Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu nie brali udziału w igrzyskach, pojechali do stolicy Francji jako widzowie i kibice.
– Moje dziecko każdego dnia wysyłało mi kilkadziesiąt zdjęć i filmików każdego dnia, a ja nie mogłam uwierzyć, że chodzi po ulicach Paryża – mówi wzruszona jedna z matek. Dla wielu uczniów to była wycieczka życia.
Pobyt w Paryżu trwał od 1 do 6 września. Uczniowie wraz z opiekunami wyjechali 31 sierpnia rejsowym autokarem. Wycieczka odbyła się w ramach wymiany młodzieży szkół specjalnych z Czech, Niemiec i Polski.
Opolska szkoła jaka jedyna w Polsce uczestniczy w tej międzynarodowej wymianie młodzieży z niepełnosprawnościami, trwającej już siedem lat. Celem tej akcji jest rywalizacja sportowa i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu.
Uczeń nie ponosi kosztów wymiany
– Za tegoroczną wymianę odpowiadała strona niemiecka. Głównym organizatorem tego wyjazdu było Stowarzyszenie Sportu Osób Niepełnosprawnych i Rehabilitacji z Nadrenii-Palatynatu, które pokryło koszt pobytu uczestników w Paryżu – mówi Marek Wróbel, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu.
– To był także pomysł strony niemieckiej, żeby uczniowie z niepełnosprawnościami mogli być w Paryżu podczas Paraolimpiady – dodaje dyrektor Wróbel.
Od początku wymianie towarzyszy idea, żeby uczeń nie ponosił żadnych kosztów. Spadają one na gospodarza-organizatora, a po stronie gości pozostaje koszt dojazdu.
W przypadku naszych uczniów koszt biletów współfinansował marszałek województwa opolskiego, prezydent Opola i stowarzyszenie „Jedna Odra” z Opola.
Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu kibicowali bezpośrednio polskiej reprezentacji podczas zawodów piłki nożnej niewidomych na tymczasowym stadionie, tuż pod Wieżą Eiffla.
Kibicowali też naszym lekkoatletom na Stade de France, w dzielnicy Saint Denis w północnej części Paryża. Mieli również bilety na mecz koszykówki na wózkach inwalidzkich, więc kibicowali w Bercy Arena.
– Ponadto brali udział w warsztatach poświęconych tym igrzyskom, z naciskiem na rozwijanie rywalizacji paraolimpijskiej. Poznawali sylwetki naszych reprezentantów i dyscypliny sportowe – opowiada Marek Wróbel.
Niepełnosprawni uczniowie z Opola, Czech, Niemiec oraz Francji rywalizowali w bocce, która jest dyscypliną Olimpiad Specjalnych.
Czy dyrektor także pojechał do Paryża?
– Ja oglądałem te igrzyska z perspektywy kanapy w Opolu, skacząc po kanałach sportowych transmitujących paraolimpiadę – śmieje się dyrektor Wróbel.
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu zorganizował wymianę rok temu
W 2025 roku impreza związana z wymianą młodzieży z niepełnosprawnościami odbędzie w Pradze, a rok temu była w Opolu, zorganizował ją Zespół Szkół Specjalnych.
– To wydarzenie sprzed roku współfinansował Urząd Marszałkowski, prezydent Opola, Kuratorium Oświaty, Fundacja Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży – wyjaśnia dyrektor Wróbel.
Uczestnicy wymiany mieszkali w Turawie w ośrodku Wodnik. Zwiedzali Opole i województwo opolskie.
– I były też zawody sportowe ”Lekkoatletyczna Przygoda” na Stadionie Opolskich Olimpijczyków – dodaje dyrektor Wróbel.
Idea wymiany się sprawdziła, ale takich imprez jest mało, dlatego Zespół Szkół Specjalnych w Opolu planuje organizować międzynarodowe zawody sportowe dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z regionów partnerskich województwa opolskiego.
Czytaj też: Straszne słowo: Torowa. Spór o szkołę specjalną w Opolu