Jakie są systemy opłat drogowych?
Jeżeli chodzi o podróżowanie samochodem po różnych krajach, to musisz mieć świadomość, że każdy z nich ma swoje regulacje dotyczące płacenia za przejazd danymi drogami, a niejednokrotnie też mostami czy tunelami. Do często wykorzystywanych opłat drogowych należy zaliczyć winiety, a więc nabycie biletu, który umożliwia wjazd na daną drogę przez określony czas.
Tego typu opłaty drogowe można uiścić na stacjach paliw, przejściach granicznych, ale coraz częściej też w internecie. Należy jednak pamiętać, aby mieć przy sobie dokument potwierdzający wykupienie tego typu biletu. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie fakt, że na płatnych odcinkach dróg nie trzeba stawiać bramek wjazdowych i zjazdowych, a więc unika się sztucznie wygenerowanych korków.
Myto i e-myto to kolejne możliwości rozliczania przejazdu
Niejednokrotnie podczas wjazdu na mosty, do tunelu czy na autostrady należy pobrać odpowiedni bilet, a następnie przy zjeździe z płatnego odcinka, rozliczyć się za skorzystanie z niego. W niektórych przypadkach możesz spotkać się z budkami, w których pracuje człowiek pobierający myto, w innych proponowane są terminale wydające bilety, a następnie rozliczające przejazd. Ostateczna kwota będzie zależała od masy pojazdu, rodzaju drogi, emisji spalin czy długości pokonanego odcinka.
Inną odmianą myta jest e-myto, a więc naliczanie należnej kwoty na podstawie danych z geolokalizacji konkretnego pojazdu. Żeby jednak takie rozliczenie było możliwe, należy skorzystać z oferty jednego z operatorów, którzy udostępniają niezbędne aplikacje i infrastrukturę, pozwalającą na sczytanie numeru rejestracyjnego przy wjeździe i zjeździe z wyznaczonego odcinka. Warto jednak mieć świadomość, że takie opłaty i sposób ich rozliczania mogą się różnić między sobą, w zależności od kraju, po którym będziesz się poruszać.
Czy każdy musi rozliczać się za przejazd po płatnych odcinkach?
Uiszczanie opłat drogowych jest ważne, ponieważ w ten sposób przyczyniasz się do dbałości o stan dróg, z których korzystasz. Jednak warto wiedzieć, że nie wszystkie drogi są płatne, a co więcej, niektóre pojazdy są zwolnione z takich opłat. W przypadku autostrad są odcinki, którymi za darmo przejedziesz motocyklem czy samochodem poniżej 3,5 tony, chociaż za pojazd o większej masie, będziesz już musiał się rozliczyć.
Z tego typu opłat zwolnione są również pojazdy służb mundurowych, a więc np.:
- straży pożarnej,
- policji,
- karetek pogotowia,
- Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- Służb Wywiadu Wojskowego,
- pojazdy utrzymania dróg i służby ruchu,
- samojezdne maszyny robocze, wykorzystywane tylko do wykonywania określonych prac.
Warto sprawdzić, czy poruszając się po wybranej drodze, będziesz musiał uiścić opłatę, czy jesteś z niej zwolniony. Co więcej, w niektórych krajach wystarczy posiadać dowód opłacenia takiego przejazdu, w innych konieczne będzie umieszczenie na szybie odpowiedniej naklejki.