Prestiżowa nagroda dla Nutricii
Doroczne nagrody Światowego Forum Ekonomicznego „Lighthouse Award” przyznano 11 października. Otrzymują je firmy, które stosują najbardziej innowacyjne rozwiązania. Odznaczenie za transformację cyfrową otrzymały Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu, należące do grupy spółek DANONE.
W Nutricii mamy do czynienia z kolejnym etapem rewolucji przemysłowej, polegającej na zacieśnieniu współpracy pomiędzy ludźmi i robotami. Także tymi wirtualnymi, które wykonują prace w systemach zarządzania przedsiębiorstwem.
„To także maksymalne wykorzystanie dostępnych danych, płynących wprost ze sterowników maszyn, których analiza umożliwia podniesienie efektywności linii” – czytamy w komunikacie firmy.
Zastosowanie szeregu innowacyjnych rozwiązań – na przykład robotyzacji procesów laboratoryjnych czy instalacjo zautomatyzowanej inspekcji warzyw – koszty wytworzenia produktów w Opolu obniżono 19 proc., a wydajność wzrosła o 12 proc. Ślad węglowy udało się zmniejszyć o niemalże 80 proc.
Powstał cyfrowy zespół
Proces cyfrowej transformacji nie tylko poprawił efektywność zakładu. Skorzystali także pracownicy. Mieli okazję podnieść swoje kwalifikacje. Powstał cyfrowy zespół, który blisko współdziała z pracownikami hali produkcyjnej.
– Dzięki podjętym działaniom jesteśmy wysoce konkurencyjnym, światowym dostawcą mleka, żywności i półproduktów, co tylko potwierdza otrzymane odznaczenie – mówi Andrzej Drosik, dyrektor Zakładów Produkcyjnych Nutricia w Opolu.
– Nutricia jest cenionym i wybieranym pracodawcą w regionie opolskim, a zaangażowanie naszych pracowników – zgodnie z ankietami ewaluacyjnymi – utrzymuje się na poziomie powyżej 90 proc. Działania te zmniejszyły również pracowniczą rotację. Cieszy nas to, że razem z naszą firmą i zakładami, wzrastają także nasi pracownicy. To dla nas wszystkich sukces i motywacja, by dalej się rozwijać i zdobywać kolejne szczyty – podkreśla.
Ważny element zabezpieczenia żywieniowego
Zakłady Produkcyjne Nutricia w Opolu to jeden z największych zakładów DANONE w Europie. Ich łączna powierzchnia to prawie 13 hektarów. Firma zatrudnia około 700 osób. Wytwarzają około 1500 rodzajów produktów, m.in. żywność dla niemowląt i małych dzieci, które trafiają do 101 krajów na wszystkich kontynentach.
„Fabryka w Opolu stanowi również ważny element zabezpieczenia żywieniowego kraju w ewentualnych sytuacjach kryzysowych, zarówno w produkty do żywienia dzieci zdrowych, jak i w dostosowane do specjalnych potrzeb żywieniowych dzieci cierpiących na alergię pokarmową” – czytamy w komunikacie.
– Nasz przepis na sukces w Opolu to połączenie innowacyjności, zróżnicowanej technologii produkcji i ogromnego zaangażowania ludzi – rola naszych pracowników w całym tym procesie jest nieoceniona. Otrzymanie nagrody Światowego Forum Ekonomicznego jest dla nas wielkim wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy – mówi Andrzej Drosik, Dyrektor.