Nowy stadion w Opolu powstaje od ponad dwóch lat. Ma to być pierwszy „zielony stadion” w Polsce. Na konstrukcji powstała instalacja z paneli fotowoltaicznych o mocy około 280 kW. Do tego dochodzą pompy ciepła i agregaty z kogeneracji. Dzięki temu obiekt będzie energooszczędny.
Okazją, by zajrzeć do jego wnętrza, był dzień otwarty zorganizowany wiosną tego roku. W czerwcu rozpoczął się montaż tzw. sukienki. To biała, przepuszczająca światło membrana, mająca nadać konstrukcji wizualnej lekkości. Po zmroku umożliwia efektowne podświetlenie obiektu. Podczas testów przeprowadzonych kilka tygodni temu obiekt zyskał iluminację w barwach niebiesko-czerwonych. A więc tych, w jakich grają piłkarze Odry Opole.
To nie dziwi, bowiem nowy stadion w Opolu ma być też nowym domem dla klubu. Ale podświetlenie nie będzie jedynym klubowym akcentem. W barwach niebiesko-czerwonych mają być też siedziska na trybunach. Poinformował o tym Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Zaznaczył, że wyróżniającym elementem będzie też nazwa miasta na trybunach. Dodajmy, że do tej pory na wizualizacjach siedziska były utrzymane w mniej wyrazistej, szaro-białej kolorystyce.
Budowa areny przy ulicy Północnej kosztuje około 210 mln zł brutto. Prowadzi ją Zakłada Komunalny. To miejska spółka, która potem będzie mogła odzyskać około 45 mln zł z podatku VAT. Zakończenie prac – według aktualnego planu – jeszcze w tym roku. Trybuny będą miały około 11,5 tysiąca miejsc.
Przeprowadzka piłkarzy na ulicę Północną otworzy też drogę do powstania aquaparku na terenie obecnego stadionu przy ulicy Oleskiej. Miasto chciałoby go zrealizować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wedle planów zarysowanych przed miesiącem, prace budowlane mogłyby się rozpocząć w 2025 roku, a zakończyć w 2027 roku.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.