie na nich ciążą. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Oba są za poręczeniem odbioru – ale jak dotąd nie ma informacji z poczty, jakoby udało się je skutecznie doręczyć.

Burmistrz dodaje, że w tej sprawie jest również w kontakcie z inspektoratem WIOŚ oraz z urzędem marszałkowskim.

– Niestety wciąż dalej trwa administracyjna przepychanka pomiędzy starostą krapkowickim, który wydał zezwolenie na gromadzenie odpadów w tym miejscu – ale nie niebezpiecznych i nie zmieszanych odpadów komunalnych – a samorządem województwa. To znaczy marszałkiem, do którego wpłynął wniosek o zmianę tego zezwolenia – komentuje Andrzej Kasiura.

– Ten wniosek pozostał bez rozpatrzenia. W związku z tym oznacza to, że decyzja starosty wygasła z mocy prawa. W mojej ocenie otwiera to drogę do podjęcia działań nakazujących usuniecie odpadów. Aczkolwiek marszałek informuje o konieczności przeprowadzenia postępowania stwierdzającego wygaśniecie decyzji z mocy prawa. Kto będzie takie postępowanie prowadził? A może już prowadzi? – te pytania skierowałem zarówno do marszałka, jak i starosty. Póki co nie uzyskałem jednak żadnej odpowiedzi.

Spór kompetencyjny rozstrzygnie sąd?

O sporze kompetencyjnym w tej sprawie informowaliśmy już w kwietniu. Było w nim kilka zwrotów. 4 kwietnia Wojciech Jarczak, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska zwrócił się „o podjęcie niezwłocznych działań” do starosty Macieja Sonika, jako organu, który wydał zezwolenie spółce. W maju poinformował burmistrza, że to gmina powinna zająć się sprawą.

– Dostaliśmy pismo z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z zaleceniem, aby podjąć działania, mające na celu usunięcie odpadów. Jednak w piśmie tym mowa jest o uciążliwościach wynikających ze sposobu magazynowania odpadów zmieszanych. Przypominam jednak, że aby burmistrz mógł zainterweniować, odpady muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, co trudno udowodnić jeśli nie są to odpady niebezpieczne, a w pobliżu nie ma ujęć wody pitnej. Wydatkowanie kwoty rzędu 3-4 mln zł z budżetu gminy w takiej sytuacji jest działaniem nie mającym uzasadnienia w przepisach prawa. W tej sytuacji uważam, że obowiązkiem usunięcia odpadów winien zająć się organ związany z wydawaniem decyzji na zbieranie odpadów i podjęcia takich działań oczekuję – podsumowuje burmistrz.

Ze wstępnych szacunków WIOŚ wynikało, że odpadów jest około 5 tys. m sześć. Jeśli samorządy same nie dojdą do porozumienia w tej sprawie, ani nie posprząta odpadów właściciel, spór kompetencyjny w sprawie śmieci w Krapkowicach będzie musiał rozstrzygnąć sąd administracyjny. A to może potrwać.

Czytaj też: Niemiecki pracodawca zamyka fabrykę w Opolu. Ponad 200 osób straci pracę

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Tags: ekologiaKrapkowice
REKLAMA

NAJPOPULARNIEJSZE

  • trąba powietrzna nad Balcerzowicami

    Trąba powietrzna przeszła przez Balcarzowice? „Będzie analiza”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Jest ruina, mają być mieszkania. Szykuje się metamorfoza zamku

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Elon Musk nie był zainteresowany tym zamkiem. Pojawił się nowy chętny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Debiuty w Opolu wygrała Karolina Charko, ale koncert zdominował ktoś inny

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
  • Kłęby czarnego dymu nad Elektrownią Opole. „Brakło energii z OZE”

    0 udostępnienia
    Usdostepnij 0 Tweet 0
REKLAMA

 

 

REKLAMA

 

REKLAMA
  • Redakcja
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Gazetki promocyjne
  • Regulamin
  • Ochrona danych

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Najważniejsze
  • Newsletter
  • Opole
  • Region
  • Sport
  • Tylko u nas
  • Biznes
  • Nauka
  • Razem dla środowiska
  • Dobra Energia
  • Gazetki promocyjne
  • Redakcja
  • Kontakt

© Wydawnictwo SIlesiana 2022-2025