Park w Żelaznej powstał w sąsiedztwie rzeki Odry, na obszarze 6 ha i zanim przestrzeń została zaprojektowana przeprowadzano stosowne rozmowy z sołtysem i mieszkańcami. Nie obyło się przy tym także bez konsultacji z przyrodnikiem. Wszak w ramach zagospodarowania terenu posadzono drzewa i krzewy liściaste, bylin i trawy.
– Park jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Nowy teren zielony będzie wykorzystywany przez całe rodziny, grupy przedszkolne czy seniorów. Obcowanie z naturą nas wycisza i relaksuje, ale też chcemy edukować poprzez wizyty w tym miejscu – cieszy się wójt gminy Katarzyna Gołębiowska-Jarek.
W tym miejscu można znaleźć m. in.: dęby, graby, klony i lipy. Wśród krzewów liściastych spotkać możemy choćby bez czarny, czeremchę, dereń, jaśminowiec czy wiciokrzew. Natomiast byliny, trawy ozdobne i pnącza reprezentują czosnek niedźwiedzi, kokoryczka, turzyca, zawilec gajowy.
Na terenie parku utworzona została łąka kwietna z gatunkami klasy Molinio-Arrhenatheretea. Do których należą m. in.: jaskier, wyka, koniczyna łąkowa, tymotka, kostrzewa czy krwiściąg lekarski.
Z elementów małej architektury zamontowano tabliczki i tablice edukacyjne, budki lęgowe, podesty obserwacyjne i wieżę widokową. Dodatkowo przeprowadzono prace odmulania stawu.
Park w Żelaznej to czwarty etap prac, po parku wiejskim w Niewodnikach, rewitalizacji Glinianek w Dąbrowie i Alei Lipowej w Naroku. Wszystko realizowane w ramach zadania pn. „Szlakiem Odry – ochrona zagrożonych gatunków i odtwarzanie siedlisk w Gminie Dąbrowa”.
Czytaj także: Malowniczy pałac wystawiony na licytację. „Obiekt niszczeje, to przykry widok”.