Renta wdowia to dodatkowe pieniądze dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. ZUS nie przyznaje świadczenia automatycznie. Trzeba o nie złożyć wniosek.
Do końca 2024 r. emeryci i renciści mogli pobierać tylko jedno świadczenie z ZUS, swoje lub po zmarłym małżonku. Od tego roku mogą wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. To w istotny sposób podwyższy poziom życia setek tysięcy emerytów, przeważnie kobiet, gdyż żyją one dłużej od mężczyzn.
Co istotne, od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.
– Do placówek ZUS w województwie opolskim wpłynęło w styczniu ponad 8200 wniosków o przyznanie renty wdowiej. Podobnie jak w całym kraju, mieszkańcy regionu w zdecydowanej większości wypełniali i przekazywali dokumenty bezpośrednio do rąk pracowników w placówkach Zakładu – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Renta wdowia. Jest czas do czerwca
Od początku stycznia pracownicy w salach obsługi klientów w całym kraju przyjęli prawie 225 tysięcy wypełnionych formularzy w tej sprawie. Ponad 60 tysięcy wniosków wpłynęło drogą pocztową, a prawie 14 tysięcy przez Platformę Usług Elektronicznych/eZUS.
W pierwszych tygodniach stycznia oddziały ZUS były oblężone przez emerytów, którzy chcieli złożyć wnioski o rentę wdowią. Ale nie ma potrzeby się spieszyć.
– To, czy ktoś złoży wniosek o rentę wdowią do ZUS w lutym, kwietniu, czy przykładowo w czerwcu, nie ma znaczenia dla terminu wydania i wypłaty pieniędzy – podkreśla Sebastian Szczurek.
Decyzja o przyznaniu łączonych świadczeń zostanie wydana bowiem dopiero od lipca. Od tego też miesiąca ZUS może ruszyć z wypłatą pieniędzy za świadczenie główne i część renty rodzinnej po współmałżonku.
Jakie są główne warunki:
- trzeba mieć skończone co najmniej 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni),
- osoba składająca wniosek do dnia śmierci swojego małżonka pozostawała z nim we wspólnocie małżeńskiej,
- wnioskodawca nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu, w którym ukończył 55 lat (kobiety), lub 60 lat (mężczyźni),
- nie jest obecnie w związku małżeńskim.
Czytaj też: Świadczenie honorowe z ZUS. W woj. opolskim dominuje jeden powiat
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania