Opolski Festiwal Fotografii to już sprawdzona marka Opola
Opolski Festiwal Fotografii po raz kolejny organizuje Fundacja 2.8. Wszystko zaczęło się 13 lat temu, gdy znani w Opolu fotoreporterzy – Sławomir Mielnik, Michał Grocholski i Sławoj Dubiel – postanowili przygotować coś na większą skalę. Nikt z nich nie przewidywał, że impreza z edycji na edycję rozrośnie się na taką skalę. Opolski Festiwal Fotografii to już marka ceniona przez najlepszych fotografików w kraju. Dlatego też chętnie prezentują tu swoje prace.
Również dlatego opolski festiwal trwa kilka miesięcy obejmując wiele wydarzeń w różnych instytucjach kultury w Opolu. Dość przypomnieć, że „OFF” przez 13 lat prezentował zdjęcia topowych twórców krajowej fotografii. Między innymi Chrisa Niedenthala, Tadeusza Rolkego, Krzysztofa Millera, Wojciecha Gudzowatego, Zofii Rydet, Bogdana Dziworskiego czy Wojciecha Grzędzińskiego. Większość z nich była również gośćmi imprezy.
Opolski Festiwal Fotografii pod hasłem „Echa”. Kto przyjedzie?
Każdego roku, OFF ma motyw przewodni. Tym razem odbędzie nim „Echa”. A czym ono będzie dla fotografii?
„To niemal zawsze zaproszenie do artystycznej i emocjonalnej podróży, do kontemplacji i odkrywania dzięki niej – nowych aspektów rzeczywistości. Tak jak dźwiękowe echo powraca do nas z niezwykłą mocą, tak i echo w fotografii jest w stanie przywrócić nam wspomnienia, uchwycić piękno powtarzalności i prowokować głębsze przemyślenia. Na tym polega magia fotografii – jednym naciśnięciem spustu migawki zarejestrować można rzeczywistość, ale i wydobyć z niej echa, które pozostają z nami na zawsze” – zapowiadają organizatorzy.
Wydarzenia związane z festiwalem zagoszczą w Opolu od 29 września do 15 grudnia. To w tym roku 15 wystaw i 12 spotkań autorskich i dwa warsztaty. Kluczowe – jak zawsze – będzie otwarcie OFF-a. Dlatego też w piątek 29 września warto być o 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam planowane są otwarcia wystaw: Tomasza Mielecha (klasyczna czarnobiała fotografia) i Doroty Raczyńskiej (fotografia reporterska zamieniona w kolaże).
Będzie także wystawa książek fotograficznych przygotowana przez Joannę Mielech oraz spotkanie z Sławomirem Kamińskim, laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej, szefem działu fotografii Gazety Wyborczej (godz. 18.30). Twórca ten przez niemal już 30 lat fotografuje głównie politykę będzie to dobra nauka demokracji i pokazanie zmian jakie zaszły w Polsce i polityce.
Z kolei w kawiarni Kafka Opolski Festiwal Fotografii pokaże wystawę konkursową Fuji Street Photography Award.
Sobotni maraton – sześć wernisaży i sześć spotkań autorskich
Natomiast dzień później (30 września) w Muzeum Śląska Opolskiego w godz. 13.00-19.00 w programie są wernisaże wystaw (Szkoła Filmowa w Łodzi, Krystian Bielatowicz, Michał Szalast, Mikołaj Nowacki, Marcin Kuran) i spotkania autorskie (Joanna i Tomasz Mielech, Jacenty Dędek, Krystian Bielatowicz, Michał Szalast, Mikołaj Nowacki i Joanna Kinowska). Wernisaż zaplanowano także w „Aneksie” przy GSW w Opolu. Swoje prace pokaże tam Maciej Bernaś.
Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ.
Czytaj też: Drum Fest 2023, czyli powraca perkusyjne święto. Wiemy, kto wystąpi jesienią w Opolu