Komisja doraźna, której inicjatorkami są trzy opolskie radne, ma stać na straży różnorodności i równości. Inicjatorki chcą przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji.
Komisja doraźna do spraw równości i różnorodności – czym się zajmie?
Zadania komisji zapisane w uchwale obejmują budowanie świadomości na temat równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć. Komisja będzie promować rozwiązania umożliwiające łączenie życia zawodowego i osobistego. Celem komisji jest zapewnienie zrównoważonej reprezentacji płci na wszystkich szczeblach decyzyjnych. Dąży też do wdrożenia perspektywy równościowej w miejskich strategiach i programach. Komisja nawiąże współpracę z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się równością płci. Zainicjuje też kampanie informacyjne i edukacyjne dotyczące równości kobiet i mężczyzn.
Do zadań komisji będzie należało monitorowanie oraz wdrażanie zasad równego traktowania i poszanowania różnorodności, w tym równości płci. Ponadto ochrony życia prywatnego i rodzinnego, wolności wypowiedzi, dostępu do edukacji, prawa do wyboru zawodu i pracy oraz tworzenia sprawiedliwych warunków pracy. Komisja będzie także działać na rzecz promocji różnorodności kulturowej, religijnej i językowej. Także zapewnienia odpowiednich warunków życia i ochrony socjalnej, a także równości szans w miejscu pracy i niwelowania luki płacowej. Istotnym zadaniem komisji będzie również wspieranie osób w trudnej sytuacji życiowej, opracowanie modeli równego traktowania na rynku pracy, a także systematyczne gromadzenie danych dotyczących poziomu równości kobiet, mężczyzn oraz innych grup społecznych zagrożonych wykluczeniem.
Taka komisja to w dzisiejszych czasach standard
Barbara Kamińska, przewodnicząca Rady Miasta Opola zaprzecza, jakoby powołanie tej konkretnej komisji było spowodowane jakimś incydentem. Podkreśla, że takie komisje to „standard w dzisiejszych czasach”.
– Chcemy ją powołać w celu szeroko pojętego przestrzegania i przeciwdziałania dyskryminacji z powodów takich jak: niepełnosprawność, wiek, płeć, rasa, pochodzenie etniczne, wyznanie, przekonania, czy orientacja seksualna. Takie działania są potrzebne – mówi Kamińska.
Zasada równości i zakaz dyskryminacji należą do podstawowych zasad wyrażonych w Konstytucji RP z 1997 r. Aktem szczególnym w tym zakresie jest ustawa z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania.
Radni czekają na szerszą dyskusję w temacie powołania komisji
Sławomir Batko, wiceprzewodniczący rady miasta z ramienia klubu PiS, przyznaje, że czeka na owocną dyskusję na posiedzeniu rady miasta.
– Założone w uchwale hasła są jak najbardziej właściwe. Warto jednak zadać pytanie, czy nie jest to charakter jakiegoś sztucznego tworu. Wspomniane w uchwale zadania są dobre, nośne, ale czy przyniosą faktyczne dobro? W wielu instytucjach, w dokumentach wewnętrznych działa takich narzędzi dużo i one są z powodzeniem stosowane – argumentuje.
– Nie wiem, czy nowy twór opiniujący i rekomendujący takie rozwiązania to nie jest już za dużo. Dziś mamy dużo stowarzyszeń, organizacji i fundacji, które monitorują postawy zachowań społecznych, dbają o relacje i równość. Jako Polska nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o zajmowanie przez kobiety różnych stanowisk, w tym wysokich. Zobaczymy, jakie argumenty padną na sesji w czwartek – mówi Sławomir Batko.
Przemysław Pospieszyński, lider klubu radnych PO przekonuje, że komisja doraźna do spraw równości i różnorodności ma sens.
– Mam nadzieję, że będzie ona współpracować z organizacjami. To właśnie one wiedzą najlepiej, gdzie są jakieś deficyty, problemy. Razem z radnymi będzie można wypracować zestaw dobrych praktyk, lub wyeliminować nieprawidłowości. Powstanie komisji ma duże znaczenie i ułatwi pracę również organizacjom zajmującym się kwestiami równości i różnorodności – przekonuje.
Czytaj też: Zmiany w finansowaniu dzieci w żłobkach w Opolu. Są kontrowersje
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.